Lauda Rosberg-Hamilton Gerginliğini Açıkladı

0

Mercedes yöneticisi Niki Lauda, ​​geçen sezon Nico Rosberg ve Lewis Hamilton arasındaki gergin ilişkiye dair bazı açıklamalarda bulundu.

2016 Formula 1 Dünya Şampiyonası Rosberg’in ilk şampiyonluğunu kazandığı ve bundan sadece 5 gün sonra emekliye ayrıldığı bir sezondu.

Şampiyonluk savaşı, son yarışın son turuna kadar sürdü. Hamilton, mücadelesini damalı bayrağa kadar devam ettirdi ve Mercedes’in duble yarışta ilk sırada yer aldı.

Rosberg ve Hamilton arasında bir gerginlik olduğu sezon boyunca çok açıktı ve Lauda, YouTube’da Graham Bensinger ile yapılan röportajda konuya açıklık getirdi.

“İlişkileri gerçekten çok kötüydü. Sabahları birbirlerine günaydın bile demiyorlardı. Oturup beraber kahvaltı yapmalarını beklemiyordum ama bu kadarı çok fazlaydı. Hem Lewis Hem Nico bundan etkileniyordu bu yüzden hiç kolay değildi.”

2016 İspanya Grand Prix’sinde Hamilton ile Rosberg arasındaki kaza, ikilinin ilişkisinde önemli bir dönüm noktasıydı. Bu kazanın hemen ardından Mercedes yönetimi, her iki pilotu takımın motor evinde bir araya getirip bir toplantı yaptı.

Lauda o toplantıdan bazı detayları gün yüzüne çıkardı.

“Büyük bir soru? Kimin hatasıydı? Benim için açıktı, çünkü Lewis çok agresif davrandı, çok fazla sağa gitti, çimlere taştı ve duramayıp Rosberg’e çarptı.”

“Eğer ikisi arasında seçim yapmak zorunda olsam Nico’dan ziyade Lewis’in hatası olduğunu söylerdim. Lewis bunu kabul etmedi. ‘Neden beni suçluyorsun?’ diye bana çıkıştı. Ben de ‘Affedersin. Ben kaza yapmanızı kabullenip sonra da hiç kimsenin suçlu olmamasını kabul edemem.’ dedim.”

“Benim için biri mutlaka suçlu olmalı. Sonra Lewis gerçekten üzüldü. Nico da ‘Evet o kısım senindi içeri girdin fakat daha sonra neden orayı terk etmedin?’ dedi. Lewis de ‘Neden geri çekileyim ki yarışıyordum’ dedi.”

Lauda, ​​olayı birebir konuşmak için tekrar Ibiza’da Hamilton’la bir araya geldiğini, Mercedes’in sürücülere daha katı kurallar getirdiğini söyledi.

“Kurallara uymayıp takımın çıkarları doğrultusunda hareket etmeyen sürücünün sözleşmesinin feshedileceği konusunda ultimatom verdik.”

“Bazı düzenlemeler yaptık, onlara söyledik özellikle de Barselona’daki gibi birbirlerine çarpamayacaklarını, bunun Mercedes için kabul edilemez olduğunu, yarışı kazanmak için birbirlerini o kadar fazla zorlayamayacaklarını söyledik.”

“Bazı kurallar koyduk; bunlara uymazsanız ve tekrar yaparsanız bir ceza ödemek zorunda kalırsınız. Sözleşmenizi feshedebiliriz, çünkü burada takım oyuncularıyız ve birbirimize zarar veremeyiz.”

“Toto Wolf iyi kurallar getirdi. Bunları uygulamak için savaştık ve aralarındaki kazalar azaldı.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz