Sağanak yağmurlardan utanç verici takım emirlerine… Sepang ile özdeşleşmiş 11 anı sizler için derledik.

Kimi Raikkonen lakabının hakkını veriyor, 2003

Ron Dennis, kalabalık önünde duygularını belli etmeye meyilli bir adam değildir, ancak 2003 Malezya GP’sine 7. sıradan başlayan ve F1’deki ilk zaferini elde eden Raikkonen’i gördükten sonra gözyaşlarıyla mücadele etmek zorunda kalmıştı. “Sizlere bir F1 pilotunun ilk zaferinin ne kadar önemli olduğunu ve bunun, onların omuzlarından ne kadar ağır bir yük aldığını söylemeyeceğim. O bunu kesinlikle hak etti. Bu kusursuz bir sürüştü.”

Schumacher, geri döndüğü sıralama turlarında rakiplerini pistten siliyor, 1999

1999 Britanya GP’sinin başlangıcında geçirdiği kaza sonrasında ayağı kırılan Schumi, sıkı bir tedavi dönemi sonrası 100 günden daha az bir sürede iyileşti ve Malezya’da gride geri döndü. F1’in Sepang’a gerçekleştirdiği ilk ziyarette, Alman pilot rakiplerinin hala oldukça ilerisinde olduğunu 0.947 saniye farkla elde ettiği pole pozisyonu ile kesin bir şekilde kanıtladı. Bu aynı zamanda 1999’daki en büyük sıralama turu farkıydı.

Schumacher turunun müthişliğini, “Aylar önce böyle bir geri dönüş hayal edemezdim.” diyerek itiraf etti. “Burada güçlü olmayı bekliyorduk, ancak 1 saniye önde olmak açıkça sürpriz oldu. Büyük bir patlamayla geri döndük.”

Schumacher yarışı da kazanabilirdi, ancak şampiyona için herhangi bir iddiası olmadığı için yarış galibiyetini takım arkadaşı Eddie İrvine’a armağan etti.

Perez ve Alonso’nun Savaşı, 2012

Çılgın bir gösteride bulunabilecek her şey 2012 Malezya GP’sinde mevcuttu; kaotik hava, kırmızı bayraklar, uzun gecikmeler ve hesapta olmayan 2 pilotun zafer mücadelesi… Günün hikayesi, 8. sıradan start alan Fernando Alonso ve Ferrari’nin galibiyetiydi, ancak herkesin gözü yarışa onun bir sıra gerisinden başlayan ve bir sıra gerisinde bitiren Sauber pilotu Sergio Perez’in, İspanyol pilota yapacağı etkileyici atağın üzerindeydi. Fakat bu asla gerçekleşmedi ve yarışı Alonso kazandı.

1971’den sonra podyum elde eden ilk Meksikalı olan Perez, “Lastiklerimde bozulma yaşıyordum. Onu geçmek için hızlı olmak zorundaydım.” dedi ve ekledi: “Onu geçmek için bir yol arıyordum. Daha sonra virajı geniş döndüm ve ıslak kerblere temas ettim. Şanslıydım ki tamamen pist dışına çıkmadım. Yine de takım için harika bir gün oldu.”

Vettel Ferrari Defterini Açıyor, 2015

Sebastian Vettel, 2015 Malezya GP’sinde Scuderia Ferrari’nin yaklaşık iki yıl süren zafer hasretine son verdiğinde telsizden “Ferrari Geri Döndü” çığlıkları duyuldu. Ama gerçek anlamda geri dönüş yapan sadece Ferrari değildi; Sebastian Vettel de geri dönmüştü…

Dört kez dünya şampiyonu, Red Bull ile son kez yarıştığı ve çok zorlandığı 2014 sezonunda yarış galibiyeti elde edememişti. Ancak ‘Kırmızılar’ ile çıktığı 2. yarışta, Mercedes’in stratejik saldırılarına karşı giriştiği bütün mücadelelerden galip çıktı ve Şahlanan At’a galibiyeti getirdi.

Duygusal anlar yaşayan Vettel, “Bugün benim için özel günlerden biri.” dedi ve ekledi: “Ne diyeceğimi bilmiyorum, dilim tutuldu. Bu sadece bir çocukluk hayalinin gerçek olması değil, bu birçok hayalin bir araya gelmesine benziyor.”

Takım emirlerine kulak tıkayan Vettel Webber’i mağlup etti, 2013

“Bir hata yaptım. Yaptığımla gurur duyamam. Bir şansım daha olsaydı, tamamen farklı davranırdım ancak şu an bunları konuşmam kifayetsiz.” bu sözler, 2013 Malezya GP’sinden sonra gerçekleştirilen basın toplantısında büyük pişmanlık duyan Vettel tarafından söylendi. Ancak bu sözler hemen yanı başında oturan takım arkadaşı Mark Webber’i tatmin etmekten uzaktı.

Vettel, sadece bir kaç dakika önce takım tarafından açıkca Avustralyalının arkasında kalması ve pozisyonunu koruması söylenmesine rağmen, yarış galibiyeti için Webber’e acımasızca saldırmıştı. Podyumda sinirinden kuduran Webber, “Bugün yarışın sonunda, Sebastian kendi kararını verdi ve takım tarafından korundu. Olup biten bu” demişti.

Fırtınalar ve Yağmur Button’ın Zaferini Engelleyemez, 2009

Malezya’da kimsenin tahmin edemeyeceği, alışılmışın dışında bir sağanak yağış vardı 2009’da. Normal şartlar altında 56 tur sürmesi planlanan yarış, yağmurun şiddetini arttırması ve havanın kararması nedeniyle komiserler tarafından 31. turda kırmızı bayraklarla askıya alındı. Bu noktada Kimi Raikkonen’in aracı yarışamayacak duruma gelmişti ve Fin pilot aracı garaja çekildikten sonra hiçbir zaman unutulmayacak bir işe imza atıyordu; çikolatalı dondurma yemek.

Raikkonen dondurmasıyla meşgulken yarış lideri Button ise gride inşa edilmiş şemsiyelerin altında yarışla ilgili gelişmeleri takip etmekle meşguldü. Sonunda komiserler yarışı yeniden başlatmama kararı aldılar ve Jenson Button yarışı galip tamamladı. Ancak yarışın %75’i tamamlanamadığından dolayı Malezya’dan 5 puanla ayrılmak zorunda kaldı. F1’de sadece 5 yarışta puanların yarım dağıtıldığını hatırlamakta fayda var.

Petrov havalanıyor, 2011

Kimi zaman küçük hatalar oldukça büyük sonuçlara neden olabilir. Tıpkı 2011 Malezya GP’sinde, Renault pilotu Vitaly Petrov’un başına gelenler gibi. 8. sırada güçlü bir yarış çıkaran Rus pilot, 8. virajda pist dışına çıktı ve tümseğe vurdu. Petrov, “Piste geri dönmeye karar verdim… ve büyük bir kerb olduğunu biliyordum, ancak bu şekilde zıplayacağımı beklemiyordum.” dedi.

Ama o metrelerce havada asılı kaldı ve aracı yeryüzüne indiğinde talihsiz bir şekilde direksiyon kolu kırıldı. “Şanslıyım ki aracım sağa sola gitmektense doğrudan pist dışına çıktı.” diyen Petrov ekledi: “Aksini düşünün ve aracımın sağa gittiğini bir hayal edin. İkinci kez sert bir kaza geçirebilirdim, bence biraz şanslıydım.”

Mercedes’in Rosberg’i Frenlemesi Hamilton’a Yaradı, 2013

2013’te Sepang’da başı takım emrinden dolayı ağrıyan tek ekip Red Bull değildi. Onların tam arkasında Mercedes de benzer bir takım emrine başvurarak bu kervana katıldı. Hamilton, yarışın başlangıcında Red Bull sürücüleriyle mücadelede ediyordu, ancak yakıt tüketimi ve lastik aşınma endişeleri Britanyalının yavaşlaması anlamına geliyor ve takım arkadaşının onu geçmek için izin istemesine neden oluyordu. Ama Nico Rosberg’in hızına rağmen, bir sorun yaşamak yerine maksimum puanı almayı tercih eden Ross Brawn, geçiş isteğini kesin bir şekilde reddetti.

Gümüş oklar ile ilk podyumunu elde eden Hamilton, “Dürüst olmam gerekirse burada olması gereken kişi yarış boyunca benden daha hızlı olan Nico’ydu” diyerek Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim etti. “Gelecekte onun beni geçmesine izin verebilir miyim? Muhtemelen evet.”

Fisichella Webber’in podyum şansını sonlandırdı, 2005

Mark Webber F1’den 42 podyum elde ederek ayrılmış olabilir ancak 2005 yılına geri döndüğümüzde o henüz podyum arayışında olan bir pilottu. Ve 2005 Malezya GP’sinin sonlarında 3. sırada bulunan Fisichella’yı geçerek bunu başarabilirdi. Ancak İtalyan başka bir düşünceye sahipti…

“Onun aracı bitmişti. Dikkatle incelendiğinde aracında büyük sorunlar yaşayan Fisichella’nın podyumda olma ihtimali düşüktü.” diyen Webber ekledi: “Gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Onu geçtim ve o beni kirli noktada ve hiç yol tutuşu yokken tekrar geçmeyi denedi. Frenledi ve şaşırtıcı bir biçimde aracının kontrolünü kaybederek bana temas etti. Giancarlo’ya büyük saygı duyarım, o iyi bir sürücü ve her hafta sonu bunu yapmaz. Ancak bu sefer aracının hakimiyetini kaybetti ve beni yarış dışı bıraktı.”

Alonso’nun Teması, Kırılan Kanadı ve Yarış Dışı Kalışı, 2013

Pite girmek ya da girmemek, bu 2013 Malezya GP’sinin startında Sebastian Vettel’le temas eden ve sonrasında kanadı kırılan Fernando Alonso ve Ferrari’nin ilk tur sonrasında cevaplaması gereken bir soruydu.

“(Hasar) çok kötü görünmüyordu ve biz de devam etmeye karar verdik.” İspanyol pilot kazayı bu şekilde açıkladı. Ancak bunun berbat bir karar olduğu kanıtlandı. Pite girmek yerine pistte kalan İspanyol pilotun, ön kanadı pit çizgisini geçtikten sadece birkaç metre sonra tamamen kırıldı ve F138’in altına gömülerek Alonso’yu çakıl alana gönderdi.

Alonso, “Eğer hemen pite girmiş olsaydık, 3. ya 4. turda kuru zemin lastiklerini takmak için tekrar pite girecektik ve bu da bizim yarışı önde bitirme şansımızı tamamen bitirecekti.” dedi. “Bu kararı eleştirmek kolay, ancak o anda doğru karar buymuş gibi görünüyordu.”

Lewis Hamilton’ın “Oh no no!” nidası eşliğinde yaşadığı hayal kırıklığı, 2016

Hamilton ve Rosberg arasındaki şampiyonluk savaşı için en kritik yarışlardan biriydi hiç kuşkusuz 2016 Malezya GP. Yaz arasına girilirken sürücüler klasmanı liderliğini eline geçiren Hamilton, Rosberg’in yaz arasından sonra peş peşe kazandığı 3 yarışla 8 puan geri düşmüştü ve buna bir cevap vermesi gerekiyordu.

Vettel’in ilk virajda Rosberg’e dalışı sonrasında işler tam da İngiliz’in istediği gibi gitti. Hamilton son piti sonrasında Red Bull ikilisi ile araya 17 saniye koyup rahat bir galibiyete giderken Rosberg, en iyi ihtimalle 4. olacak gibi görünüyordu. Fakat ne olduysa yarışın 41. turunda oldu. Hamilton’ın motoru alev almaya başladı ve İngiliz yarış dışı kalırken takım arkadaşı Rosberg, kürsünün son basamağına çıkarak puan farkını 23’e çıkarmayı başardı.

Kaynak: F1.com

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz