Hasegawa Görevinden Ayrılıyor!

1

Honda Formula 1 projesinin başkanı Yusuke Hasegawa, yönetim yapısının yenilenmesi kapsamında 2017 sonunda görevinden ayrılacak.

Honda’nın güç ve güvenilirlik sorunları sebebiyle Hasegawa, sezon boyunca artan baskıyla karşı karşıya kaldı. Üç zorlu sezonun ardından, geçtiğimiz aylarda McLaren- Honda birlikteliği sona erdi.

Toro Rosso ile yeni bir ortak kuran Japon üretici, sezon başlanmadan önce organizasyon yapısında değişiklikliğe gittiklerini duyurdu.

F1 projesinin başında bulunan Hasegawa, hem Sakura’daki motor gelişiminden hem de yarışlardan sorumluydu.

Bu rolü kaldıran Honda, iki yeni pozisyon oluşturarak sorumlulukları bölme yoluna gideceklerini açıkladı.

Toyoharu Tanabe, F1 teknik direktörü olarak seçilen isim oldu. Tanabe’nin görevi pist üzerindeki yarış ve testleri kapsıyor.

Yasuaki Asaki ise Sakura’daki F1 motor geliştirme faaliyetlerinden sorumlu olacak.

1984’ten beri Honda’da çalışan Tanabe, McLaren’de Gerhard Berger’in ve BAR’da Jenson Button’ın mühendisliğini yapmıştı.

Ayrıca IndyCar’da da çalışan Tanabe’nin Honda’daki bir önceki rolü, Honda Amerikan motor sporları kolu Performans Geliştirme bölümünde, yarış ekibi şef mühendisliğiydi. Kendisinin Honda’da yüksek oy aldığına inanılıyor.

2016 yılının başında görevi Yasuhisa Arai’den devralan Hasegawa, F1 projesinde yer almayacak. Fakat yine de yönetici mühendis pozisyonunda Honda ile devam edecek.

Honda, gelecekteki seri üretim odaklı çeşitli küresel araştırma ve geliştirme projelerinde, Hasegawa’nın F1’deki deneyim ve bilgilerinden yararlanacaklarını açıkladı.

Üçlü, 1 Ocak’ta yeni rollerini üstlenecek.

Honda’nın marka ve iletişim operasyonları sorumlusu Katsuhide Moriyama, “Geçmişte F1 projesinin başkanı, hem teknolojik gelişmede hem de yarış pistinde takımın yönetiminde sorumluluk üstlendi.” dedi.

“Bu sorumluluk alanlarını birbirinden ayırarak, yapımızı geliştireceğiz. Böylece hem geliştirme ekibi hem de yarış / test ekibi kendi sorumluluklarını daha hızlı bir şekilde üstlenebilecek.”

“Honda, hem gelişim takımı hem de yarış ekibinin kendi rollerini yerine getirmesini sağlayarak görevine devam edecek. Böylece taraftarlar, daha fazla gecikmeksizin Toro Rosso-Honda’nın üst sıralarda rekabetini görmenin tadını çıkarabilecekler.”

 

1 Yorum

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz