Günümüzde ve gelecekte, bir geçiş hamlesi kural kitabına göre yasal değilse cezalandırılacaktır.

Kurallar, ABD GP’sinin son turunda Kimi Raikkonen’i pist sınırlarının dışından geçmesi nedeniyle Max Verstappen’in cezalandırılmasının doğru olduğunu belirtiyor. Doğrusu bu, motor sporlarının çoğunda uygulanan bir kural.

Fakat böyle geçiş hamlelerinin ceza almadığı durumlar da yok değil. Bazen hakemler bunu önemsemiyorlar bazen de atak öyle güzel oluyor ki yetkililer bunu cezalandırıp işin büyüsünü kaçırmak istemiyorlar.

Her neyse sözü fazla uzatmadan cezalandırılmayan ve ezber bozan 6 geçiş hamlesine göz atalım.

Alex Zanardi, Bryan Herta’yı Geçiyor – Laguna Seca, 1996 

Alex Zanardi, 1996 IndyCar finalinin son turunda Laguna Seca’nın meşhur “tirbuşon” virajına hurra saldırdı ve liderliği ele geçirip yarışı kazandı. Fakat bu atağı pist dışına çıkmadan yapabilmesinin imkanı yoktu. İtalyan sürücü galibiyeti elinde tuttu fakat gelecekte bir sürücünün böyle bir geçiş yapması yasaklandı. Yine de ne müthiş bir atak değil mi?

Marc Marquez, Valentino Rossi’yi Geçiyor – Laguna Seca, 2013

IndyCar, bu hareketi yasaklamış olabilir ancak MotoGP bundan emin değildi. 2008’de Laguna Seca’daki yarışı izleyenler Rossi’nin Casey Stoner’ı geçmek için pist dışını ziyaret ettiğini hatırlayacaklardır İtalyan binici bundan 5 sene sonra ise avlanan taraftı.

Marguez, “tirbuşona” girilirken Rossi’nin dışında kaldı, manevrayı tamamlamak için pist dışına çıktı ve yarışı kazandı. Fakat bu şekilde geçilmek Rossi için hiç rahatsız edici değildi ve yarış sonunda rakibini tebrik etti.

Felipe Massa ve Robert Kubica – Fuji, 2007

Felipe Massa, sağanak yağmurun vurduğu 2007 Japonya GP’sinin son turunda Robert Kubica’nın ardındaydı ve geçiş için her şeyi deniyordu. İkili arasındaki mücadele destansı bir savaşa döndü ve her iki sürücü de birbirini geçmek için birkaç kez pist dışına çıkmak zorunda kaldı.

Massa, en sonunda son virajın dışından gelerek Polonyalı sürücünün önünde kalmayı başardı ve bu hareketi nedeniyle cezalandırılmadı.

Max Verstappen, Felipe Nasr’i Geçiyor – Spa, 2015

Max Verstappen pist sınırlarını aşması nedeniyle her zaman cezalandırılmadı. Toro Rosso ile ilk sezonunda Blanchimont’un sınırlarında gezerek Felipe Nasr’e kesinlikle mükemmel bir atak yaptı ve Bus Stop şikanında hamlesini tamamladı.

Tek sorun bu atağı yapma şekliydi, Hollandalı Blanchimont’un kaçış alanını kullanarak avantaj kazandı fakat bu hareket cezalandırılmadı ve sene sonunda yapılan oylama ile ‘FIA Yılın Geçişi’ ödülünü almaya hak kazandı.

Uwe Alzen, Christian Abt’ı Geçiyor – Zandvoort, 2001

Elbette bu binek otomobil yarışlarında meydana gelebilecek türden bir şey! 2001’de Zandvoort’taki DTM yarışının son turunda Uwe Alzen yolu üzerindeki Christian Abt’ı geçmeye çalıştı ancak rakibinin ona yeterli boşluğu bırakma gibi bir niyeti yoktu. Azimli Alzen, öne geçmek için çakıl kaçış alanını kullandı ve finişe kadar önde kalmayı başardı.

Michael Schumacher, Jarno Trulli’yi Geçiyor – Hockenheim, 2003

Jarno Trulli, 2003 Almanya GP’sinin sonlarına doğru 2’nci sıradaydı fakat lastikleri tamamen bitmişti ve Schumacher hızla yaklaşıyordu.

Biliyorsunuz Trulli treni kolay kolay raydan çıkmaz ve Schumacher bu nedenle ‘U’ virajın çıkışında pist dışını ziyaret etmek zorunda kaldı. Schumi önde kalmayı başardı hakemler de Alman sürücüye müsamaha gösterdiler ve ona bir ceza vermediler. Gerçi hakemlerin cezasına da gerek yoktu çünkü Alman sürücü lastik patlatıp zaten 7’nciliğe gerileyecekti.

Kaynak: WTF1.com

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz