2017 Malezya GP’sinden Öğrendiğimiz 5 Şey

0

Dayanıklılık sorunları nedeniyle Ferrari sürücüleri için bir işkenceye dönen Malezya GP’sini Verstappen kazandı ve Red Bull bir sene aradan sonra ilk kez çifte podyum elde etti.

Gelin son Malezya GP’sinden dikkat çeken şeyleri 5 başlık altında toplayalım.

1 – Ferrari Muhtemel Bir Dubleyi Kaçırdı

Sepang, hızlı virajları ve iki uzun düzlüğü nedeniyle hafta sonu başlamadan önce herkes tarafından Mercedes’in favori gösterildiği bir pistti. Fakat hafta sonu başladığın kazın ayağı hiç de öyle değildi ve kuru zeminde en hızlı araç tartışmasız bir şekilde Ferrari’ydi.

Cuma günkü ikinci antrenmanları Vettel ilk sırada tamamlarken Raikkonen ikinci oldu ve rakiplerle aradaki fark epey fazlaydı. Cumartesi günü sıralama turlarından önce gerçekleştirilen son antrenman turlarında da Ferrari ilk iki sırada yer aldı. Fakat rüzgar bir anda terse döndü ve Vettel seansın sonlarına doğru motor sorunuyla garaja çekmek zorunda kaldı.

Vettel, Hulkenberg’i geçiyor – 2017 Malezya GP

Ferrari sıralama turlarına kadar motoru değiştirmeyi başarsa da Vettel, turbo sorunu nedeniyle zaman turu kaydedemedi ve yarışa son sıradan başlamak zorunda kaldı. Raikkonen ise son hakkında son sektöre kadar en hızlı zamanla gelmesine rağmen son virajda yaşadığı blokaj nedeniyle pole pozisyonunu Hamilton’a armağan etti. Vettel’in sıralama turlarında genel olarak Raikkonen’den daha hızlı olduğu göz önüne alındığında Ferrari’nin pole pozisyonunu kazanması işten bile değildi.

Scuderia’nın dayanıklılık sorunları bununla da kalmadı ve yarıştan önce Raikkonen’in aracında da bir motor sorunu tespit edildi. Ekip aracı starta yetiştirmek için çok çaba sarf etse de Kimi yarışa başlayamadı ve yarışa son sıradan başlayan Vettel, müthiş bir yükselişe imza atarak podyumun köşesinden döndüğü yarışı 4. sırada tamamladı.

Ferrari için sorunlar yarış sonunda bile devam etti. Stroll ile kaza yapan Vettel pite Wehrlein’ın aracıyla geliyor – 2017 Malezya GP

Ezcümle Ferrari rakiplerinden çok daha hızlıydı ve dayanıklılık sorunlarının yaşanmaması halinde Kırmızıların yarışı ilk 2 sırada tamamlaması işten bile değildi. Fakat bu sporda işler böyle yürüyor ve yarışı kazanmak için sadece hızlı olmanız yeterli değil.

2 – Red Bull Malezya’yı Seviyor

Bu sezona büyük umutlarla giren Red Bull, korelasyon sorunları ve süspansiyon yasağı nedeniyle Mercedes ve Ferrari’nin epey gerisinde kaldı. Sıralama turlarında 3. çizgiye abone olan Milton Keynes merkezli ekip, sezon ilerledikçe hızlanmaya devam etti ve Singapur’da sıralama turlarının son seansına kadar çok rekabetçi göründü. Marina Bay’da start karmaşası yüzünden galibiyet mücadelesinden yoksun kalan Red Bull istediğini Sepang’da elde etti.

Red Bull, 1 sene aradan sonra ilk kez çifte podyum elde etti – 2017 Malezya GP.

Red Bull, sıralama turlarından önce gerçekleştirilen çalışmalarda Ferrari’nin ardından en hızlı ekip gibi göründü fakat sıralama turlarında Hamilton’ın vites yükseltmesi nedeniyle ilk çizgiye çıkmayı başaramadılar. Ancak Kimi Raikkonen’in yarışa başlayamaması ve Mercedes’in tempo eksikliği nedeniyle Verstappen, rahat bir şekilde yarışı kazandı ve takım arkadaşı Ricciardo da bu sezonki 8. podyumunu elde ederek Red Bull’a tam bir sene aradan sonra aynı yerde ilk çifte podyumu getirdi.

Bu, Red Bull’un Malezya’da arka arkaya 2’nci toplamda ise 5. zaferiydi. Bundan dolayı Red Bull’un Sepang’ı çok sevdiğini söyleyebiliriz.

3 – Vandoorne Etkilemeye Devam Etti

McLaren-Honda’nın ıstıraplı sezonundan nasibini alanlardan biri de çaylak Vandoorne’dan başkası değil. Belçikalı sezonun ilk yarısında ciddi eleştirileri göğüslemek zorunda kaldı ve Macaristan’a kadar puan elde edemedi. Ancak 1 aylık yaz arası Belçikalı sürücüye yaramış gibi görünüyor.

Baştan sona hatasız bir sürüş ortaya koyan Vandoorne, 7. olarak kariyerindeki en iyi sonucu tekrarladı ve sürücüler klasmanında Alonso’yu geçmeyi başardı – 2017 Malezya GP

İlk olarak İtalya GP’sinde ıslak zeminde takım arkadaşını mağlup eden Vandoorne daha sonra Singapur’da 7. olarak kariyerindeki en iyi sonuca imza attı ve bu hafta sonu sıralama turlarında veteran takım arkadaşı Alonso’yu bir kez daha mağlup etmeyi başardı.

Yarışa 7. sıradan başlayan Belçikalı sürücü, yüksek nemin ve kavurucu sıcağın altında hatasız bir sürüşle 7. olarak kariyerindeki en iyi sonucu tekrarladı. Şu anda 13 puana sahip ve sürücüler klasmanında Alonso’yu geride bırakmayı başardı. Vandoorne’un etkileyici performansları Abu Dhabi’ye kadar devam edecek mi göreceğiz.

4 – Bottas’ın Acilen Hızlanması Gerekiyor

Yaz arasına kadar güçlü sonuçlar elde eden Bottas, Ağustos ayının sonunda koşulan Belçika GP’sinden itibaren darmaduman oldu. Spa’da ortalarda gözükmeyen Fin sürücü takım arkadaşı Hamilton’ın parladığı hafta sonunda ancak 5. olabildi. Bottas bir hafta sonra Monza’da yine hızdan yoksundu ve takım arkadaşının ardında 2. olabildi.

F1’in Güney Asya’yı ziyareti ise Fin sürücü için sorunların ayyuka çıktığı 2 yarışa sahne oldu. Bunlardan ilki Mercedes’in de ciddi sıkıntılar yaşadığı Singapur’du. Marina Bay’ın düzlüklerden yoksun bol virajlı düzeninin W08 için zor olması zaten bekleniyordu ancak hiçbir şey Bottas’ın sıralama turlarında Hamilton’dan 0.7 saniye daha yavaş kalmasını açıklayamazdı.

Bottas, startta 3. sıraya yükselse de Ricciardo’ya geçilmesi fazla uzun sürmedi – 2017 Malezya GP.

Singapur’daki start kazasının ardından 3. olarak kürsüyü tamamlayan Bottas, Malezya’da da çok silik bir hafta sonu geçirdi. Hamilton, pole pozisyonundan kalkıp ikinci olurken Bottas 5. başladığı yarışı son sıradan kalkıp 4. olan Vettel’in yaklaşık 20 saniye gerisinde 5. tamamlayabildi.

Fin sürücü kariyerindeki en zor zamanları geçirdiğini belirtiyor ve temel sorunun lastik kullanımı olduğunu açıklıyor. Ancak F1, haticeye değil neticeye bakılan bir spor ve Bottas, uzatmalı aşkı Mercedes’te yerini sağlamlaştırmak istiyorsa bir an önce kendine gelip daha iyi performans sergilemeli.

5 – Hamilton Oyunu Kuralına Göre Oynuyor

Hamilton, Sepang’da yarışı kazanamasa da şampiyonluğu kazanmak için oyunu kuralına göre oynayacağını gösterdi. Geçmişte agresiflikleri nedeniyle birkaç kazaya karışan şampiyona lideri, Malezya’da DRS’nin açılmasıyla atağa kalkan Verstappen’i agresif bir şekilde savunmak yerine kapıyı açık bıraktı.

Yarışa pole pozisyonundan başlayan Hamilton, bir olaya karışmamak için Verstappen’e kapıyı açık bıraktı – 2017 Malezya GP

Hamilton, ikili mücadelelerde kabarık bir geçmişi bulunan Verstappen’le bir olaya karışmamak için bu şekilde hareket etti ve yarış sonunda 2. olarak Vettel’le olan puan farkını 34’e çıkarmayı başardı. İngiliz sürücü, 2 hafta önce Singapur’da aceleci bir yaklaşımda bulunup yarış dışı kalan Vettel’in zıttı bir tutum sergilemenin meyvesini almış oldu.

Kim bilir belki de Hamilton, bunu geçen sezon dünya şampiyonu olan Rosberg’in yaklaşımından çıkarmıştır.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz