Formula 1 Yarışları Geliştirmek İçin Pist Değişikliklerini Düşünüyor

0

Formula 1, yarışları geliştirmek için pistlerde yapılacak değişikliklerin gerekli olup olmadığını araştırıyor.

Araçların birbirlerini yakından takip etmesine yardımcı olacak tasarım çalışmaları halihazırda devam ediyor ve paralel bir proje olarak pistlere olan etkisi incelenmeye başladı.

Gelecek sene Abu Dhabi’de bir değişiklik olabileceğini ima eden ünlü pist mimarı Hermann Tilke, çokça eleştirildi.

F1’in motor sporları müdürü Ross Brawn, Liberty Media’nın hangi pistlerin yarış için iyi olduğunu tam olarak anlayabildiği anda geçiş için uygun olmayan pistlerin ayarlanabileceğini belirtiyor.

Brawn, “Aerodinamik program şimdi ayak uydurmaya başlıyor ve pist geliştirme çalışmaları devam ediyor” dedi ve ekledi: “Yarışları iyileştirmek için olası değişiklikler hakkında bazı pistlerle zaten etkileşim kurduk.”

Brawn, “Arşivimize bakmaya başladık” diyerek Liberty’nin F1 tarihini incelediğini söyledi.

“Daha fazla geçiş olan pistler var mıydı? Ve o pistler hangileriydi? Yani istatistiksel bir analiz yapabilirsiniz. Dikkat çekmeniz gereken şey, geçiş yapmanın iyi bir yarış olmadığıdır.”

“Nelerin iyi yarış olduğunu düşünmeye başlamak zorunda olursak, birbirleriyle mücadele eden iki araç olabilir.”

“Bu, öndekinin önde kalması anlamına gelebilir, ancak bazı harika yarışlar da devam edebilir. Bu, geçiş sayısını saymaktan biraz daha karmaşıktır.”

“Şimdiye kadar gördüğümüz şey, virajlarda farklı çizgiler yakalama kabiliyeti yarışa yardımcı olmak için oldukça önemlidir. Yani bir U viraj varsa ve bu dar bir pist ise, bu o kadar da iyi bir pist değildir.”

“Eğer bir U viraj varsa ve bu geniş bir pist ise, içinde farklı çizgiler varsa, o zaman bir şeyler olmasını sağlayabilirsiniz. Austin, sanırım, bu kategoriye girer.”

“Dolayısıyla bir virajda bir çizgi yakalıyorsunuz ve savunan arabayı farklı çizgilere zorlamaya başlıyorsunuz. Sonra da doğru yerde çıkıyorsunuz, istediğimiz şey tam da bu.”

Brawn, pistlerdeki bozulmamış asfaltın eğlence için uygun olmadığını, pist yüzeyinin de analiz edildiğini söyledi.

“Pistin zemini bozulma yaratabilir ve makul derecede lastik bozulması yarışa yardımcı olur çünkü performans farklılıklarına başlarsınız. Bunu düzeltmek için grup yardımı gerekmiyor.”

“Ancak Sochi gibi çok düşük bozulma oranlarına sahip pistlere bakarsanız, yarış zorlaşıyor. Lastikler aşınmıyor ve basıp gidilmiyor. Performans farkları yaratılamıyor.”

“Bu yıl kazanılan büyük yarışlardan bazılarına bakarsanız, bozulma seviyeleri açısından lastiklerin sık sık devreye girdiğini görürsünüz.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz