Boullier: “F1 Grid Cezaları Finansal Veya Klasman Cezası Olabilir”

0

Eric Boullier, grid ceza sisteminin 2018’de çarpıcı bir şekilde değişmeyeceğini söyledi.

McLaren yöneticisi Eric Boullier, motor ceza sisteminin 2018’de çarpıcı bir şekilde değişmeyeceğini, ancak ağır grid cezalarını telafi edebilmek için mali konuları da içerecek şekilde değiştirilebileceğini söyledi.

V6 turbo hibrit çağında takımlar, sezon başında belirlenen değişiklik sayısının üstüne çıkmak zorunda kaldıkları için yer yer ağır grid cezaları ile karşı karşıya kaldılar.

Örneğin Japonya GP’sinde McLaren-Honda pilotu Fernando Alonso’nun aracındaki bir hidrolik sızıntısı nedeniyle motor değiştirmesi ona 35 sıra grid cezasına mal oldu ve 2017 yılında Fernando Alonso’nun grid cezaları toplamı ise tam tamına 140’ı buldu.

Suzuka’da Jolyon Palmer ve Carlos Sainz, motor değişikliklerden dolayı 20 sıra ceza alırken Valtteri Bottas ve Kimi Raikkonen’in vites kutusu değişikliği sebebiyle 5’e sıra ceza aldılar ve Pazar günkü yarışa sıralama turlarında elde ettiği dereceye göre başlayan sadece 4 pilot vardı.

Konu, F1 hayranları ve takımlar tarafından şiddetle eleştirildi ancak Boullier, 2018 sezonunda güç ünitesi üzerinde 3 parça kullanılmasının sistemin zorluğunu devam ettireceğini düşünüyor.

Boullier: “Ceza sisteminin değişeceğini sanmıyorum. Bunun hesaplanma şekli daha fazla ve bu da herkes için biraz sinir bozucu veya anlaşılması zor bir yöntemdir.”

“Anlaşılması daha kolay olan bazı farklı düşünceler var.”

“Finansal olabilir, başka bir şey olabilir veya spor ile finansal şeyler arasında bir karışım olabilir. Tartışmalar için çok erken, görüşmeler henüz başlamadı ancak bir konu olarak gündeme geldi. “

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz