F1’in resmi web sitesi, eski takım arkadaşı Lewis Hamilton dördüncü şampiyonluğunu kazanmaya yaklaşmışken , onu geçen sene yenen Nico Rosberg ile Britanyalıyla olan mücadelesi, Mercedes-Ferrari kapışması ve Kubica’nın F1’e geri dönmesine yardım etmesi üzerine özel bir röportaj gerçekleştirdi.

S: Nico, son dünya şampiyonu olarak 2017 sezonuyla ilgili düşüncelerin olmalı. “Koç”tan analizlerin nelerdir?

Nico Rosberg: Sezon harika gidiyor. Ferrari-Mercedes rekabeti F1 için harika. İlk 5 yarışta startta aynı adrenalini hissettim. Kalbim çarpıyor ve terliyordum. Bedenim gridde olmadığımı fark etmiyordu bile. Liberty eğlenceyi arttırmaya yönelik detaylarda çok iyi iş çıkarıyor. Gelecek şeyleri merakla bekliyorum.

S: Kim ya da ne seni pozitif ya da negatif yönde şaşırttı?

NR: Ferrari. Çok büyük bir adım attılar ve bu büyük bir ilerleme. Neredeyse Mercedes ile aynı seviyedelerdi. Fakat eski takım arkadaşım şu anda F1’deki güç konumunda. Art arda 4 (markalar) şampiyonluğu çok büyük bir şey. Takım için çok mutluyum, özellikle de eski mekanikerlerim için. Negatif – dışarıdan bu araçları kullanmanın ne kadar zor ve yoğun bir iş olduğunu kimsenin anlayamaması diyebilirim.

Sebastian’ın kendi kendine bulması için bunu ona bırakıyorum.

S: Hamilton ve Vettel ile ilgili olarak, birbirinden daha farklı olamayacak iki sürücü şampiyonluk için savaşıyor: Kırmızı halı müdavimi Lewis Hamilton ile onun zıttı, özelini dışarı açmayan Seb. Bir de birbirinden çok farklı iki takım var: Alman kusursuzluğu İtalyan ruhuna karşı. Hangisi daha iyi bir paket ve neden?

NR: Başarıya giden tek bir yol yok. İki taraf da farklı tarza sahip fakat hepsi becerilerinin zirvesine yakınlar. Farklı karakterleri kafa kafaya görmek de oldukça heyecan veriyor.

S: Lewis ‘in nasıl yenilgiye uğratılabileceğini biliyorsun. Seb için önerilerin neler olur?

NR: Yarışçı Lewis’i herkesten iyi tanıyorum ama Sebastian’ın kendi kendine bulması için bunu ona bırakıyorum.

S: Şampiyonluk için savaşırken inanılmaz derecede odaklanmış ve (başka şeylerden) izole olmuştun. Günümüzdeki Nico 12 ay öncekinden farklı mı?

NR: Şampiyonluk savaşı fazlasıyla çetindir ve geçen sene tüm hayatımı buna adamıştım. Şimdi daha rahatlamış durumdayım ama her zaman zorlukların üstesinden gelip büyük şeyler başarmayı arayan mücadeleci biri olacağım.

S: Birçok pilot canını dişine takıp F1 kariyerini bitirmemek için direniyor. Sen ise kaygısızca padoktan yürüyüp gittin. Bundan hiç pişmanlık duydun mu?

NR: En ufak bir pişmanlık olmadı. 15 yıl önceleri başarmayı planladığım her şeyi başardım. Ve bunun bitişi de daha mükemmel ve ödüllendirici olamazdı. Tamamen tatmin olmuş hissediyorum.

S: İki haftada bir adrenalin patlamaları olmadan geçen 1 sene nasıldı peki?

NR: Hayat heyecan vermeye devam ediyor ve yeni birkaç zorlu işe giriştim. Özel hayatımla ilgili olarak da ikinci çocuğumuzun dünyaya gelmesi ile (hayatım) çok daha özel oldu. Yani her şey iyi gidiyor, teşekkürler.

S: Formula 1 aracını sürerken hissettiğin duyguları telafi edebilecek bir uğraş bulabildin mi?

NR: Başarı her zaman heyecan vericidir ve yüksek dozda adrenalin patlamalarına yol açar. Fakat büyük bir kapışma sonrası kazanılan Formula 1 yarışının verdiği güç duygusunun aynısını verebilecek bir şey bulmanın oldukça zor olduğu bir gerçek.

Benim için çok kolay bir karar oldu çünkü onun ne kadar hızlı olduğunu biliyorum. O herkesten daha iyi.

S: Robert Kubica’nin F1’e dönüşü için yardım edeceksin. Beklentilerinden ve bu iş birliğinin nasıl ortaya çıktığından biraz bahseder misin?

NR: Lewis ve Robert yarıştığım en hızlı adamlardı. Robert bana gelip benden (yardım) istediğinde benim için çok kolay bir karar oldu çünkü onun ne kadar hızlı olduğunu biliyorum. O herkesten daha iyi.

S: Kariyerine geri dönüp baktığında en güzel anların nelerdi ve yapmadığın nelerden pişmanlık duydun?

NR: Hiç pişmanlığım yok. Aklımdaki her şeyi yaptım: Yarış galibiyeti, Monaco’da zafer ve dünya şampiyonluğu.

S: Şampiyonluk kupasında isminin olması sana ne ifade ediyor? Tabi oradaki ikinci Rosberg olmak bir de…

NR: Çok özel bir his. Babam ve benim orada ismimizin olmasından ötürü çok gurur duyuyorum. Sık sık ona bakıyorum. Orada benim yanımdaki büyük efsanelerin ismini okumak olağanüstü bir his. Annem için de epey havalı. Her iki erkeği de Formula 1 dünya şampiyonu oldu.

S: Hiç aklına bir geri dönüş planı geldi mi?

NR: Hayır. O hikaye mutlu bir şekilde sonlandı.

Orijinal röportaj için tıklayınız!

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz