Sürücüler Brezilya GP’si İçin ‘Süper Yumuşak’ Lastiklere Hücum Etti

0

Formula 1’in lastik tedarikçisi Pirelli, sürücülerin Brezilya GP’sine getireceği lastikleri açıkladı. Sürücülerin hafta sonuna çok sayıda ‘Süper Yumuşak’ lastik getireceği gözlendi.

Pirelli, gelecek hafta sonu Interlagos’ta koşulacak yarışa ‘Süper Yumuşak’, ‘Yumuşak’, ‘Orta’ hamur 3’lüsünü getirecek. İtalyan üretici bundan önce 8 yarışa daha aynı hamur 3’lüsü ile gitmişti; Çin, Bahreyn, Azerbaycan, Britanya, Macaristan, İtalya, Malezya ve Japonya.

Hafta sonu için en agresif tercihi yapan isimler 10’ar set ‘Süper Yumuşak’ lastikle Williams ve Renault sürücüleri oldu. Fakat tüm sürücülerin diğer yarışlara oranla agresif bir tutum sergilediğini söylemek mümkün.

En muhafazakar davranan sürücüler bile hafta sonu 8 set ‘Süper Yumuşak’ lastiğe sahip olacaklar. Ferrariler ve Verstappen’in 3 set ‘Yumuşak’ lastik tercihi ile, 4 set ‘Yumuşak’ lastiğe sahip olacak Ricciardo ve Mercedeslere oranla bir adım daha agresif bir yaklaşım sergilediği görülüyor.

Bunun dışında dikkat çeken bir diğer husus, griddeki bütün sürücülerin hafta sonuna sadece 1 adet ‘Orta’ hamur getirecek olması, ki bu seneki kurallara göre Pirelli, her hamur türünden en az bir set lastiği ekiplere zorunlu olarak veriyor.

Sıralama turlarının son seansına kalacak olan sürücüler hafta sonu için tedarik edilen en yumuşak hamur türünden(Brezilya GP’si için ‘Süper Yumuşak’) en az bir set lastik korumak zorunda ve yarışta daha sert olan iki hamur türünden(Brezilya GP’si için ‘Yumuşak’ veya ‘Orta’) herhangi birinden en az bir set kullanmak zorunda.

2017 Brezilya GP Lastik Tercihleri

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz