Ferrari, Malezya GP’lerinde en başarılı takım olsa da son 10 yılda sadece 3 kez kazanabildiklerini biliyor muydunuz? Son Malezya GP’si öncesinde bilinmesi gereken gerçekleri, etkileyici istatistikleri ve ıvır zıvırları öğrenmek için rekorlar kitabını didik didik ettik. 

Eddie Irvine, Ferrari’nin tartışmalı bir şekilde ilk 2 sırayı elde ettiği Malezya’daki ilk yarışı kazanan isimdi.
 • Malezya’nın Sepang pisti F1 yarışlarına ilk kez 99’da ev sahipliği yaptı ve o günden bugüne takvimin bir parçası oldu. Fakat yarın ülkenin ev sahipliği yapacağı 19’uncu ve son yarışa tanıklık edeceğiz.
 • Eddie Irvine, Malezya topraklarındaki ilk yarışı Ferrari adına kazandı – ancak galibiyet, takip eden hafta içinde doğrulandı. İtalyan ekip, yasal olmayan barge boardları nedeniyle ilk etapta yarıştan diskalifiye edildi fakat temyiz sonucunda İrlandalının galibiyeti onaylandı. Bu, aynı zamanda Irvine’ın F1’deki son zaferiydi.
 • Geride kalan 18 yarışın 9’unu pole pozisyonundan başlayan pilot kazanırken Fernando Alonso, Sepang’da en düşük grid pozisyonundan kazanan pilot olma şerefine nail oldu – İspanyol sürücü, Ferrari ile çıktığı 2012 Malezya GP’sine 8. sıradan başlamıştı.
Fernando Alonso, kariyerindeki ilk pole pozisyonunu 2003’te Malezya’da elde etti.
 • Bu, İspanyol’un Malezya’da övünebileceği tek rekor değildi. O kariyerindeki ilk pole pozisyonunu da 2003’te Malezya’da elde etti ve 2015’e kadar 169 turla Sepang’da en fazla lider gidin isimdi. Tabii bu rekor 175 turla artık Vettel’e ait.
 • Mevcut gridde Sepang’da en fazla kazanan sürücü Sebastian Vettel. Alman pilotun 3’ü Red Bull(2010, 11, 13) biri Ferrari(2015) ile olmak üzere toplam 4 galibiyeti bulunuyor ve onu 3 farklı takımla(Renault, McLaren, Ferrari) 1’er kez kazanan Alonso takip ediyor. Mevcut sürücüler içerisinde galibiyeti bulunan diğer isimler; Raikkonen(2), Lewis Hamilton(1) ve Daniel Ricciardo(1).
 • Sepang’da sadece 1 kez kazanabilen Hamilton, çıktığı yarışların sadece 1’inden puansız ayrıldı; o da hepinizin tahmin ettiği gibi 2016’daki yarıştı.
Alex Yoong, kendi topraklarında mücadele eden tek Malezyalıydı – 2002.
 • Alex Yoong, kendi topraklarında yarışan tek Malezyalı olma özelliğini koruyor. 2002’de Minardi süren Yoong, sıralama turlarını 22’nci tamamlamış yarışta 14’üncülüğe kadar yükselmeyi başarmış fakat nihayetinde vites kutusu sorunuyla yarış dışı kalmıştı. Kendi topraklarında piste çıkan diğer Malezyalı ise 2010’da Lotus’la ilk antrenmanlara çıkan Fairuz Fauzy idi.
 • 2015 Malezya GP’si ise İtalyanlar için mühim bir hafta sonuna sahne oldu. Ferrari’nin genç sürücüsü Raffaele Marciello ilk antrenmanlarda Sauber ile mücadele ederek bir yarış hafta sonunda yer alan 100. İtalyan oldu ve bu, bir İtalyan sürücünün 2011 Brezilya GP’sinden sonra piste çıktığı ilk seanstı. Tevafukun böylesi, İtalyan bir pilotun son kazandığı yarış da 2006 Malezya GP’siydi; Giancarlo Fisichella.
Brawn GP pilotu Button, kısa süren 2009 Malezya GP’sini kazandı ve 5 puanı hanesine yazdırdı.
 • 2009 Malezya GP’si sağanak yağış nedeniyle tarihte yarım puan dağıtılan yalnız 5 yarıştan biriydi. Diğer yarışlar ise 1975 İspanya GP, 1975 Avusturya GP, 1984 Monaco GP ve 1991 Avustralya GP.
 • Bir zamanlar Toro Rosso’da yarışan Verstappen, 2015 Malezya GP’sinde 7. olarak kariyerindeki ilk puanlarını kazandığında sadece 17 yaş, 5 ay ve 27 günlüktü. Hollandalı bu yarışla tarihte en genç yaşta puan alan sürücü olma rekorunu Daniil Kvyat’tın elinden almıştı.
 • Mercedes, turbo-hibrit motorların tanıtılmasından itibaren birçok pistte hegemonya kursa da Alman ekibin Malezya’daki ilk ve tek galibiyeti 2014’te Lewis Hamilton’ın kariyerinde elde ettiği ilk grand slamle(pole pozisyonu, galibiyet, en hızlı tur, her tur lider gitme) gelmişti.

Kaynak: Yazı F1’in resmi web sayfasındaki şu makale temel alınarak hazırlanmış fakat aradan 2 yıl geçmesi nedeniyle birtakım değişiklikler yapılmıştır.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz