Lauda: Vettel’in “Agresif” Manevrasına Anlam Veremiyorum

0

Niki Lauda, Meksika GP’sinin ilk turunda Vettel ve Hamilton arasındaki temasta Hamilton’un hatası olmadığını ve Vettel’in “agresif” hamlesine anlam veremediğini söyledi.

Yarışa polden başlayan Sebastian Vettel, ilk virajda Max Verstappen’e, ikinci virajda ise durumdan istifade eden Lewis Hamilton’a geçilmişti.

Fakat üçüncü virajın çıkışında Vettel, Hamilton’un sağ arka lastiğine çarptı. Yaşanan temas sonucunda Vettel’in ön kanadı hasar alırken Hamilton’un lastiği patladı.

Her iki pilot da erken pit yaparak arka sıralara geriledi. Vettel yarış boyunca etkileyeci bir performans gösterip dördüncü sıraya kadar yükselirken, Hamilton yarışı dokuzuncu sırada tamamlayarak bu sezonki en kötü sonucunu elde etti.

Hamilton’un şampiyon olma şeklinin “olağan dışı” olup olmadığını sorulduğunda Niki Lauda, “Olağan dışı mı? Dünya şampiyonu olduğunuzda, dünya şampiyonu olmuşsunuzdur. Bu oldukça basit. Bunu nasıl yaptığınız kimsenin umurunda değil.” cevabını verdi.

“Anlamadığım şey, Vettel’in ilk turdaki agresif manevrası. Lewis’e sertçe vurdu. Bu (Lewis’in) hatası değildi. Ve daha sonra onun için dramatik anlar başladı. Fakat sonunda harika bir sonuç çıkardı.”

Yarış sonrasında yaptığı açıklamada Hamilton da temastan kaçınmak için Vettel’e yeteri kadar alan bıraktığını söyledi.

“Yarışa iyi başladım. Gerçekten üçüncü virajda ne olduğunu bilmiyorum. Ama ona bol bol yer bıraktım.”

Lauda ayrıca, sezonun ikinci yarısında şampiyonanın gidişatını tersine çevirip Meksika GP’den önceki altı yarışta beş galibiyet alarak şampiyonluğunu ilan eden Hamilton’a methiyeler düzmeye devam etti.

“Lewis özellikle bu yıl çok fazla gelişim göstermeyi başarabildi.”

“Dört kez dünya şampiyonu olmak istiyorsanız, her zaman daha iyi, daha iyi ve daha da iyi olmalısınız. Geçen yıldan bu yıla çok daha iyileşti.”

“Bu inanılmaz bir ilerleme. Sürüşü zor bir araç. Geçen yılki kadar hızlı değil. O kadar kolay değil. Bunu gerçekten kendi performansı sayesinde başardı.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz