Todt, Halo Eleştirileri Karşısında Şaşkın

0

FIA Başkanı Jean Todt, 2018’de kullanılacak halo hakkındaki olumsuz yorumlara çok şaşırdığını dile getirdi.

Formula 1’in yönetim organı son yıllarda baş koruma çözümleri üstünede yıoğunlaşmaya başladı. 2016 yılında halo testleri yapılmış fakat sporda kullanımı ertelenmişti.

Diğer seçenekler de incelendikten sonra, Temmuz ayında halonun araçlar için en iyi çözüm olduğu ve önümüzdeki yıl kullanılmaya başlanacağı açıklanmıştı.

Bazı pilotlar ve sporun önde gelen isimleri, estetik açıdan bu kararı eleştirmişti. Ayrıca halo, taraftarlar tarafından da tepkiyle karşılandı.

Ancak Todt, halonun güvenlik açısından “büyük bir fayda” sağlayacağını vurguladı ve bu alandaki iyileştirmelere devam edeceklerini  söyledi.

“Çok şaşırdım … benim için halo küçük bir değişiklik ama güvenlik açısından büyük bir fayda sağlayabilir.”

“Formula 1’de halo kullanımına ilişkin bu kadar çok şey duymaktan etkilendiğimi söylemeliyim. Bu, tek koltuklu araç serilerinde güvenliği geliştirme çalışmalarında normal bir şey.”

“Formula 1’in motor sporlarının zirvesi olduğu gerçeğini kabul edebilirim. Formula 1 hakkında konuştuğumuzda, siz (medya) daha konuşkansınız.”

“Fakat (halo) diğer tek koltuklu araç serilerinde tanıtıldı ve gerçek bir yorum yapılmadı.”

“Benim için önemli olan şey, bunun yarışı sürücüler için daha güvenli hale getirecek olması.”

“Şimdi bu mühendislerin meselesi ve şimdiye kadar buldukları en iyi şey bu. İki farklı çalışma vardı. Ancak halo en iyi sonucu veriyor gibi görüneniydi.”

“Ne yazık ki, kurşun geçirmez değil.”

“Motor sporları eskisinden daha az tehlikeli, fakat yine de tehlikeli. Araçları daha güvenli hale getirmek, sürücüleri daha güvenli bir konuma yerleştirmek için yapabileceklerimiz ne olursa olsun, yapacağız. ”

Halo araştırmasının yanı sıra, ‘kalkan’ konsepti de test edildi. Red Bull da kendi “aerosceen” tasarımını denedi.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz