Sebastian Vettel, Meksika’da pole pozisyonunu son anda kazandı. Böyle bir strateji güderek de kendine en iyi fırsatı sunmuş oldu. Sıralamalar sonrasında F1.com tarafından sorulan sorulara da cevap veren Vettel, yarın için iddialı olduklarını düşünüyor.

Soru: Sebastian, bu senin ellinci pole’ündü. Tebrikler. Adeta kusursuz bir turdu, di mi?

Sebastian Vettel: Eh, altıncı virajda neredeyse kontrolü kaybediyordum. Yani tamamen mükemmel değil. Ama bir şekilde kurtarmayı başardım ve tam tersi oldu, zaman kazandım. Belki de mükemmeldir, çünkü aynısını tekrar yapamam! (Gülüyor)

Evet, Max’e çok yakındım. İlk sektörde işleri nasıl doğru yapacağımı biliyordum. Yaptım da. Ön lastikleri ısıtmak o kadar kolay değildi ama ısıttım. Sonra ikinci sektöre girerken bir şekilde rahatladım ve gerisi geldi. Evet, altıncı viraj biraz ürküttü ama üçüncü sektörde nasıl nizami sürüleceğini biliyordum, ki en hızlı şekli de buydu.

Burada pist biraz kaygan, hata yapmak kolay. Son virajı döndüğümde epey mutluydum çünkü iyi bir tur olduğunu biliyordum. Yakın olduğumuzu biliyordum ama performansımın yeterli olacağından da emindim. Tabii ki diğer çocuklar turlarını attığından bir anlığına kendinizinkinden emin olamıyorsunuz, ama ben emindim. Yani çok mutluyum.

S: Başarının sırrı bugün neydi?

SV: Hiçbir hata yapmamak. Pist şurada burada küçük hatalar yapmaya çok müsait. Çok kaygan ve eğer fazla asılırsanız hemen tutuş kaybediyorsunuz. Ama sonra ötesine geçmeden limitleri zorlamak… benim turumu özelleştiren buydu.

S: Takımın aracında bir şeyi değiştirdiğini söyledin. Bunun iyi bir hamle olduğunu ne zaman hissettin?

SV: Aslında üçüncü antrenmanda. Epey iyi geçmiş olsa bile. Sonra öğle vakti sıcaklıkların artmasıyla birlikte araç daha da canlandı ve her tur daha iyi oldu.

S: Sadece tur için mükemmel bir zamanlama değildi, şampiyonluk için de mükemmel bir zamanlama oldu. Hala bırakmamış gibisin.

SV: Bence bugün elimizdeki her şeyi verdik. Ne yazık ki hiçbir şey veremediğimiz yarışlar da oldu. Onlar acı yarışlardı. Ama bütün bunlar geçmişte kaldı. Ben bugün(Cumartesi) mutluyum ve yarını(Pazar) iple çekiyorum. Tempomuz iyi, geçen hafta boyunca da iyiydi, yarışta da. Bu sefer beladan uzakta kalırsak her şey iyi olacaktır.

Pazar günü kazanma şansımız var… Bunun şampiyonluk için ne anlama geldiğini göreceğiz.

S: Bugünkü pole pozisyonun 50 pole pozisyonunun içerisindeki en iyilerden biri mi?

SV: Şu anda söylemek zor. Ama iyi bir tanesiydi evet. Epey yakındı. Ve eğer çok yakınsa takım savaşı daha ödüllendirici olur. Muhtemelen Red Bull’lar biraz daha hızlıydı. Ama biz onları geride bırakmayı becerdik. Max kesinlikle muhteşem bir tempo ortaya koydu. Yani pole’de olmak daha da ödüllendirici.

S: Pole Vettel, ikinci sıra Verstappen, üçüncü sıra Hamilton: Yarınki startın nasıl olacağını hayal ediyorsun? Biraz acı mı olacak? Mesela Meksika usulü.

SV: Eh, arka tarafım biraz acılı olursa hiç düşünmem! Biz kendi startımıza odaklanıyoruz ve umuyoruz ki iyi bir start olacak. Tıpkı geçtiğimiz birkaç yarışta olduğu gibi. İlk viraja kadar uzun bir mesafe var. Yani bir sürü şey olabilir.

S: Max’in engellemeden dolayı sıra cezası alacağı söylentileri vardı. Yanında Lewis’i mi istersin yoksa Max’i mi?

SV: Mercedes’in biraz daha motor gücü var. Yani yanımda olmamaları daha iyi. İş starttaki tempo savaşına geldiğinde Mercedes hala biraz daha hızlı. Ama geçen hafta gördüğümüz gibi iyi bir startla bu açığın büyük kısmını kapatabiliyorsun.

S: Bugün gördüklerimizin ışığında, Lewis’in henüz şampiyonluğu kazanmadığını söyleyebilir misin?

SV: Bence bu bizim elimizde değil. Mercedes çok büyük farkla önde. Yani avantaj onların tarafında ama biz kesinlikle bunu ertelemek için elimizden geleni yapacağız. Yarın kazanma şansımız var. Ve eğer hata yapmazsak kazanırız. Bunun şampiyonluk için ne anlama geldiğini göreceğiz.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz