Hasegawa: Honda Renault’ya Çok Yakın

0

Honda’nın proje lideri Yusuke Hasegawa, Japon üreticinin Renault güç ünitesinin performansını yakalamaya çok yakın olduğunu belirtiyor.

Honda, spora geri döndüğü 2015’ten beri rakip üreticiler olan Mercedes, Ferrari ve Renault’ya rakip olmakta zorlandı ve aradan geçen 3 yıla rağmen ne performans ne de dayanıklılık anlamında 3 üreticiye yaklaşabildi.

Bununla birlikte Japon üretici için dönüm noktası Bakü’ydü. Honda Azerbaycan’a 3. versiyon güç ünitesini getirdiğinden beri daha istikrarlı ve daha iyi bir performans ortaya koydu ve Hasegawa, Spa’da tanıtılan güç ünitesi ile Renault ile olan farkı epey azalttıklarını düşünüyor.

Autosport’a, “Sezon başlangıcından itibaren, güç ünitesini geliştirdik – yalnızca performans açısından değil aynı zamanda güvenilirlik açısından da” diyen Hasegawa ekledi:

“Versiyon 3.5’u tanıttığımızdan beri, bu performans seviyesinin Renault’ya çok yakın olduğunu düşünüyorum.”

“Renault’dan daha iyi olduğunu söyleyemem fakat önemli olan şey dayanıklılığın çok daha iyi olduğu.”

Spora döndüklerinden beri rakiplerine en yakın dönemin bu olup olmadığı sorulduğunda Hasegawa, “Evet, böyle düşünüyorum” dedi ve ekledi:

“Yeterince yakın değiliz fakat fark geçen yıl ile ilk yıla kıyasla çok daha küçük.”

Honda, geçtiğimiz yılın sonunda motor konseptinde dramatik bir değişikliğe gitmişti fakat gelecek sezon için mevcut konsept üzerinden gidilmesi planlanıyor. Ve Hasegawa, Honda’nın gelecek sezon rakipleri ile aynı düzeyde performans gösterebileceği konusunda ümitli.

“Bu mevcut konseptte hiç şüphe yok. Renault, Ferrari ve Mercedes’le çok benzer bir konsepti tercih ediyoruz. Mevcut konsept ile aynı performans seviyesini elde edemememiz için hiçbir sebep yok.”

Fernando Alonso, geçtiğimiz hafta sonu Honda’nın evindeki yarış öncesinde motor değiştirdiği için 35 sıra grid cezası almış ve Hasegawa bunun büyük bir utanç olduğunu belirtmişti.

Hasegawa hayal kırıklığı yaşamasına rağmen sorunun kilit sorunlardan biri olmadığını belirtiyor.

“Cuma günü bir sorun yaşadık fakat bu temel bir içten yanmalı motor sorunu değildi. Ekip hafta sonu için ayarlar üzerinde konsantre olabildi, ki bu çok olumluydu.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz