Verstappen: Hakemler “Aptal” Kararlarla Sporu Öldürüyor

0

Son anda aldığı cezayla podyumdan olan Max Verstappen, hakemlerin “aptal” kararlarla sporu öldürdüğünü düşünüyor.

Verstappen, 16. sırada başladığı yarışta, son turda Kimi Raikkonen’e heyecan verici bir atak yaparak üçüncü sıraya kadar yükseldi.

Ancak genç pilot, 17. virajı kesip pist dışına çıkarak haksız bir avantaj elde ettiği gerekçesiyle 5 saniye ceza aldı ve yarışı dördüncü sırada tamamladı.

Red Bull takımının patronu Christian Horner bu kararı “dehşet verici” ve “inanılmaz derecede sert” olarak nitelendirdi. Verstappen ise yarıştan sonra yaptığı açıklamada, hakemlere ateş püskürttü ve bu tür kararlarla F1’e zarar verdiklerini söyledi.

“Gerçekten müthiş bir yarış çıkardık. Ancak bu aptal kararlarla sporu gerçekten öldürüyorsunuz.”

“Orada her zaman benim aleyhimde kararlar veren bir aptal hakem var. Günün sonunda herkes her yerde geniş alıyor. Pist sınırları yok.”

“9. virajda geniş alabilirsiniz, 19. virajda pist dışına çıkabilirsiniz ve kimse bir şey söyleyemez.”

“[Valtteri] Bottas ile aynı şey. Bir hamle için hareket ettim ve o pist dışından devam etti; geri döndü, gerçekten onu geçmek zorundaydım. Kesinlikle avantaj elde etmesine rağmen buna karşı hiçbir şey yapılmadı.”

“Spor için iyi değil. Neye izin verilmediği hakkında kurallarda gerçekten açık olmaları gerekiyor.”

Verstappen, hakem kararına itiraz edilememesi dolayısıyla hayal kırıklığına uğradığını da dile getirdi. Hollandalı pilot ayrıca, gelecek yıl seyircilerin yarışı protesto etmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

“Karar veriyorlar ve buna karşı bir şey yapamıyorsun, ki bu gerçekten de tuhaf.”

“Ne yapabiliriz? Kuralları düzenleyemiyoruz.”

“Herkes bunu seviyor. Mükemmel bir hareket. Kerbin 5 ya da 10 cm içinde gidiyorsunuz. Herkes her yerde geniş alıyor. Hiçbir şey söylemiyorlar. Aslında bunun gibi bir yarışı öldürüyorlar.”

“İnsanlar bunu seviyor ve sonra dünya televizyonları önünde böyle bir şey yapıyorsunuz. Podyumdan birini alıyorsunuz ve çekip gitmelerini söylüyorsunuz!”

“İnsanlar için iyi değil. Umarım gelecek yıl hiç kimse gelmez. Çünkü böyle bir spor mantıklı değil.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz