Sebastian Vettel, Temmuz ayındaki Macaristan GP’sinin ardından ilk zaferini elde etti. Hamilton pit yolundan başladığı yarışta harika bir geri dönüşe imza attı. Peki Brezilya GP’si sadece bunlardan mı ibaretti?

Gelin hafta sonundan dikkat çeken şeyleri 5 başlık altında toplayalım.

5. Ocon’un Etkileyici Rekoru Sona Erdi

Ocon, 27 yarışın ardından ilk kez yarış dışı kalıyor.

Fransız sürücü F1’e giriş yaptığı 2016 Belçika GP’sinden 2017 Meksika GP’sine kadar 27 yarışı bitirmeyi başararak inanılmaz bir istatistiği elinde bulunduruyordu. Hatta, tarihte çıktığı ilk yarıştan itibaren arka arkaya en çok yarış tamamlayan pilot olma şerefine bu sezon koşulan Amerika GP’sinde nail olmuştu.

“2014’ten beri ilk kez tek koltuklu bir yarışa veda ettim, Grosjean aracını kaybetti ve benimkine çarptı. Unutulacak bir hafta sonu” Ocon, Brezilya GP’sini bu şekilde özetliyor.

Fakat vatandaşı Grosjean’ın Ferrardura virajında aracının hakimiyetini kaybedip soluğu sidepodunda almasıyla kendini bir anda bariyerlerde buldu. Hepimizin aklına şu soru geldi; acaba Ocon, yarışa geri dönebilecek mi? Cevap hayır oldu ve Ocon’un inanılmaz serisi İnterlagos’ta sona erdi. 2014’ten beri tek koltuklu yarış serilerinde çıktığı bütün yarışları tamamlayan Fransız için bu sonucun ne kadar acı verici olduğunu varın siz düşünün.

4. Sebastian Vettel Sonunda Şeytanın Bacağını Kırdı

Vettel, 2008 Brezilya GP’sinden sonra Ferrari’ye bu topraklardaki ilk galibiyeti kazandırdı.

Yaz arasına Macaristan’da elde ettiği galibiyetle şampiyona lideri olarak giren Vettel için sezonun ikinci yarısı tek kelimeyle fiyaskoydu. Alman sürücü, Ferrari’nin evi Monza’da şampiyona liderliğini kaybetti ve Asya Kıtası’nda peş peşe koşulan 3 yarışta kazalar ve teknik sorunlar nedeniyle büyük yara aldı.

Vettel, Amerika’da harika bir startla ilk sıraya yükseldi fakat Mercedes ve Hamilton’ın temposuna ayak uyduramayarak 2’ncilikle yetinmek zorunda kaldı. Meksika’da sıralama turlarının son dakikasında şapkadan tavşanı çıkararak pole pozisyonunu elde etti fakat startta elinde olmayan nedenlerden dolayı gridin en gerisine düşerek Hamilton’ın şampiyon oluşunu seyretti.

Bu sezon 5’nci kariyerindeyse 47’nci galibiyeti elde eden Vettel’in mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Interlagos ise sonunda Vettel’in yüzünü güldüren yarış oldu. Sıralama turlarının son dakikasına kadar pole pozisyonunu alacak gibi duruyordu fakat son turunda ürkek davranarak yaptığı erken fren nedeniyle yarışa ikinci sıradan başlamak zorunda kaldı. Fakat startı kusursuzdu ve Senna S’te liderliği eline geçirip bir daha ardına bakmadı. Baştan sona üstündü ve yarışı rahatça kontrol etti. Tek kelimeyle usta işi bir zaferdi!

3. Hamilton İnanılmaz Bir Geri Dönüşe İmza Attı

Hamilton, bu sezon ilk kez bir sürüş hatası yaptı ve yarışa pit yolundan başladı.

Yukarıda yer alan fotoğrafta, Hamilton’ın nadiren yaptığı sürüş hatalarından birinin sonucunu görüyorsunuz. İngiliz sürücü sıralama turlarının ilk bölümünde pistin en hızlı virajlarından biri olan Ferradura’da aracının hakimiyetini kaybederek soluğu bariyerlerde almış ve sıralama turlarına erken veda etmişti. Seansın ardından aracın tamir edilmesi gerekti ve Hamilton, 2014 Macaristan GP’sinden sonra ilk kez bir yarışa pit yolundan başlamak zorunda kaldı.

Ama ne başlangıçtı startta Vandoorne’un, Ricciardo ve Magnusssen arasında tost olması nedeniyle ‘Güvenlik Aracı’ pisti işgal etti ve Hamilton yarış yeniden başladığında 14. sıradaydı. Rakiplerinin aksine ‘Yumuşak’ lastiklerle uzun bir ilk bölüm geçirdi ve yarışın sonlarına doğru daha hızlı ve daha taze lastiklerle öndeki 3’lünün dibine kadar geldi.

Hamilton, Sainz’ı geçiyor. Bu, İngiliz sürücünün ne ilk ne de son geçiş hamlesiydi.

Ne yazık ki Raikkonen, Ferrari’si ile Junçao virajından harika bir çekiş yakalayarak çıkıyordu ve Hamilton’ın gücü Fin sürücüyü geçmeye yetmiyordu. Fakat yarışa pit yolundan başlamasına rağmen 13 tura liderlik etti ve yarışı liderin sadece 5.4 saniye ardında 4. tamamladı. Eh, bu performans onun neden 4 kez dünya şampiyonu olduğunu cevaplamaya yeter de artar bile!

2. McLaren ve Alonso Maksimumu Çıkarmaya Devam Ediyor

Alonso ve McLaren’in, Honda’dan kurtulmasına artık sadece bir yarış kaldı. Gerçi son yarışlarda sergilenen performansa bakıldığında Honda’nın sürülebilirlik tarafında ciddi adımlar kaydettiği ortada fakat düzlük hızı için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Buna rağmen Alonso Brezilya’da gayet iyi bir hafta sonu geçirdi. Sıralama turlarında en hızlı 7. zamanı kaydetti, Ricciardo’nun grid cezası nedeniyle 6. sıradan start aldı ve yarışı 8. tamamlayarak 4 puanı hanesine yazdırdı.

Alonso hafta sonu boyunca elinden geleni yaptı fakat bu ancak 8’nciliğe yetti.

Fakat İspanyol sürücünün tüm yarış boyunca DRS’nin yardımına rağmen Massa’nın ardında sıkışıp kalması elbette sinir bozucuydu. Ve çifte dünya şampiyonu yarışın ardından verdiği demeçte 2018’de Honda’nın partneri olacak Toro Rosso’yu uyarmayı ihmal etmedi. Bakalım McLaren 2018’de Renault ile işleri ne kadar değiştirebilecek?

1. Sao Paulo Sakinleri İstikrarı Bozmuyor

Bu fanlar müthiş bir ambians yaratıyorlar fakat bazılarının uslanması gerekiyor.

Sao Paulo, dünya üzerinde suç oranının en yüksek olduğu şehirlerden biri ve F1 ne zaman Interlagos’u ziyaret etse, pilotların demeçlerinin yanı sıra gasp, hırsızlık ve suç haberleri de bültenleri süslüyor.

Bu gelenek bu sene de değişmedi pek tabii. İlk olarak Mercedes mekanikerleri gasp edildi ve yarışın ardından Pirelli’ye saldırı düzenlendi. McLaren, normal şartlar altında Salı ve Çarşamba günü Pirelli’nin 2018 prototiplerini test edecekti fakat saldırıların şiddeti nedeniyle bu test iptal edildi. Birileri ölmeden yarış organizatörlerinin bu sorunu çözmeleri gerektiği aşikar.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz