Michael Schumacher’i pist üzerinde mağlup edebilmiş nadir sürücülerden biri olan “Uçan Fin” lakaplı Mika Hakkinen, onur listemizin ikinci konuğu olacak.

Hadi çifte dünya şampiyonunun hayatına göz atalım.

Gençlik

Mika Pauli Hakkinen, 28 Eylül 1968’de Finlandiya’da Helsinki’nin Vantaa bölgesinde hayata geldi. Babasi Harri kısa dalgalı radyo operatörü ve yarı zamanlı bir taksi şoförü, annesi Aila ise bir sekreterdi. Hakkinen, Nina isimli kız kardeşi ile büyüdü, meslektaşı Mika Salo ile aynı sokakta yaşadı ve ikili daha sonra çok yakın arkadaş oldu. Hakkinen küçükken buz hokeyi ve futbol oynuyordu.

Yarış Kariyeri

Hakkinen yaklaşık 5 yaşındayken ailesi ona bir go-kart kiralayıp evlerinin yakınındaki bir piste götürdü. Henüz ilk turunda kaza yaptı fakat olayı yarasız atlattı. Kazasına rağmen Hakkinen yarışmaya devam etmek istedi ve bu konuda ailesini sürekli ikna etmeye çalıştı. Babası bir süre sonra onun dileğini gerçekleştirdi ve ona ilk go-kart’ını satın aldı.

Hakkinen 1975’te Keimola Motor Stadyumu’nda gerçekleştirilen bir kart yarışını kazandı ve 1978 ile 1979’da aynı stadyumda bölgesel kart şampiyonalarını kazandı. 1980’de İsveç Lapland Kupası’nı kazandı ve Lapland Karting Şampiyonası’nı 85cc sınıfında 4. bitirdi. 1981’de ise Blue Rose karting takımı ile Finlandiya Karting Şampiyonası’nın 85cc sınıfını kazandı. Hakkinen bir sonraki yıl Formula Mini Şampiyonası’nın 85cc sınıfında ikinci oldu ayrıca Salpueska Kupası’nı kazandı.

Hakkinen 1983’te Formula Nordic Şampiyonasının 100cc sınıfında yarıştı ve 1984, 1985 ve 1986’da şampiyon oldu. Fin sürücü bu yıllarda, Avrupa’daki çeşitli karting yarışlarına katıldı. 1986’da kariyeri için para biriktirmek amacıyla bisiklet tamircisi olarak çalıştı. 1987’de kart yarışlarını bırakıp Formula Ford araçları ile yarışmaya başladı ve çeşitli şampiyonalara katıldı.

Hakkinen 1989’da İngiliz F3 Şampiyonası’na katıldı ve sezonu 7. bitirdi. 1990’da Marlboro World Championship Team‘in bir üyesi oldu ve Marlboro kendisine sponsor oldu. Fin sürücü aynı yıl 9 zaferle İngiliz F3 şampiyonasını şampiyon olarak noktaladı.

Formula 1 Kariyeri

Mika Hakkinen, bir F1 aracını ilk kez 1991 sezonu öncesinde Silverstone’da Benetton ile yaptığı bir testte sürdü. Finli, aracı beğenip Benetton’ın tam zamanlı pilotu Alessandro Nannini’den daha hızlı gitse bile, Benetton’un ona bir teklif yapmayacağını düşündüğü için 1991’de Formula 1 kariyerine Lotus ile başladı. Hakkinen, henüz 3. yarışı olan San Marino’da 5. oldu ve sezonu 2 puan ile 16. tamamladı.

1992’de Lotus ile devam etti ve birkaç yarışta puan alarak sezonu 11 puan ile 8. noktaladı. 1993’te McLaren’e test sürücüsü olarak geçen Hakkinen, Michael Andretti’nin İtalya’dan sonra F1’den ayrılmasının ardından kokpite geçme fırsatı yakaladı. McLaren ile çıktığı ilk sıralama turunda takım arkadaşı Senna’yı geride bırakarak etkileyici bir performans gösterdi. Bir sonraki yarış Japonya’da, kariyerinin ilk podyumunu kazanarak sezonu 4 puan ile 15. noktaladı.

Hakkinen F1’deki ilk galibiyetini 97’nin unutulmaz sezon finali Jerez’de kazandı.

Hakkinen, 1994’te McLaren ile 3 yıllık sözleşme imzaladı. 1994 sezonu boyunca 6 kez podyuma çıktı ve şampiyonayı 5. noktaladı. Hakkinen, 1995’e gelindiğinde iyi bir sezon geçirmedi, sadece 2 kez podyuma çıkmayı başarabildi ve sezonun son yarışı Avustralya’daki antrenmanlarda lastiğinin patlaması sonucu geçirdiği büyük kaza sebebiyle iki ay boyunca hastanede kaldı.

Hakkinen 1995 sezonunu şampiyona 7’ncisi olarak noktaladı. 1996 sezonunda bitirdiği yarışların çoğunluğunda puan aldı ve sezonu 4 podyum alarak 5. bitirdi. Bir sonraki sezon Hakkinen için pek iyi gitmese de sezonun son yarışının son turunda Jacques Villeneuve’ü geçerek kariyerindeki ilk zaferi elde etti ve sürücüler klasmanında 6. sırada yer aldı.

McLaren, 1997’nin sonundaki formunu 1998’e taşıdı ve Hakkinen, sezon boyunca 8 zafer kazanarak Michael Schumacher’in 14 puan önünde ilk dünya şampiyonluğunu elde etti. Fin sürücü istikrarı bozmayarak 99’da da yola McLaren ile devam etti ve sezon boyunca 5 zafer kazanarak şampiyonayı Eddie Irvine’ın 2 puan önünde tamamladı ve kariyerindeki ikinci ve son dünya şampiyonluğunu elde etti. Tabii, Schumacher’in Silverstone’daki kaza sonrasında bacağını kırması nedeniyle 7 yarışı kaçırması Fin sürücünün ekmeğine yağ sürdü.

Hakkinen, ilk dünya şampiyonluğunu kazanıyor – 98 Japonya GP.

Milenyuma gelindiğinde Hakkinen’in karşısında çok daha güçlü bir Ferrari ve Schumacher vardı. Ve Schumi, Ferrari’ye 21 yıl aradan sonra ilk sürücüler klasmanı şampiyonluğunu getirirken Hakkinen, 4 zafer elde ettiği sezonu Schumacher’in 19 puan gerisinde 2. tamamlayabildi. 2001, Schumacher’in baskın olduğu ve Hakkinen’in ise sık sık sorunlar yaşadığı bir sezondu. McLaren dayanıklılık sorunları ile boğuşuyordu ve Ferrari’ye meydan okuyacak hıza sahip değildi. Hakkinen o sezon en büyük hayal kırıklığı hiç kuşkusuz son tura yaklaşık 50 saniye farkla lider girip debriyaj sorunu ile yarış dışı kaldığı İspanya GP’sinde yaşadı.

Hakkinen, elde ettiği 2 zafer ile sezonu 5. noktaladı ve Formula 1’e bir süre ara verme kararı aldığını açıkladı. Fakat bu karar Fin sürücü için yolun sonu anlamına geliyordu ve 9 ay sonra F1’den tamamen emekli olduğunu açıkladı. Hakkinen F1’de yarıştığı süre zarfında 20 galibiyet, 26 pole pozisyonu, 51 podyum, 25 en hızlı tur ve 2 şampiyonluk kazandı.

DTM Kariyeri ve Emeklilik

Hakkinen, 2005 yılında DTM serisinde yarışmaya başladı. Fin sürücü geçmişte DTM araçları ile deneyime sahipti ve bu nedenle seriye alışması pek zaman almadı. Daha üçüncü yarışından galibiyetle ayrılmayı başardı. Sezonun sonlarına doğru ise İstanbul’da 2. oldu ve sezonu 5. tamamladı. 2006 sezonunda ise toplamda 3 podyum finişi görerek şampiyonayı 6. bitirdi.

Hakkinen 2006 sezonunun ardından Circuit de Barcelona-Catalunya’da McLaren ile bir test gerçekleştirdi. Fin sürücü bu testi F1’e olası bir geri dönüş için gerçekleştirdi. Toplamda 79 tur attı ve daha sonra McLaren teknoloji merkezinde Formula 1’in yeni kurallarına alışmak için vakit geçirdi. 2017’de verdiği bir röportajda, 2007’de sonradan Hamilton’a verilen koltuk için detaylı görüşmeler içinde olduğunu belirtti. Fakat aracın sıkıntılarından dolayı F1’e geri dönmekten vazgeçtiğini söyledi.

Hakkinen, 2007 sezonunda da DTM’de yarıştı ve takımın potansiyelinin fark edilmediğini ve daha iyi sonuçlar beklediğini söyledi. 2007 sezonunda 2 zafer aldı ve sezonu 7. noktaladı. 2007’nin sonunda “çok zor bir karar” alarak motor sporlarından emekli olduğunu açıkladı. Hakkinen emekli olsa da, 2007’den sonra bazı etkinliklere çıktı.

Hakkinen, 2013’te GT Asya kupasının Çin’de yapılan iki yarışına katıldı ve bu yarışlardan ilkini kazandı. Şu anda Johnnie Walker, Mercedes-Benz AMG ve McLaren Formula 1 takımı için temsilcilik görevleri üstleniyor.

Hakkinen’in Ödülleri

-1998 Autosport Yılın Uluslararası Yarışçısı

-1998 Yılın Fin Sporcusu

-1998 Autosport Yılın Uluslarası Yarışçısı

-1999 Yılın Fin Sporcusu listesinde ikinci

Mika Hakkinen, yıllar boyunca gösterdiği performansla neden çifte dünya şampiyonu olduğunu kanıtladı ve başta Michael Schumacher olmak üzere Formula 1 padoğundaki birçok kişinin saygısını kazandı. Birçok kişi tarafından en iyi Finlandiyalı sürücü olarak nitelendirilen “Uçan Fin”, şüphesiz bir Formula 1 efsanesi.

Okuduğunuz için teşekkürler, bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz