2017 Japonya GP Büyük Yarış – Hamilton Kazandı Vettel Yarış Dışı Kaldı

0

2017 Japonya GP’sini baştan sona üstün götüren Hamilton kazandı ve yarış dışı kalan Vettel ile puan farkını açarak şampiyonluk yolunda çok büyük bir adım attı.

Startta liderliğini koruyan Lewis Hamilton, baştan sona üstün bir yarış geçirdi ve yarış sonlarında Verstappen’den gelen baskıyı bertaraf ederek kazanmayı başardı.

Yarıştan önce buji sorunu yaşayan Vettel, starttan itibaren güç kaybetmeye başladı ve henüz 4. turda aracını garaja çekerek yarışı bıraktı.

Startta 2. sıraya yükselen Verstappen, son turlarda Hamilton ile farkı azaltsa da geçiş için gerçekçi bir şans yakalayamadı ve 2’ncilikle yetinmek zorunda kaldı. Startta 5. sıraya gerileyen Ricciardo, son turlarda Bottas’tan gelen baskıya direnerek kürsüyü tamamlayan son isim olmayı başardı.

Grid cezası nedeniyle yarışa ters strateji ile başlayan Bottas ve Raikkonen, sırayla 5. ve 6. sırada yer aldı ve onları Force India sürücüleri Ocon ve Perez takip etti.

Haas, Suzuka’da beklenmedik bir sonuca imza atarak çifte puan elde etmeyi başardı. Kevin Magnussen, 8. olurken dün ağır bir kaza geçiren Grosjean 9. olmayı başardı. Son turlarda Alonso’nun baskısına direnen Felipe Massa ise puan alan son isim olmayı başardı.

Lewis Hamilton bu sonuçla şampiyonadaki puan farkını 59’a yükseltmeyi başardı ve gidilecek 4 yarış kala çok büyük bir avantajı eline geçirdi. Mercedes ise markalar klasmanında puan farkını 145’e çıkarmayı başardı.

F1’de heyecan Amerika kıtasına taşınacak ve bir sonraki yarış ABD GP’si olacak.

2017 Japonya GP Yarış Sonucu

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz