Kubica cephesinde yeni bir gelişme yok – F1 gurusu Mark Hughes nedenleri açıklıyor.

Abu Dhabi’de Williams’la tamamladığı testlerin ardından Robert Kubica’nın durumu hakkında ne biliyoruz?

Çarşamba günü düşük yakıt yüküyle en iyi turunun 1.39.4 olduğunu ve Felipe Massa’nın Cumartesi günü koşulan sıralama turlarında 1.38.5’lik tur zamanıyla aracın sınırlarını belirlediğini biliyoruz. Fakat F1’de her zaman olduğu gibi, durum bundan çok daha karmaşık. Göz önüne alınması gereken farklılıklar; lastikler, motor gücü, yakıt yükleri ve pist sıcaklığı.

Kubica, Abu Dhabi Pirelli testlerinin ilk gününde farklı hamurları test etti ve uzun sürüşlerde etkileyiciydi.

Kubica Salı sabahı 2018’in ‘Ultra Yumuşak’ lastikleri ve tam dolu depoyla uzun sürüşler gerçekleştirdi. 2018 yılında kullanılacak ‘Ultra Yumuşak’ lastiklerin, 2017’de kullanılan ‘Ultra Yumuşak’ lastiklerden daha yumuşak olduğu düşünülüyor. Kubica’nın pite gelmeden önce tamamladığı 14 turun ortalaması, Massa’nın eşdeğer turlarına oranla ortalama 0.6 saniye daha hızlıydı. Fakat 2018 lastiği, Massa’nın kullandığı selefine oranla ne kadar hızlıydı? Bilmiyoruz.

Peki ya pist ne kadar hızlıydı? Testlerde hava daha sıcaktı ve bu nedenle muhtemelen akşam karanlığında koşulan yarışa kıyasla bir nebze daha yavaştı. Motor modları açısından nasıl bir karşılaştırma yapabiliriz? Sezon boyunca epey mesafe kateden motor, ömrünün sonuna geldiği için testlerde önemli ölçüde kısıldı. Uzun sürüşlerin ardından ortak görüş, Kubica’nın rekabetçi bir şekilde hızlı olduğu ve her şey hesaba katıldığında Massa’dan muhtemelen daha hızlı olduğuydu.

Kubica, araçta değişiklikler yapmak istedi fakat takım bir değişiklik yapmamakta ısrarcıydı.

Kubica, araçta değişiklikler yapmak istedi fakat ekip gün boyu, aracı olduğu gibi tutmakta ısrarcıydı. Çarşamba günü Kubica’nın istediği değişiklikler yapıldı ve sabah bölümünde uzun sürüşler gerçekleştiren Sergey Sirotkin’in bu değişikliklerden faydalandığı hissedildi.

Rus pilotun uzun sürüşlerinden biri, Kubica’nın uzun sürüşünden ortalama olarak biraz daha hızlıydı. Fakat bunun ne kadarı araç ayarlarında yapılan değişikliklerden kaynaklandı? Kubica, Massa’dan daha hızlı olsa da Sirotkin her iki pilottan da daha hızlıydı. Peki bu daha olumlu koşullar nedeniyle mi meydana geldi yoksa Rus pilot gerçekten daha mı hızlıydı?

Kubica, öğleden sonra aracı düşük yakıt yükü ve yeni ‘Hiper Yumuşak’ lastiklerle test etti. İki sürüş gerçekleştirdi. İlk sürüşündeki ilk hızlı turda trafiğe yakalandı ve lastikler aşırı ısındı, bir hızlı tur denemesinde daha bulundu fakat aşırı ısınmış lastiklere sahipti. İkinci sürüşünde en hızlı turu 1.39.4’tü fakat bu, söylentilere göre, son derece dağınık bir turdu ve en hızlı sektör zamanlarını bir araya getiremedi. Stroll, bundan bir gün önce düşük yakıt yüküyle 1.39.5’lik bir tur zamanı elde etmişti. Sadece tur zamanlarına bakıldığında, Massa Stroll’den 1 saniye daha hızlıydı, Kubica ise sadece 0.1.

Kubica’nın istediği değişiklikler yapıldı fakat Sirotkin, yarış temposunda Polonyalı sürücüden ortalama 0.1 saniye daha hızlıydı.

Kubica, Çarşamba gününe kadar eski Mercedes motorunun, bu yılın ortasında test ettiği Renault motorundan daha fazla güç üretmediğini ve araçta çok fazla önden kayma olduğunu hissetti. ‘Hiper Yumuşak’ lastik de muhtemelen pist için fazla yumuşaktı, Massa’nın kullandığı 2017 versiyon ‘Ultra Yumuşak’ lastik tek turda muhtemelen daha hızlıydı. Lastik farkı ve motor gücü farkı, Massa’nın sıralama turlarında elde ettiği turun 0.9 saniye daha hızlı olmasını sağlar mı? Stroll’ün sıralama turlarındaki performansını ciddi oranda geliştirmesi ve daha yavaş koşullar göz önüne alındığında Kubica, Massa ile aynı tur zamanını elde edememiş olabilir mi? Bilmiyoruz.

Fakat her ne sebeple olursa olsun, Kubica tek turda lastikleri en iyi şekilde kullanmakta zorlandı fakat yarış temposunda rekabetçiydi. Hungaroring’te 2014 Williams aracıyla yapılan testte Di Resta’nın düşük yakıt yüküyle Kubica’dan daha hızlı olduğu yönünde söylentiler vardı. Kubica’nın tek turda zorlanması uzun süre F1’den ayrı kalmasından mı kaynaklanıyor? Yoksa lastikler açısından kendini adapte edemediği bir şey mi var? Ya da Yas Marina ‘Hiper Yumuşak’ lastikler için haddinden fazla talepler barındıran bir pist miydi? Paddy Lowe’ün de söylediği gibi durumun karmaşık olduğunu görebiliyoruz.

Kubica, 2018 Williams koltuğunu elde edebilecek mi? Bu sorunun cevabını Noel’den önce öğreneceğiz.

Kubica Williams’ta yarışmak için hala favori pilot mu? Muhtemelen. Fakat Abu Dhabi testi ironik bir şekilde cevaptan daha çok soru işareti uyandırdı ve bu durum, Wiliams’ın karar vermesini daha da zorlaştıracak gibi duruyor.

Çeviride bazı hataların olabileceğini veya orijinal içerikle çeviri arasında anlatımdan kaynaklanan bazı farklılıkların olabileceğini şimdiden kabul ediyoruz ve affınıza sığınıyoruz. Mark Hughes’ın Motor Sport Magazine’de yayınlanan makalesi için Tıklayınız!

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz