Todt: Schumacher Kendinden Sürekli Şüphe Ediyordu

0

FIA Başkanı Jean Todt, Schumacher’in 2000’de Ferrari ile ilk dünya şampiyonluğunu kazandıktan sonra performansını test etmek için Fiorano’da özel bir test yapmak istediğini açıkladı.

Todt, Ferrari’de yarıştığı dönemde Schumacher’in takım patronuydu ve Pazartesi günü FIA’nın Paris’te tanıttığı Şampiyonlar Kulübü’ne girmeye hak kazanan 7 kez dünya şampiyonu hakkındaki izlenimlerini aktardı.

2013’te geçirdiği kayak kazasının ardından hala iyileşme sürecinde olan Schumacher etkinliğe katılamadı fakat menajeri Sabine Kehm onu temsil etti.

Todt, birlikte geçirdikleri süreçte 2000-04 arasındaki dominasyon da dahil olmak üzere iki şeyin ön plana çıktığını belirtti.

“Onun Ferrari için sürdüğü zamanları hatırlıyorum ve bahsedeceğim iki şey olacak. Ferrari, 21 yıl aranın ardından Michael’la şampiyon oldu.”

“Onu podyuma götürürken şöyle dedim; ‘Michael, artık yarış hayatımız eskisi gibi olmayacak.’ Suzuka’daki o gün, açıkça kariyerimdeki en güçlü andı.”

“Michael’ın nasıl biri olduğunu gösteren diğer şey ise şuydu; 2000 sezonunu şampiyon olarak tamamladığında, 2001 sezonu çalışmalarına başlıyorduk. Bana oldukça utangaç bir şekilde sordu, çünkü o utangaç bir adamdı. Kibirli görünürdü fakat o utangaç biriydi.”

“Bana şunu sordu, ‘Hala aynı şekilde sürebileceğimden emin olmam için Fiorano’da birtakım testler yapmama izin verir misin?’ İyi bir pilot olsun veya olmasın her zaman şüphe doluydu. Testi yaptı ve hiç de fena değildi.”

Schumacher’e Olan Özlem

Todt, Şampiyonlar Kulubü’nün açılışında Schumacher’in eksikliğinin oradaki herkes tarafından hissedildiğini belirtti. Schumacher’in oğlu Mick ve eşi Corinna da etkinliğe davet edildiler fakat katılmadılar.

Todt, “Michael’ı özlüyoruz, o hala savaşıyor. Ailenin mali işlerini yürüten Sabine’i burada görmekten dolayı mutluyum” dedi ve devam etti:

“Mick’in de bu geceye katılmasını isterdim fakat o İspanya’da bazı testler gerçekleştiriyor ve Corinna Birleşik Devletler’de. Mücadele devam ediyor. Michael çok özel biri, motor sporları için de özel biri. O benim için özel biri, o benim dostum.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz