Todt: Üç Motor Kuralı Değişmeyecek

0

FIA başkanı Jean Todt, grid cezası zincirine sebep olacağı yönündeki tüm endişelere rağmen, önümüzdeki yıl üç motor kuralından geri adım atmayacaklarını söyledi.

Bu yıl, dört güç ünitesi kısıtı sebebiyle motor üreticilerinin motor kullanımında tasarrufa gitmek amaciyla “zınavadan çıktığını” düşünen Red Bull patronu Christian Horner, kuralların değişmesi için birkaç kez girişimde bulunmuştu.

Ancak, kuralların değişmesi gerektiği konusunda tüm takımlar anlaşmaya varmadıkça herhangi bir değişiklik yapma ihtimali bulunmuyor.

Jean Todt da, grid cezaları konusunda herkes kadar üzgün olduğunu ancak değişiklik konusunda ortak bir talep olmaması durumunda yapılabilecek hiçbir şey olmadığını söyledi.

“Bu karar verilen bir şey. Bazı insanlar hala neden tüm şampiyona için tek bir motorumuz olmadığını düşünüyor.”

“Bu yeni bir şey değil. Yıllar önce 2018 için karar verildi.”

“Takımlarla bazı toplantılar yapıldı. Düzenlemelerin tarzı ve yönetim belirlendi. Dört motora geri dönmeye karar vermek ya da geri dönelim demek için, yüzde yüz bir mutabakata ihtiyacımız var.”

“Ve %100 anlaşmaya varamıyoruz. Bu yüzden üç motora iniyoruz.”

Todt, her şeyin serbest olması halinde maliyetler kontrolden çıkacağı ve müşteri talepleri küçük takımlar tarafından karşılanamayacağı için motor tasarrufu yapmaktan başka seçeneklerinin olmadığını belirtti.

“Doğru çözümü bulmak kolay değil. Eğer bir şey yapmazsanız, motor satın almak daha pahalı olacak.”

“FIA için motor sınırınızın olmamasına karar vermek bir sorun olmayacaktır. Ancak bu, takımlar için bir sorun olacaktır.”

Christian Horner ise, 2018’deki uygulanacak kurallardan memnun olmadığını ancak Ferrari’nin bir kural değişikliği düşünmeyeceğini ve dolayısıyla yapabileceği çok az şey olduğunu bildiğini söyledi.

“Sergio son kez kapıyı kapattı. Gelecek yıl için şansımız yok.”

2018 için ne kadar endişeli olduğu sorulduğunda Red Bull patronu, “Gelecek yıl çok sayıda grid cezası olacak ve nefret edeceğiniz şey, şampiyonayı grid cezalarının belirleyecek olması.”

“Can alıcı noktaya gelirsek, üç motorla 21 yarış var. Bu gerçekten delilik.”

Horner, üç motor sınırlamasından maliyetlerden şikayetçi olan Red Bull’un sorumlu olduğunu söyleyen Toto Wolf’a da cevap verdi.

“Toto ne derse desin, fahri başkanları [Niki Lauda] yılın başlarında, (3 motorun) kötü bir yatırım olması sebebiyle dört motoru savunuyordu.”

“Bu ek motorlarla dünya turuna çıkılır. Yine de buradalar.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz