2017 Meksika GP Büyük Yarış – Verstappen Kazandı, Hamilton Şampiyon Oldu!

0

Verstappen, ilk virajda liderliği ele geçirdiği 2017 Meksika GP’sini rahat bir şekilde kazandı ve ilk turda Vettel’le temas edip gerilere düşen Hamilton, rakibinin de sorun yaşaması sayesinde dünya şampiyonluğunu ilan etti.

Pole pozisyonu sahibi Vettel ilk metrelerde yerini koruyacak kadar hızlı kalktı fakat ilk viraja kadar çok uzun bir mesafe olması nedeniyle Verstappen ve Hamilton, ilk viraja Alman sürücü ile yan yana girmeyi başardı.

Vettel ilk viraj için iç taraftaki çizgiyi tutunca Verstappen 2. viraja ilk sırada girmeyi başardı ve 3. virajda fırsattan istifade etmek isteyen Hamilton atağa kalkınca şampiyonanın ilk 2 sırasındaki pilotlar birbiriyle temas etti.

Bu temas sonrasında Vettel ön kanadını kırdı Hamilton ise lastik patlattı ve her iki sürücü de ilk turun sonunda zorunlu pit yapmak zorunda kaldı. Starttaki kargaşanın ardından sıralama Verstappen, Bottas, Ocon, Hulkenberg, Perez ve Raikkonen şeklinde oluştu.

Ön tarafta Hulkenberg ve Force India sürücüleri pite erken girerken Verstappen, Bottas ve Raikkonen, Hartley’in motorunun patlaması nedeniyle yaşanan ‘Sanal Güvenlik Aracı’ periyodunda pite girerek zaman kazandılar ve pitten ilk 3 sırada çıktılar.

Starttaki temas nedeniyle gerilere düşen Vettel ve Hamilton da fırsattan istifade ederek 2. pitlerini ‘Sanal Güvenlik Aracı’ bölümünde yaptılar. Yarışın geri kalanı ilk 3 sıradaki sürücülerin Pazar gezintisi, Vettel ve Hamilton’ın yükselişinden ibaretti.

Verstappen, startta kargaşadan uzak durup baştan sona üstün götürdüğü rahat bir şekilde kazanırken takım arkadaşı ve Vettel’in temasından istifade eden Bottas 2’nci, ilk tur sonunda 6. sırada yer alan Raikkonen ise strateji yardımıyla 3. oldu.

Startta Hamilton ile temas edip 19. sıraya gerileyen Vettel, mükemmel bir geri dönüşe imza atıp 4’üncü oldu fakat bu sonuç Alman sürücünün şampiyonluk umutlarını koruması için yeterli değildi ve yarışı 9. sırada tamamlayan Hamilton şampiyon oldu.

Force India’dan Esteban Ocon, kazadan beladan uzak bir yarış geçirdi ve 6. sıradan başladığı yarışı 5. tamamlamayı başardı. Fransız sürücüyü Williams çaylağı Lance Stroll ve yerel kahraman Sergio Perez takip etti.

İlk 10’a giren diğer iki pilotsa 8. olan Magnussen ve son turlarda Hamilton’la kıyasıya bir mücadeleye girişen Alonso oldu.

Hamilton bu sonuçla 4. dünya şampiyonluğunu elde etti, Sebastian Vettel ve Alain Prost ile şampiyonluk sayılarını eşitledi ve tarihte en çok şampiyonluk kazanan pilotlar sıralamasında ilk 5’e girdi.

2017 Meksika GP Yarış Sonucu

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz