2017 Brezilya GP Büyük Yarış – Vettel Kazandı, Hamilton Yıldızlaştı!

0

2017 Brezilya GP’sini startta liderliği eline geçiren Ferrari pilotu Vettel kazandı. Valtteri Bottas ve Raikkonen kürsüyü tamamlayan isimler olurken yarışa pit yolundan başlayan Hamilton 4’üncü olarak harika bir sonuç elde etti.

İlk metrelerde Bottas’a oranla daha iyi bir ivme yakalayan Vettel, ilk viraja girerken içeride kalmayı başardı ve liderliği ele geçirdi. Fakat asıl kıyamet gerilerde koptu ve Senna S’de Magnussen ve Ricciardo’nun arasında kalan Vandoorne’un yarışı orada son buldu ve ‘Güvenlik Aracı’ piste girdi.

İlk virajdaki bu kargaşadan yaklaşık 30 saniye sonra pistin en hızlı virajlarından biri olan Ferradura’da aracının arka tarafını kaybeden Grosjean, Ocon’a temas etmekten kaçınamadı ve Force India pilotu, F1’de ilk kez yarış dışı kaldı.

İlk turun ardından sıralama Vettel, Bottas, Raikkonen, Verstapen, Alonso, Massa, Perez şeklinde oluştu ve yarışa pit yolundan başlayan Hamilton bir anda 14’üncülüğe yükseldi.

Güvenlik aracı 6. turda pisti terk ederken kendi evinde son kez yarışan Massa, bir anda atağa kalkarak Alonso’yu geride bıraktı ve 5. sıraya yükseldi. Yarışa gerilerden başlayan Hamilton ve Ricciardo ise çok hızlı bir şekilde yükselmeyi başardılar. 12. tura gelindiğinde Hamilton sekizinciliğe yükselirken Ricciardo da 11’nci sıradaydı.

Hamilton ilk pitlere kadar önündeki sürücüleri geçip 5’nciliğe yükselirken Ricciardo da 8’nciliğe kadar çıktı ve ön bölümde pit furyasını başlatan isim Valtteri Bottas oldu. 28. turda pite giren Fin sürücüyü, 29. turda Vettel ve Verstappen, 30. turda ise Raikkonen takip etti.

İlk pitler sonrasında ilk 4 sıradaki sürücülerin birbirleri arasındaki sıralamada bir değişiklik olmazken ters strateji ile mücadele eden Hamilton, öndeki isimlerin pitleri sonrasında ilk sıraya yükseldi. İngiliz sürücü 44. turda yarıştaki ilk ve tek pitini gerçekleştirip piste 5. sırada geri döndü.

Pitler sonrasında öndeki isimlerle farkı kısa süre içerisinde eriten Hamilton, 61. turda Verstappen’i geride bıraktı ve bitime dört tur kala Raikkonen’in peşine takıldı. Hamilton, zorlamaya devam etse de Raikkonen pozisyonunu korudu ve kürsüyü tamamlayan son isim oldu. Hamilton ise pit yolundan başladığı yarışta mükemmel bir sürüş gerçekleştirerek 4. olmayı başardı.

Startta liderliği eline geçiren Vettel, baştan sona liderdi ve bu sezon 5’nci kariyerindeyse 47. zaferi elde etti. Alman sürücünün bu galibiyeti aynı zamanda Ferrari’nin yaz arasından sonra kazandığı ilk yarış oldu. Dün kariyerindeki 3’üncü pole pozisyonunu elde eden fakat startta liderliği kaybeden Bottas, ise ikincilikle yetindi.

Hafta sonu boyunca tempodan yoksun olan Red Bull sürücüleri ancak 5’nci ve 6’ncı olabildi. Yarışın sonlarında tekrar pite gelip en hızlı turu elde eden Verstappen yarışı Ricciardo’nun önünde tamamlamayı başardı.

Kendi evinde son kez yarışan Massa, oldukça güçlü bir yarış sonunda 7. olurken onu McLaren’den Fernando Aloso takip etti. Puan alan son isimler ise Force India’dan Perez ve Renault’dan Nico Hulkenberg oldu.

2017 sezonunun son yarışı 2 hafta sonra Abu Dhabi’de koşulacak yarışla sona erecek.

2017 Brezilya GP Yarış Sonucu

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz