Sebastian Vettel ve Lance Stroll’ün Malezya GP’sindeki kazası, şimdiye kadar yarış bittikten sonra yapılan tek kaza değildi.

Malezya GP’sinde, pite dönüş turunda Sebastian Vettel ve Lance Stroll’ün temas yaşadığını görmek oldukça sıra dışıydı. Fakat bu yazıda yer verdiğimiz yedi videoda göreceğiniz gibi, bu tarz bir kaza bir defaya mahsus değil.

1. Esteban Gutierrez, 2016 Monako GP

2016 Monako GP’si, Esteban Gutierrez’in 11. sırada tamamladığı yarışlardan biriydi. Gutierrez sağlam bir sürüş ortaya koydu. Ama pite dönüş turunda lastiklerinin soğuması ve yağmurun tekrar başlamasıyla, Haas’ını kontrol altında tutmak için büyük bir çaba gösterdi. Ardından hafifçe Portier’deki duvara çarptı.

Utanç verici mi? Elbette. Fakat en azından, Ayrton Senna’nın 1988’de yaptığının aksine, burada kontrolü kaybetmek için yarış bitene kadar bekledi.

2. Fabio Leimer ve Alexander Rossi, 2013 Singapur GP2 2. Ayak

Yarışı 3. tamamlayan Fabio Palmer, Marina Bay pistinin nevi şahsına münhasır pite dönüş turu nedeniyle Alexander Rossi’ye tuhaf biçimde çarpmak zorunda kaldı.

Bu kaza, Singapur’da pite dönüş turunun 5. virajdan sonra pilotlara sağlanan bir geçitle tamamlanması nedeniyle meydana geldi. Görevliler Rossi’yi bu geçite yönlendirirken, Leimer önde neler olduğundan habersiz hızlı bir şekilde geliyordu. Ve bummm!

3. Zincirleme Kaza, 2003 Talledega EA Sports 500 

Bu tabii ki Nascar’da oldu! 2003’te Talladega’da son birkaç tur kazasız tamamlanmıştı. Ama bayrak sallandıktan sonra büyük araç konvoyu yavaşlarken, Bobby Labonte orta grubu altüst etti ve bu da birçok aracın karıştığı zincirleme kazayı tetikledi.

4. Pol Espargaro, 2017 İngiltere MotoGP

Yarışı 11. sırada bitirdikten sonra, KTM sürücüsü Pol Espargaro pite dönüş turunu tamamlamak için gazı azalttı. Fakat kısa süre sonra, garip ve beklenemedik şekilde Copse virajında motor devrildi. Motorun birden bire kapanmasının, lastiklerin kilitlenmesine ve İspanyol binicinin motosikletten düşmesine neden olduğu ortaya çıktı.

5. Roberto Merhi ve Nicolas Latifi, 2015 Formula 3.5 Red Bull Ring Yarışı 1. Ayak

Roberto Merhi 2015’te Manor adına F1’de yarışıyordu. Ama alışılmadık biçimde aynı zamanda Formula Renault 3.5’te de mücadele ediyordu. Yani İspanyol sürücü, hızlı bir aracı nasıl sürmesi gerektiğini unutmuş olamazdı. Yarıştan sonra Merhi’nin bir süspansiyon sorunu nedeniyle bitiş çizgisinin hemen ardından yavaşlamayı tercih ettiği ortaya çıktı.

Arkadan gelen Nicholas Latifi, Merhi’nin neredeyse sürünerek ilerlediğini göremedi ve rakibine son süratle çarparak havalandı. İki pilot da iyiydi. Ancak hakemler, süspansiyon arızasını bir bahane kabul etmeyerek Merhi’yi yarıştan diskalifiye ettiler ve bir sonraki yarıştan da men etmeye karar verdiler.

6. Vittorio Brambilla, 1975 Avusturya GP

Yetkililer pistin yarışa devam edilemeyecek kadar ıslak olduğuna karar verdiğinde, March pilotu Vittorio Brambilla, 1975’teki sağanak yağışlı Avusturya GP’sine liderlik ediyordu. Yarış durduruldu. Fakat kırmızı bayrak yerine, start-finish düzlüğündeki yetkili damalı bayrağı salladı. Yani yarış tamamen sona ermişti.

Daha önce hiç yarış kazanmamış olan 37 yaşındaki Brambilla, ilk yarış galibiyetine çok sevindi. Öyle ki dengesini kaybetti ve duvara çarptı. Bu kaza sebebiyle Brambilla, pite dönüş turunu ön tarafı mahvolmuş şekilde tamamlamak zorunda kaldı.

7. Brad Keselowski, Denny Hamlin, Matt Kenseth ve Tony Stewart, 2014 Bank of America 500 

Ekim ayında Charlotte’da gerçekleşen bu kaza, kasti yapıldığı için diğerlerinden biraz farklı. Yarış bittikten sonra, öfkeli Brad Keselowski pist üstünde Denny Hamlin’e sataştı. Bu kadarla kalmayıp pitte de, yarışta temas yaşadığı Matt Kenseth ve Tony Stewart’a misilleme yaparak arkadan çarptı. Bunun ardından padokta yumruklar konuştu. Çünkü burası Nascar’dı!

Kaynak: WTF1.com

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz