İlk ve İkinci Pol Pozisyonu Arasında En Uzun Süre Bulunan 5 Pilot

0

Bu pilotların Formula 1’de ikinci pol pozisyonunu kazanması uzunca bir süre aldı…

Bazı pilotların ilk pol pozisyonlarının ardından hızlıca ikinci, üçüncü, dördüncüleri gelir.

Fakat tüm F1 pilotları o kadar şanslı değiller. Öyle ki, ikinci kez gridin en önünden yarışa başlama şansı için yıllarca beklemek zorundalar.

Birinci ve ikinci pol pozisyonları arasındaki en kısa süre olan pilotları incelerken, daha nevi şahsına münhasır F1 istatistiklerini didikleyebileceğimizi düşündük. Şimdi de kimlerin en uzun süre beklemek zorunda kaldığına bakalım.

Mario Andretti

Ne yazık ki, Mario Andretti,  sadece birinci ve ikinci F1 galibiyetleri arasında en uzun ara bulunan pilot rekorunu elinde tutmakla kalmıyor, aynı zamanda birinci ve ikinci pol pozisyonları arasında en uzun süre olan isim olma özelliğini de taşıyor. Bazıları buna şaşırmış olabilir, ancak Andretti, F1’de yarı zamanlı olarak uzun bir rekabet dönemi geçirdi.

Geri kalan zamanında, Amerika’da yarışıyordu. 1968 Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix’sinde il F1’deki ilk açılış / kapanış sınırı boyunca, ilk pol pozisyonunu elde etti. Ancak 1976 Japonya Grand Prix’sine (Lotus adına yarışıyordu.) kadar, gridin en önüne geri dönmesi sekiz yıl 18 gününü aldı.

Giancarlo Fisichella

İtalyan yarışçısı Giancarlo Fisichella,F1’deki ilk pol pozisyonunu, kariyerinin başlarında 1998 Avusturya GP’sinde Benetton adına yarışırken kazandı. Takımı o hafta sonu çalışmayan Renault motoruyla mücadele ediyordu. Fakat Fisichella, sıralamalarda yağmurlu havadan yararlanarak Jean Alesi ile aynı çizgiye yerleşti.

Fisichella, Jean Alesi ikisini de yarış dışı bırakan kazaya sebep olmadan önce yarışı önde götürüyordu. Sonraki birkaç sezon Benetton geriledi ve Fisichella kısa süreli olarak Jordan ve Sauber takımlarında yarıştı.

2005’te takımlar şampiyon adayı Renault’ya, rekabetçi bir araca geçiş yaptı. Kariyerindeki ikinci pol pozisyonunu, sezonun açılış yarışı olan Avustralya’da kazandı. İtalyan pilot ayrıca, pol pozisyonundan başladığı bu yarışın galibi oldu. Bu pol pozisyonu, ilkinden tam altı yıl, yedi ay ve sekiz gün sonra geldi.

Rubens Barrichello

Birçok yönden Rubens Barrichello, ilk pol pozisyonunu aldığında Fisichella ile benzer konumdaydı. Kariyerinin başlarında orta bölümdeki bir takım için yarışıyordu. Formula 1’deki ikinci sezonunda, 1994 Belçika Gp’sinde ilk pol pozisyonunu kazandı. Fakat bu başarıyı tekrarlaması biraz zamanını aldı.

Tam olarak 4 yıl 10 ay. Bir sonraki pol pozisyonu 1999 Fransa Grand Prix’sinde, ıslak ve öngörülemeyen bir sıralama seansının ardından geldi. Stewart takımı adına yarışan Barichello yarışı üçüncü sırada bitirdi. Brezilyalı pilot, baskın Ferrari ile geçirdiği beş sezon boyunca kariyerine 12 pol pozisyonu daha ekledi.

Jose Froilan Gonzalez

Arjantinli yarışçı Jose Froilan Gonzalez ilk yarışına 1950 sezonunda çıktı. Bir sonraki yıl Ferrari adına yarıştığı 1951 İngiltere Grand Prix’inde, spordaki ilk pol pozisyonunu kazandı. Gonzalez yarışı kazandı. Böylece Ferrari, spordaki ilk yarış galibiyetini almış oldu.

Ama ikinci pol pozisyonu ilkini o kadar da hızlı takip etmedi. Bir sonraki sezonda F1’de sadece bir kez yarıştı. 1953’te Maserati için iki kez podyuma çıktı ama sıralamaları kazanacak hıza sahip olamadı. En sonunda ikinci pol pozisyonunu, tekrar Ferrari’de yarışırken 1954 İsviçre Grand Prix’sinde, ilkinden üç yıl, bir ay ve sekiz gün sonra kazandı.

Jean Alesi 

Tyrrell’deki hızıyla birden parlayan Jean Alesi, 1991 sezonunda ileride birlikte 16 kez podyuma çıkacağı Ferrari’ye geçti. Fakat İtalyan takım pol pozisyonu için mücadele edebilecek kadar rekabetçi değildi. Alesi, F1’deki ilk pol pozisyonunu kazanabilmek için 1994 yılına kadar beklemek zorundaydı.

Yarış o kadar da iyi geçmedi. Alesi, vites kutusu arızası sebebiyle erken bir veda yaşadı. Alesi 1997 yılına kadar yarışa gridin en önünde başlayamadı. İkinci pol poziyonunu tesadüfen İtalya Gp’sinde kazandı. Bu kez işler biraz daha iyi gitti ve Alesi, Monza’da podyumun ikinci basamağında yer aldı. Böylece Fransız pilotun ikinci pol pozisyonu ilkinden iki yıl, 11 ay ve 27 gün sonra gelmiş oldu.

Kaynak: WTF1.com

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz