F1’de ilk gece yarışına ev sahipliği yapan Marina Bay Cadde Pisti, bu sezon 10. kez F1 araçlarını ağırlayacak.

Geride kalan 9 sezonda çok sayıda olay yaşandı Singapur gecelerinde ve ‘Güvenlik Aracı’ tüm yarışlarda en az bir kez pisti ziyaret etti. Gelin bu olaylardan en dikkat çekenlere göz atalım.

Crashgate Skandalı

Formula 1 Singapur’u ilk kez 2008’de ziyaret etti ve bu, tarihin ilk gece yarışıydı. Sezon sonuna doğru performansını geliştirmeye başlayan Renault ve Alonso, antrenmanlarda oldukça güçlü göründüler fakat sıralama turlarına gelindiğinde işler sarpa sardı. İspanyol pilot, 2. bölümde bir sorun yaşadı ve Cumartesi gününü 16. olarak kapattı. Alonso’nun yarışı kazanabilmesi için olağanüstü şeylerin olması gerekiyordu ve oldu da; Nelson Piquet, 13. turda aracının hakimiyetini kaybederek duvara tosladı ve yarışın kontrolünü güvenlik aracı ele geçirdi.

Ne hikmetse Alonso bu kazadan tam bir tur önce pite girmişti. Rakipleri pitlerini güvenlik aracı ardında yapınca İspanyol pilot yarış liderliğine yükseldi ve yarışın sonuna kadar liderliğini koruyarak o sezonki ilk galibiyetini elde etti.

Bu olay büyük şüpheler yaratmıştı ve 11 ay sonra birçok ismin kellesini koparacak olan Crashgate skanalı ortaya çıktı. Bu kazayı, Alonso’yu takımda tutmak isteyen Briatore ve çetesi organize etmişti. Yapılan yargılamanın ardından, Briatore ve Pat Symonds, spordan ömür boyu men edilirken bunun kötü bir emsal oluşturduğunu düşünen Renault da birkaç sene sonra spordan çekilip tedarikçi olmaya karar verecekti.

İtfaiyeci Kovalainen

Lotus, spora girdiği 2010 sezonunda oldukça ıstıraplı zamanlar geçirdi ve o sezonki Singapur GP’si de bunlardan biriydi. Jarno Trulli 27. turda bir hidrolik sorunu ile yarışa veda ederken diğer Lotus pilotu Heikki Kovalainen ise dramatik bir sorun yaşadı. Yarışın bitimine bir tur kala aracı alev alan Finli, pist görevlilerini etliye sütlüye karıştırmadan yangın tüpünü eline alıp aracını söndürdü.

Ve Hamilton Mercedes’in Yolunu Tutar

McLaren 2012 sezonu için güçlü bir araç geliştirdi fakat Hamilton’ın şampiyonluk ihtimalleri bir dizi stratejik sorun ve dayanıklılık sorunu nedeniyle yitip gitti ve Singapur bardağı taşıran son damlaydı. Oldukça baskın bir sıralama turu sonucunda 0.5 saniye farkla pole pozisyonunu elde eden Hamilton yarışta da çok iyi bir performans sergiliyordu ta ki vites kutusu sorunu nedeniyle yarış dışı kalana kadar. İngiliz pilot bu olay sonrasında Niki Lauda tarafından ziyaret edildi ve bu olaydan 1 hafta sonra Mercedes’e geçeceğini doğruladı. Başlangıçta yanlış bir karar aldığı düşünülse de zaman, Hamilton’ın kararının ne denli haklı olduğunu ortaya çıkaracaktı.

Schumacher’in Marina Bay ile İmtihanı

Schumacher’in ikinci F1 kariyeri kendi standartlarının çok altındaydı ve Singapur, bunun en çok su yüzüne çıktığı mekandı. 7 kez dünya şampiyonu pilot Marina Bay’da çıktığı 3 yarışta hiç puan alamazken 2012’de aracının kontrolünü kaybedip hem kendi hem de Vergne’nin yarışına son verdiği bu kaza, Alman efsanenin yolun sonuna geldiğini işaret ediyordu.

Rosberg Şampiyona Liderliğini Kaybediyor

Mercedes, F1’in turbo-hibrit güç ünitelerine geçtiği 2014 sezonunu domine etti ve takım içi savaş Singapur caddelerinde devam edecek gibi görünüyordu. Ancak, Rosberg’in direksiyonunda yaşanan bir sorun Alman pilotun yarışını daha başlamadan sonlandırdı. Formasyon turuna çıkamayan Rosberg, ilerleyen turlarda yarışa katılsa da yaşadığı vites kutusu sorunu nedeniyle 13. turda garaja dönmek zorundaydı. Monza’da 2 kez pist dışına çıkıp yarış galibiyetini takım arkadaşına altın tepside sunmasının ardından Marina Bay’da yaşadığı sorunlar, Rosberg’in motivasyonunu kaybetmesine neden oldu. Ve ivmeyi arkasına alan Hamilton, sezon sonunda ipi göğüsleyerek 2. dünya şampiyonluğunu elde etti.

Vettel’in Galibiyeti Verstappen’in ‘Hayır’ı

Mercedes, 2015’te yarışları domine etmeye devam etse de W06 Singapur’da hızdan yoksundu. Bu durum, Vettel’in rahat bir şekilde yarışı kazanmasını sağlarken bir diğer dikkat çekici hadise ise Toro Rosso pilotları arasında yaşandı. Takım, daha yeni lastiklere sahip olan Carlos Sainz’ın, öndeki Perez’e atak yapabilmesi için Verstappen’den yol vermesini istedi fakat F1’in asi ergeninin verdiği cevap açık ve netti: “Hayır!”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz