Meksika GP’si Öncesi Grid, Sektör Zamanları ve Lastik Bilgileri

0

Vettel’in, sıralama turlarının son anında şapkadan tavşan çıkararak kariyerindeki 50. pole pozisyonunu elde ettiği 2017 Meksika GP’sinin başlamasına kısa bir süre kaldı.

Biz de yarış başlamadan önce, pilotların sıralama turlarında elde ettikleri en iyi sektör zamanlarını, aldıkları cezalar sonrasında oluşan gridi ve yarış içerisinde stratejinin belirlenmesinde kilit rol oynayacak olan lastik bilgilerini bilmek isteyeceğinizi düşündük.

Sektör Zamanları

Seans boyunca oldukça hızlı bir görüntü çizen Verstappen, en iyi sektör zamanları toplansa en hızlı tur zamanını kaydeden pilot olurdu. Fakat Vettel, sıralama turlarının son dakikasında attığı turla hem en genç pole elde eden pilot olma rekorunu korudu hem de pole için her şeyi bir araya getirmenin önemini kanıtladı.

Hız Ölçüm Noktası Süratleri

Mercedes motoruna sahip araçların son süratte önde olduğu çok net. Hamilton, startta iyi bir ivme yakalarsa ilk viraja kadar rakipleri Verstappen ve Vettel’i geride bırakacak bir son sürate gibi duruyor.

Sektör Geçiş Noktası Süratleri

Bu tabloda yer alan hızlar sektör geçiş noktalarında ölçülen en yüksek süratleri listeliyor. Hızlar hemen hemen aynı görünüyor.

Kullanılan Kullanılmayan Lastikler

Ferrari sürücüleri ve Red Bull’dan Ricciardo, rakiplerine kıyasla 1 set kullanılmamış ‘Ultra Yumuşak’ lastiğe sahip olacakları. Avustralyalı sürücü aynı zamanda 1 set kullanılmamış ‘Süper Yumuşak’ lastiğe de sahip olacak bu nedenle strateji konusunda esnek davranabileceğini söylemek mümkün.

Meksika GP’si Grid

Güç ünitesi parçası değiştirmeleri nedeniyle grid cezası alan 3 pilot var. Bu isimlerden Gasly 15 sıra grid cezası alarak son sıraya, 35 sıra grid cezası alan Vandoorne, 19. sıraya ve sıralama turlarının ilk seansında etkileyici bir hız ortaya koyan fakat 20 sıra grid cezası alan Alonso, 18. sıraya geriledi.

Tabii yarış saatine kadar çeteye yeni sürücüler eklenebilir. Beklemekte fayda var.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz