2017 ABD GP Yarış – Hamilton Kazandı Mercedes Şampiyon Oldu!

0

ABD GP’sinde yarışa kadar gerçekleştirilen tüm seansları ilk sırada tamamlayan Hamilton yarışta da rakipsizdi ve ilk turda liderliği kaybetse de yarışı rahat bir şekilde kazanmayı başardı.

Startın kazanan ismi Vettel oldu. İlk metrelerde Hamilton’a oranla çok daha iyi bir ivme yakalayan Alman sürücü, ilk viraja çıkarken Hamilton’ın kendisini sıkıştırmasına rağmen ilk virajı önde dönmeyi başardı ve ilk turu lider tamamladı.

Startın kaybeden ismi ise Raikkonen oldu. Fin sürücü ilk virajda Ocon’un gerisine düştü ve ilk turu 6. sırada noktaladı. Grid cezası nedeniyle gerilerden start alan Verstappen ise ilk turu 12. sırada noktalamayı başardı.

Geç frenleriyle nam salan Ricciardo ikinci turun ilk viraja gelirken çok sert bir frenle içeri daldı fakat Bottas yerini korumayı başardı. Aynı turun sonunda Raikkonen, Ocon’u geçerek bu ikilinin ardına takılırken Verstappen 10. sıraya yükselerek çok hızlı bir şekilde kendini puan potasının içerisine sokmayı başardı.

Vettel ile farkı azaltmayı başaran Hamilton, 6. turda farkı 1 saniyenin altına indirdi, uzun düzlükte DRS açıp büyük hız farkıyla Vettel’i avlamayı başardı ve Alman sürücünün kabarcıklanma sorunundan faydalanarak ilk pitler öncesinde farkı açtı.

İlk turlarda Bottas’ı geçmek için aşırı zorlayan Ricciardo lastiklerini erken aşındırdı ve 13. turda pite girerek öndeki sürücüler içerisinde lastik değiştiren ilk isim oldu. Avustralyalı sürücü piste döndükten sonra en hızlı turları atmaya başladı ancak bu çok uzun sürmedi ve 16. turda motor sorunuyla yarış dışı kaldı.

Ricciardo’nun aracının nispeten tehlikeli bir bölgede kalması nedeniyle ‘Sanal Güvenlik Aracı’ periyodu yaşandı ve Vettel ile Ferrari bundan istifade ederek 17. turda pite girdi. Piste ‘Yumuşak’ lastiklerle geri dönen Vettel, hızlı turlarla Hamilton’la olan farkı azalttı.

20. turda pite giren Hamilton piste Vettel’in önünde çıkmayı başardı fakat ikili ilk virajda çok yakınlaştılar. Bununla birlikte Hamilton pozisyonunu korumayı başardı ve farkı hızlı bir şekilde açtı.

26. tura gelindiğinde McLaren-Honda için drama vaktiydi ve orta sıralarda iyi bir yarış götüren Alonso, bir anda yavaşlayıp yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Turlar ilerledikçe Vettel’in lastik endişeleri artmaya başladı ve Verstappen 38. turda risk alarak yarıştaki 2’nci pitini yaptı. Ferrari, Vettel’i bir tur sonra pite alarak buna karşılık verirken Bottas ve Raikkonen pist üzerinde kalmayı tercih etti.

Raikkonen, uzun turlar boyunca ardında kaldığı Bottas’ı 42. turda geçmeyi başarırken pite giren Vettel ve Verstappen ikilisi her geçen tur farkı azalttı ve bitime 6 tur kala bu ikilinin peşine düştü.

Vettel, 51. turda tur bindirme esnasında çok değişik bir çizgiden fırsatçı bir hamleyle Bottas’ı geçti ve bir tur sonra da takım arkadaşını geride bırakarak 2’nciliğe yükseldi. Aynı tur içerisinde Verstappen de Bottas’ı geride bıraktı ve Raikkonen’in peşine takıldı ve son turun son sektöründe cesur bir atakla 3’üncülüğe yükselmeyi başardı.

Ancak Hollandalı sürücü Raikkonen’e atak yapmadan önce pist dışına çıkıp avantaj kazanması nedeniyle 5 saniye ceza aldı ve podyumun son basamağına Raikkonen çıktı.

Baştan sona rahat bir yarış çıkaran Hamilton, bu sonuçla kariyerindeki 62’nci galibiyeti elde etti ve bitime 3 yarış kala puan farkını 67’ye yükseltti. Mercedes ise markalar klasmanındaki puan farkını 147’ye çıkarıp bitime 3 yarış kala dünya şampiyonluğunu ilan etti.

Bir sonraki yarış 1 hafta sonra Meksika’da koşulacak.

2017 ABD GP Yarış Sonucu

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz