Suzuka 1987 yılında F1 takvimine girdi ve o yıldan bugüne kadar sporun en saygın pistlerinden biri olmaya devam ediyor. Sekiz şeklindeki tasarımı sayesinde eşsiz yarışlara ev sahipliği yapan Suzuka’daki en meşhur anlardan bazılarını sizler için derledik. 

1987 – Mansell’in Acı Sonu

1976-1977 yıllarında Fuji’deki yarışlardan on yıl sonra, Japonya GP tekrar F1 takvimine girdi. Honda’nın işletmesi altındaki pist, 1987 sezonun sondan bir önceki yarışına ev sahipliği yaptı. Büyük facia ısınma turları sırasında geldi ve Mansell Esses’te ağır bir kaza geçirerek şampiyonluğu kaybetti.

1988 – Senna’nın Şampiyonluğu

Ayrton Senna, pol pozisyonunu elde etmesine rağmen startta aracının durmasıyla 14. sıraya geriledi. Brezilyalı yine de zorlu koşullarda liderlik mücadelesinden vazgeçmedi ve yarışı kazandı. McLaren’in duble yaptığı yarışta Senna, ilk dünya şampiyonluğunu elde etti.

1989 – Takım Arkadaşları Arasındaki İhtilaf

Senna’nın şampiyonluk tacını almak için liderliği elinde tutan takım arkadaşı Alain Prost’u geçmesi gerekiyordu. İkili dramatik bir şekilde şikanda kaza yaptı. Senna yarışa devam etti, pite geldi ve ardından zaferi kazanmak için Alessandro Nannini’yi geçti. Fakat kaçış alanını kullanarak piste dönmüştü. Senna’nın yarıştan diskalifiyesi, tartışmalı şekilde Prost’un şampiyon olmasını sağladı.

1990 – İlk Virajdaki İntikam

Senna ve Prost bir sene sonra bir kez daha şampiyonluk mücadelesi verdi ve bir kez daha sonu acı oldu. Senna yarışa pol pozisyonundan başlamış olmasına rağmen, Prost daha iyi bir kalkış yaptı. Senna ilk virajı dönerken içeri daldı ve yörüngesi onu doğrudan Prost’a götürdü. İkili pist dışına sürüklendi ve yarış dışı kaldı. Böylece şampiyonluğu Senna elde etti.

1994 – Hill Su Üstünde Yürüyor

Senna’nın ölümünden sonra Williams’ın liderliğini Damon Hill üstlendi ve Michael Schumacher’le liderlik savaşına girdi. Sağanak yağmur altındaki yarış, birçok pilotun kazaya karışması nedeniyle durduruldu. Kırmızı bayrak sallandığında Schumacher’in 6 saniyelik avantajı vardı ama Hill, zaman limiti dolayısıyla damalı bayrak sallandığında 10 saniyelik bir fark elde etmişti. Süreler toplandı ve Hill, 3 saniyeyle zaferi yakaladı.

1996 – Damon’un Sevinci

1996’da sezonun son yarışına ev sahipliği yapan Suzuka, Williams pilotları Damon Hill ve Jacques Villeneuve arasındaki şampiyonluk savaşına sahne oldu. Kanadalı çaylak, pole pozisyonunu elde etti ama kötü bir kalkış yaparak liderliği Hill’e kaptırdı. Villeneuve sağ tekerleğinin çıkmasıyla yarış dışı kaldı ve beklentileri suya düştü. Hill ise yarış galibiyetiyle birlikte şampiyonluğu da kazandı.

1998 – Uçan Fin

Mika Hakkinen, sezon finaline gelirken Michael Schumacher’in dört puan önündeydi. Ancak Ferrari pilotu pol pozisyonunu kazandı. Fakat Schumacher formasyon turunda durdu ve yarışa son sıradan başladı. Alman pilot, yarış içinde yukarılara tırmansa da pistteki artıklar lastiğinin patlamasına sebep oldu ve yarış dışı kaldı. Yarışı kazanan Mikka Hakkinen, şampiyonluk tacını da takmış oldu.

2000 – Schumacher Maranello’daki Kuraklığa Son Veriyor 

Her şey sıralama turları ile başladı; Schumacher ve şampiyonadaki rakibi Hakkinen arasında amansız bir pole pozisyonu mücadelesi oldu. Schumacher sadece 0.009 saniye farkla ilk cebi elde etti. İkili yarış boyunca maksimumu zorladı ve ikinci pitlerin ardından Schumacher mesafeyi korudu. Alman pilotun 1.8 sn farkla zafer kazandığı yarış, Ferrari’ye 21 yıl aradan sonra ilk dünya şampiyonluğunu getirdi.

2005 – 17’incilikten 1’inciliğe

Yağmurlu sıralama turları karmakarışık bir gride sebep oldu ve bazı favori isimler gerilerde kaldı. Alonso’nun Schumacher’e 130R’de yaptığı atakla ünlenen yarışın son turlarında, 17. sıradan başlayan Kimi Raikkönen yarış lideri Giancarlo Fisicchella’yı yakaladı. Fin sürücü son turda yaptığı atakla yarışın galibi oldu.

2006 – Schumacher’in Umutları Yanıp Kül Oluyor

Sondan bir önceki yarışa ev sahipliği yapan Suzuka’ya gelindiğinde, Schumacher ve Alonso eşit puandaydı. Schumacher yarışa ilk çizgiden başlarken, Alonso beşinci sırada kaldı. Alonso ikinci sıraya yükselse de Schumacher yarış liderliğini sürdürüyordu fakat Alman sürücü yarışın bitimine 17 tur kala yaşadığı motor arızasıyla bir anda yarış dışı kaldı. Alonso yarışı kazandı, puan farkını 10’a çıkardı ve son yarışta şampiyonluğu elde etti.

2009 – Vettel’in Zaferi

2007’de ve 2008’de Japonya GP’si, Fuji Speedway pistinde gerçekleşti. 2009 yılında ise Suzuka tekrar takvimdeki yerini aldı. İki yıllık aranın ardından Suzuka’nın dönüşü, karmakarışık sıralama turlarında birçok pilotun kaza yapması ve ceza almasıyla pistin ne denli zor olduğunu kanıtladı. Red Bull’dan Sebastian Vettel yarışı kazandı ve böylece şampiyonluk umutlarını canlı tutmayı başardı. Bu, Alman pilotun Japonya’daki ilk galibiyetiydi ve takip eden 4 sene içerisinde 3 galibiyet daha kazanacaktı.

2014 – Yağmurda Trajedi

Berbat hava koşulları altında koşulan yarışta Lewis Hamilton, takım arkadaşı ve şampiyonadaki rakibi Nico Rosberg’i 1. virajın dışından geçti. Yarış ise Jules Bianchi’nin kazası sebebiyle durduruldu. Fransız sürücü, Dunlop çıkışında Adrian Sutil’in kazasının ardından pistte bulunan kurtarma aracına çarptı. Genç pilot, ağır kafa travmasıyla hastaneye kaldırıldı ve dokuz ay sonra dünyaya gözlerini yumdu.

2016 – Rosberg Tacı Elinde Tutuyor

Geçtiğimiz yılki yarış, Nico Rosberg için son F1 zaferi oldu. Alman pilotun poleden başlayıp lider götürdüğü yarışta yavaş kalkan Hamilton, 7. sıraya geriledi ve yarış sonunda Max Verstappen’in sert savunması ile karşılaşarak 3. oldu. Bu zafer, Rosberg’in Hamilton ile olan puan farkını 33’e çıkarmasını sağladı. Bu, geriye kalan dört yarışta ikinci olması halinde Rosberg’in şampiyon olacağı anlamına geliyordu ki gerçekten de bu senaryo gerçekleşti ve Alman sürücü kariyerindeki ilk, tek ve son dünya şampiyonluğunu kazandı.

Kaynak: GPUpdate.net

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz