Stewart: Hamilton Schumacher’e ve Fangio’ya Meydan Okuyabilir

0

Sir Jackie Stewart, F1’de yarışan en başarılı Britanyalı sürücü olma rekorunu Lewis Hamilton’a kaybetmesi nedeniyle hiç pişmanlık duymadığını belirtiyor ve Hamilton’ın Fangio ile Schumacher’in rekorlarını da geride bırakabileceğini düşünüyor.

Stewart, “Bence, bu yıl Lewis saygın bir kazanandı bilhassa sezonun ikinci yarısında” dedi ve ekledi: “Son derece iyi sürdü ve şampiyonluğu tamamiyle hak etti.”

“Bana birçok soru soruldu, çünkü Lewis, 3 dünya şampiyonluğu ile en başarılı Britanyalı sürücü olma rekorumu artık geride bıraktı. Bunu 44 yıldır elimde tutuyordum, ki bu absürt bir süre.”

“Buradan bakınca hiç pişmanlık duymuyorum  – rekorlar kırılmak içindir. 44 yıl boyunca herhangi bir Britanyalı sürücünün gelip rekorumu kıramaması hemen hemen hayal kırıklığı yaratıyor, bundan dolayı Lewis’i, Alain Prost, Schumacher, Fangio ve Prost gibi isimlere katıldığı için kutluyorum.”

“Lewis’in daha da ileri gidip Schumacher ve Fangio’nun rekorlarına meydan okuyamayacağını varsaymak için hiç sebep yok ve bu yolda ona şans diliyorum. O, her şeyi kazandı ve dördüncü dünya şampiyonluğunu kazanması nedeniyle bütün takdirleri hak ediyor.”

Lewis, her şeyi kazandı ve dördüncü dünya şampiyonluğunu kazanması nedeniyle bütün takdirleri hak ediyor.

Stewart, Hamilton’ın hala açığa çıkmayı bekleyen potansiyellerinin olduğunu sözlerine ekledi.

“Hiç şüphesiz, ilk dünya şampiyonluğunu kazandığında olduğundan daha iyi bir sürücü. Olgunlaştıkça, daha çok şey öğreniyorsunuz – öğrenmeyi asla bırakmazsınız.”

“Eğer uzun yıllar yarışmaya devam ederse çok daha iyi bir sürücü olacak. Gerçek potansiyeline ulaştığını sanmıyorum.”

“Çok erken yaşta emekli olmaya karar verdim – 34 yaşındaydım. Zamanı geldiğinde emekli olmak, verilecek iyi bir karardır. Şüphesiz Lewis de doğru zamanda bunu tercih edecektir. Fakat 32 yaşında sadece olgunlaşıyorsunuz.”

Stewart ayrıca Hamilton’ın 2013’te Mercedes’e geçiş kararına övgüde bulundu.

“Lewis, dünya üzerindeki en iyi takımlardan McLaren ve Mercedes-Benz için sürerek elbette çok yardım aldı. Şampiyonluklar elde etmek için zirvedeki bu takımlarla çalışmanız gerekiyor, bunu sadece bir sürücü olarak yapamazsınız.”

“Doğru insanlarla birlikte olarak doğru kararlar verdi. Fangio, Ferrari, Maserati, Mercedes ve bunun gibi takımlarla 5 dünya şampiyonluğu kazandı. Çok farklı araçlar ve takımlarla yarıştı çünkü en iyi olarak gördüğü takımlara gitti.”

“Başarının nedeni budur – doğru kararları vermeniz. Başarılı olabilmek için arkanızda olan bir takıma ve en üst düzeyde güvenilir mühendislere ihtiyacınız var.”

F1’de bugüne kadar Britanyalı sürücüler tarafından kazanılan 17 şampiyonluk var ve bunların yedisini Hamilton (2008, 2014-2015, 2017) ve Stewart (1969, 1971, 1973) elde etti.

Diğer şampiyonluklar ise şu şekilde; Mike Hawthorn (1958), Graham Hill (1962, 1968), Jim Clark (1963, 1965), John Surtees (1964), James Hunt (1976) Nigel Mansell (1992), Damon Hill (1996) ve Jenson Button (2009).

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz