Lewis Hamilton, 66 puan farkla geldiği Meksika’dan 4. dünya şampiyonluğunu elde ederek ayrıldı. İngiliz sürücü bu başarısı ile Vettel ve Prost’u yakaladı.

Hamilton bunun yanında tarihte 4. dünya şampiyonluğunu elde eden 5. sürücü oldu ve Sir Jackie Stewart’ı geride bırakarak F1’de mücadele eden en başarılı Britanyalı olmayı başardı.

Gelin Hamilton’ın şampiyonluğunu ilan ettiği hafta sonundan dikkat çeken şeyleri 5 başlık altında toplayalım.

1Vettel Rekorunu Kaptırmamaya Yeminli

Vettel, Singapur’da son bölümde attığı turla Verstappen’ın hevesini kursağında bırakmıştı.

Sebastian Vettel, 21 yaş 2 ay 11 günlükken 2008 İtalya GP’si sıralama turlarında tarihin en genç pole pozisyonu kazanan sürücüsü oldu. 4 kez dünya şampiyonu Alman sürücü, aradan uzun yıllar geçmesine rağmen rekoru elinde bulunduruyor. Ancak bu yıl rekora ciddi bir talip çıktı; Max Versstappen.

Genç Hollandalı, F1’e çok küçük yaşta girmesi nedeniyle ‘en genç’ ile başlayan birçok ünvanı eline geçirdi ve Vettel’e ait olan bu rekoru kırmaya Singapur’da çok yaklaştı. Ama Vettel, Marina Bay’da son dakikada attığı turla Verstappen’ın hevesini kursağında bıraktı.

Meksika’da Cumartesi gününe mükemmel başlayan Verstappen, sıralama turlarından önce gerçekleştirilen son antrenmanlarda ilk sıradaydı. Sıralama turlarında da çok hızlı bir görüntü çizen Hollandalı, ikinci seansı ciddi farkla önde tamamlayınca Vettel’in rekoru elden gidecek gibi görünüyordu. Fakat Alman pilot, bir anda sahneye çıktı ve hem kariyerindeki 50’nci pole pozisyonunu kazandı hem de rekorunu kimselere kaptırmamaya kararlı olduğunu gösterdi.

Vettel, Meksika’da kariyerindeki 50. pole pozisyonunu elde etti ve Verstappen’in hevesini bir kez daha kursağında bıraktı.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz