Önümüzdeki hafta ABD GP’sinin yapılacağı Austin’deki pistte ilk viraj, öncesindeki yokuşuyla sayesinde görüntü açısından takvimdeki en ikonik virajlarından biri. Sürücüler, 100 metre kadar bir mesafede 30 metrelik bir yokuşu tırmanıyorlar. Peki takvimdeki hangi pist daha çok iniş çıkışa sahip? Hangisi yükselti açısından en büyük farka sahip?

Spa-Francorchamps-Belçika

Yükselti değişimi: 102.2m

F1’in klasik rollercoaster mekanı Spa, hem sarp yokuşlar hem de keskin inişler barındırıyor. Bunun en bilinen örneği ise Eau Rouge/Radillion bölümü. Pistin en yüksek kısmı, sağa dönülen 7. viraj (Malmedy). Ardından 15. viraja (Paul Frere) dek 102.2 metre iniş var. Bu yükselti değişimi, Londra’daki Big Ben kulesinin yüksekliğinden daha fazla.

Spielberg, Avusturya

Yükselti değişimi: 63.5m

Avusturya Alpleri arasına konuşlanan Red Bull Ring pistinin belirgin yükselti değişimlerine sahip olması şaşırtıcı değildir muhtemelen. Pistin en alçak noktası start finiş düzlüğünde ancak pilotlar 2. viraja ulaştıklarında çoktan 63.3 metre tırmanmış oluyorlar. Bu, İtalya’daki Pisa kulesiyle aynı yükseklik demek.

Autodromo Jose Carlos Pace, Brezilya

Yükselti değişimi: 43m

Interlagos, takvimde en yüksek rakıma sahip 2. pist ve aynı zamanda topografik olarak en ilginç pistlerden biri. Pistin en yüksek noktası ilk virajdan öncesi ancak bundan sonra pilotlar 5. viraja dek yokuş aşağı gidiyorlar. Bura aynı zamanda pistin en düşük noktası. Pistin yükselti değişimi, Paris’teki Arc de Triomphe ile hemen hemen aynı yüksekliğe sahip.

Monako

Yükselti değişimi: 42m

Monako kısa bir pist olabilir ancak pist bir çok yükselti değişimini barındırıyor. Ste Devote’tan (1. viraj) Casino Square’e (4. viraj) kadar tırmanış pilotlara bir dağa tırmanıyormuş hissi veriyor olsa gerek. Her ne kadar pist deniz kenarında olsa da pistin en düşük noktası deniz seviyesinden 47.5 metre yüksekte. Bunun sebebi ise “deniz seviyesi”nin dünyadaki tüm okyanusların ortalama yüksekliğine göre hesaplanıyor olması.

Suzuka, Japonya

Yükselti değişimi: 40.4m

Yükselti değişimleri, Suzuka’yı pilotlar açısından çekici kılan en büyük etmenlerden biri. Çizelgeye bakılırsa, Suzuka’nın takvimdeki en çok iniş ve tırmanış barındıran pistlerden biri olduğu görülebilir. Pilotlar yokuş aşağı geldikleri start finiş düzlüğünün ardından 1. ve 2. virajların arasında pistin en alçak noktasına geliyorlar. Bu durumun frenlemeyi daha zor kıldığı kuşkusuz. En yüksek nokta ise Spoon virajında.

Hungaroring, Macaristan

Yükselti değişimi: 34.7m

Bir vadi içerisine inşa edilen Hungaroring, seyircilere güzel seyir noktaları sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda pist için doğal bir dalgalanma da sunuyor. Ancak yukardaki çizelge bu pistin daha yumuşak iniş ve çıkışlara sahip olduğunu gösteriyor.

Circuit of the Americas, ABD

Yükselti değişimi: 30.9m

Pistin mimari Hermann Tilke her ne kadar pisti tasarlarken diğer pistlerden ilham almış olsa da ilk viraj kendine has bir karaktere sahip. Viraj aynı zamanda iyi bir geçiş noktası, yokuş yukarı frenleme noktası, geç frenlere olanak sağlıyor. İlk viraja, son virajlardan 30 metre yükselerek geliniyor.

Circuit de Barcelona-Catalunya, İspanya

Yükselti değişimi: 29.6m

Barcelona uzun zamandır mühendisler tarafından ideal bir test mekanı olarak değerlendiriliyor. Pist hızlı ve yavaş virajlara sahip ve aynı şekilde birçok yükselti ve kavis değişimlerine sahne oluyor. Pistin en düşük noktası ilk viraj öncesindeyken en yüksek nokta ise 12. virajdan hemen sonra.

Baku Şehir Pisti, Azerbaycan

Yükselti değişimi: 26.8m

Birçok kısımda Bakü’deki yeni pist düz olsa da eski şehrin çevresindeki kısım yükselti farına sahip. Pistin daraldığı 8. virajdan itibaren pilotlar 13. viraja dek tırmanış içerisindeler. Pistin en düşük noktası ise bitiş çizgisinden hemen önce, deniz seviyesinin 24 metre altında.

Sepang, Malezya

Yükselti değişimi: 22m

Modern klasiklerden biri olarak değerlendirilen Sepang pisti 3. ve 11. virajlar arasında kayda değer iniş ve çıkışlar barındırıyor.

Bahreyn

Yükselti değişimi: 16.9m

Bahreyn’deki pist en yüksek noktasını 4. virajda görüyor. Yokuş yukarı frenleme bölgesi doğası gereği pilotlara geçiş fırsatı sağlıyor. Pistin geri kalan kısmı ise deniz seviyesinin altında kalıyor ve yükselti değişimi, ünlü Hollywood simgesinin yüksekliğine eşit.

Monza, İtalya

Yükselti değişimi: 12.8m

Monza yükselti değişimleriyle değil de daha çok yüksek süratiyle bilinir. Ancak Hız Tapınağı, düşük yükselti farkına rağmen ikinci Lesmo (7. viraj) ve Ascari (8. viraj) arasında kayda değer bir inişe sahip. Parabolica’ya doğru bir iniş varken start finiş düzlüğü ise keskin bir tırmanışa sahip.

Silverstone, Büyük Britanya

Yükselti değişimi: 11.3m

Eski bir havaalanından oluşturulmuş Silverstone pistinden yükselti değişimi beklemeyebilirsiniz ancak pist yine de Stowe’dan Vale ve Club virajlarına doğru keskin bir eğim barındırıyor.

Yas Marina, Abu Dabi

Yükselti değişimi: 10.7m

Yas Marina pisti üçüncü virajındaki çıkış dışında önemli bir yükselti değişimi barındırmıyor.

Şanghay, Çin

Yükselti değişimi: 7.4m

Marina Bay, Singapur

Yükselti değişimi: 5.3m

Circuit Gilles Villeneuve, Kanada

Yükselti değişimi: 5.2m

Grafiğe aldanmayın, yapay ada Ile Notre-Dame üzerinde bulunan Montreal pisti, yalnızca 5.2 metrelik yükselti değişimine sahip.

Autodromo Hermanos Rodriguez, Meksika

Yükselti değişimi: 2.8m

F1’in en yüksek rakımlı pisti, deniz seviyesinden 2000 metre yukarda bulunuyor. Ancak pistin kendisi oldukça düz.

Albert Park, Avustralya

Yükselti değişimi: 2.6m

Sochi Autodrom, Rusya

Yükselti değişimi: 1.9m

2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nda kullanılan stadyumlardan birinin çevresinde bulunan Sochi pisti takvimdeki en düz pist.

Kaynak: F1.com

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz