Vettel, Ferrari’nin evi Monza’da sıkıntılı bir yarışın ardından 3. olup kürsüye çıktığında mutluydu ve artık Şahlanan At’ın korkması gereken bir pist kalmadığını belirtiyordu. Fakat büyük güvenle çıkılan Uzak Doğu seyahati, Ferrari’nin şampiyonluk umutlarını mahveden 3 yarışa sahne oldu.

Gelin hep birlikte Ferrari’nin Asya kıtasında kabus gördüğü bu 3 yarışı fotoğraflar eşliğinde hatırlayalım.

Her Şey Mutlu Bir Cumartesi Gecesi ile Başladı

Şöyle bir düşününce her şey çok güzel başlamıştı. Sebastian Vettel, sıralama turlarının son seansına kadar Red Bullların domine ettiği hafta sonunda mükemmel bir turla pole pozisyonunu elde etti. Bu, şüphesiz Alman pilot için kusursuz bir geceydi çünkü Ferrari, Marina Bay’da arzu ettiği tempoya sahipti ve şampiyonadaki ana rakibi Hamilton, hafta sonu zorlanması beklenen Mercedes’le ancak 5. olabilmişti.

Bunun Olabileceğini Kimse Düşünemezdi

Vettel tarihteki ilk ıslak gece yarışında ortalama bir start aldı fakat hemen yanı başındaki Verstappen daha iyi bir start aldı ve 4. sıradan müthiş bir start alan Raikkonen’den bahsetmiyoruz bile. İlk viraj öncesinde pozisyonunu savunmak isteyen Vettel, aracını Verstappen’e doğru konuşlandırdı ve takım arkadaşı Raikkonen ile temas etti. Aracının hakimiyetini kaybeden Raikkonen, ilk viraja girilirken Verstappen’e bir kez daha çarptı ve 3 pilot arasındaki olaylar silsilesi Hamilton’ın ekmeğine yağ sürdü.

Vettel’in Spini, Hamilton’ın Zaferi

İlk metrelerde Raikkonen ile temas eden Vettel, hasarlı aracıyla ilk 2 virajı lider dönmeyi başarsa da 3. ve 4. virajlar arasında aracının hakimiyetini kaybederek spin attı ve soluğu Marina Bay’ın duvarlarında buldu. Hamilton ise fırsattan istifade ederek yarışı baştan sona lider götürdü ve Singapur’dan bulunmaz bir nimetle ayrıldı.

Sepang’daki Beklenmedik Sorun

Vettel, Singapur’daki start kazasını geride bırakarak Sepang’a geldi ve ikinci antrenmanları ilk, sıralama turlarından önce gerçekleştirilen son antrenmanları 2. sırada tamamlayarak oldukça iyi bir performans ortaya koydu. Fakat 3. antrenmanların son anlarında Vettel’in motorunda bir sorun meydana geldi ve Ferrari mekanikerleri sıralama turlarına kadar yeni motoru araca yerleştirmek için varlarını yoklarını ortaya koydular. Nitekim başarılı da oldular ancak Vettel piste çıkış turunun ardından turbodan güç alamadığını belirterek garaja geldi. Sorun, seansın sonuna kadar çözülemedi ve Alman pilot yarışa son sıradan başlamak zorunda kaldı.

Teknik Sorunlar Nedeniyle Yitip Giden Galibiyet Umudu

Vettel’in sıralama turlarındaki yokluğunda Raikkonen pole pozisyonunu son virajdaki blokajı yüzünden kaybetse de Ferrari’nin Cuma günü antrenmanlarda sahip olduğu hız Fin sürücünün yarış galibiyeti için çok büyük bir şansa sahip olduğu anlamına geliyordu. Ancak Raikkonen, keşif turunda takım arkadaşı ile aynı sorunu yaşadı ve Ferrari mekanikerlerinin yoğun çabalarına rağmen yarışa başlayamadan veda etti.

Pite Dönüş Turundaki Rezil Kazanın Ardından Vites Kutusu Endişeleri

Vettel son sıradan başladığı yarışta 4. olarak mükemmel bir geri dönüşe imza attı fakat pite dönüş turunda Williams’tan Lance Stroll ile gereksiz bir temas yaşadı. Bu, vites kutusunun hasar almış olabileceği ile ilgili endişeleri arttırdı fakat Suzuka’dan önce yapılan incelemelerde hiçbir sorun tespit edilmedi ve Alman pilot, grid cezasından kaçınmayı başardı.

Raikkonen’in Suzuka Hafta Sonu Darbe Yiyor

Raikkonen sıralama turlarından önce gerçekleştirilen son antrenmanlarda Degner 2’de kaza yaparak vites kutusuna hasar verdi. Fin sürücü, hasar sonrasında vites kutusu değiştirmek zorunda kaldı ve sonuç olarak 5 sıra grid cezası aldı. Raikkonen Q3’teki ilk turunda aynı noktada bir kez daha pist dışına çıktı ve sıralama turlarını ancak 6. tamamlayabildi. Bu sonuca, aldığı ceza eklenince yarışa 10. sıradan başladı ve ancak 5. olabildi.

59 Avroluk Buji Belki de Şampiyonaya Mal Oldu

Ferrari Suzuka’daki yarış öncesinde Vettel’in aracında bir buji sorunu tespit etti ve yoğun çalışmalar sonucunda araç yarışa başlayabildi. Tabii siz buna ne kadar başlama diyebilirseniz. Alman pilot ilk virajın ardından net bir şekilde hızdan yoksundu ve ikinci turun başında 6. sıraya gerilemişti. Ferrari 4. turda Vettel’i garaja çağırdı ve Hamilton puan farkını 59’a çıkardı. Ve 59 avroluk buji, çok büyük ihtimalle Vettel’in şampiyonluk umutlarına son darbeyi vurdu.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz