En Çok İlk Çizgi Startına Sahip 6 Sürücü

0

Austin’de kusursuz bir hafta sonu geçiren Lewis Hamilton, kariyerindeki 72. pole pozisyonunu elde ederek Schumacher’le farkı açmaya devam etti ancak Cumartesi günü İngiliz’in eline geçirdiği daha önemli bir unvan vardı.

Hamilton, bu pole pozisyonu ile kariyerindeki 117’nci ilk çizgi startını elde etti ve 116 ilk çizgi startıyla Schumacher’e ait olan rekoru tarihe gömdü.

Gelin tarihte en çok ilgi çizgi startına sahip olan 6 sürücüye göz atalım.

Lewis Hamilton – 117


2007’de McLaren’le F1’e müthiş bir başlangıç yapan Hamilton, saf hızını güçlü araçlarla birleştirerek bugüne kadar inanılmaz sonuçlar elde etti ve etmeye devam edecek. F1’de henüz 11. sezonunu geçiren İngiliz, şimdiden 72 pole pozisyonuna sahip. Geçtiğimiz hafta sonu Austin’de tüm seansları ilk sırada tamamlayarak kariyerindeki 117. ilk çizgi startını elde etti ve Schumacher’e ait olan rekoru da tarihin tozlu sayfalarına itti. Hamilton çıtayı ne kadar yükseltecek büyük merak konusu? 150 belki de daha ötesi. Hep birlikte göreceğiz.

Michael Schumacher – 116


F1 efsanesi ve 7 kez dünya şampiyonu Michael Schumacher’in ilk çizgi startlarının büyük çoğunluğu, sporu domine ettiği 1991-06 arasında geldi. Alman pilot, Mercedes ile spora geri döndüğü süre zarfında pek kolay zamanlar geçirmedi fakat toplamda elde ettiği 116 ilk çizgi startı ile uzun yıllar boyunca 2. olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Ayrton Senna – 87


Ayrton Senna’nın 87 ilk çizgi startını daha da etkileyici kılan, Brezilyalının boy gösterdiği dönemde, takvimdeki yarışların azlığıydı. Toleman’da ilk çizgi startı mümkün değildi ve o, McLaren’de zulayı patlatmadan önce Lotus’ta başarılı olmaya başlamıştı.

Alain Prost – 86

Senna ve Alain Prost’un ilk çizgi startı çetelesi arasında çok küçük bir fark var. 4 kez dünya şampiyonu Fransız sürücü 86 ilk çizgi startına sahip ve Senna’nın yalnızca bir adım gerisinde. Tabii Prost, Senna’nın 65 pole pozisyonuna karşılık 33 pole pozisyonuna sahip. Bu ikilinin kıyaslamalarını görmek her zaman ilgi çekici ve her ikisi de farkı güçlü yönlere sahip.

Sebastian Vettel – 82


Vettel, F1 kariyerinin başlangıcında Toro Rosso ile ilk çizgi startları için mücadele edecek fırsata gerçekten sahip değildi. Fakat 2009 yılında Red Bull’a terfi etmesi işleri değiştirdi ve takım kısa süre içerisinde baskın hale geldi. Alman pilotun Ferrari’ye geçişi çok başarılı değildi fakat çetelesinde bulundurduğu 82 ilk çizgi startı, ilerleyen sezonlarda gelişmeye devam edecek – emin olabilirsiniz.

Nico Rosberg – 60


Nico Rosberg, şok emeklilik kararıyla spordan ayrılmadan önce geçirdiği son sezonunda, tüm zamanlar listesinin 6. sırasına yükselmeyi başardı. Alman pilot, turbo-hibrit çağının başladığı 2014’ten beri inanılmaz başarılı olan Mercedes’e müteşekkir. Rosberg, bu dönem zarfında neredeyse her yarışa ilk çizgiden başladı ve daha sessiz bir hayat için sporu terk ettiğinde 60 ilk çizgi startına sahipti.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz