Röportaj: Sebastian Vettel

0

Şampiyonada kritik aşamalara gelinmişken Sebastian Vettel neler düşünüyor? Lewis Hamilton’ın kendisi hakkında söylediklerine ne cevap verdi? Tifosilere ne mesaj verdi?

F1.com tarafından yapılan Sebastian Vettel röportaj sizler için Türkçeleştirdik.

Soru: Sebastian, Monza Ferrari’nin evindeki yarış. Sen Perşembe günü pistte yürürken taraftarlar “Ferrari”, “Vettel”, “dünya şampiyonu” gibi şeyler bağırıyorlardı. Bunlar senin için arkadan esen bir rüzgar yaratıyor mu?

Sebastian Vettel: Eh, kırmızı bir araçta oturuyorsanız epey yaratıyor! Bunun bizi ileriye itme potansiyeli var!

Soru: Arkadan esen rüzgar başka bir şey. Burada taraftarların beklentileri bir roket gibi. Neredeyse her Ferrari sürücüsünden burada kazanması beklenir. Bu aynı zamanda bir yük olabilir mi?

SV: Hayır, hiç de değil. Evet sağda solda burada kazanmak zorunda olduğunuzu duyuyorsunuz ve eğer kazanırsanız kahraman oluyorsunuz. Ben bunu hissetmiyorum. Monza haftasonuyla ilgili olumlu her şeyin fantastik olduğunu söyleyebilirim. Olumsuz taraflara basitçe bulaşmamalısınız.

S: Bundan öte, Ferrari burada bu hafta yetmişinci yıldönümünü kutluyor. Bu tarihin bir parçası olmak, hatta bu anın ön planında olmak nasıl hissettiriyor?

SV: Burada olmak, kırmızı giyinmek ve hatta benim için aracı sürmek çok özel bir şey.

S: Monza da hızlı bir pist. Geçen haftaki Spa da bir ‘Mercedes pisti’ idi. Bugün gördüklerinden ne kadar umutlusun?

SV: Bunu söylemek zor. Burada çok az downforce’la sürüyorsunuz. Yani aracınıza güvenmek önemli. Ve bu hala biraz eksik. Özellikle frenlerde. Ki daha kolay limitlere gidebilmek için bunun üzerinde çalışıyor olacağız. Virajlar epey iyi hissettiriyor. Yani eğer yarın için küçük meseleleri halledersek iyi bir pozisyonda oluruz. Büyük bir soru işareti de hava durumu olacak. Sıralamalar ve yarış için hava tahminleri saatten saate değişiyor. Bu yüzden hangi koşullar altında yarışacağımızı söylemek zor. Evet, Mercedes epey güçlü görünüyor. Monza tabii ki onlara uyan bir pist. Ama Spa’ya bakınca utanmamız gereken bir şey yoktu. Evet hala yarın için yapacak çok şeyimiz var. Birçok küçük detayın irdelenmesi gerekiyor. Kafa kafaya vereceğiz ve işleri yürüteceğiz. Tabii ki burada parlamak istersiniz.

S: Lewis Hamilton senin bugüne kadar gülen taraf olduğunu ve bu haftasonu o gülümsemeyi senden almak istediğini söyledi. Bunun hakkında ne demek istersin?

SV: Ne olursa olsun bunu başaramayacak.

S: Bu hafta yeni motorla yarışmakla ilgili bir plan hiç oldu mu? Pistin yüksek hızlı karakterinden dolayı…

SV: Hayır. Biz hazır planımızı takip ediyoruz. Tabii ki planlarınız hakkında açıkta konuşmazsınız. Söyleyebileceğim tek şey 2017 motoruyla ilgili planladığımız yolda olduğumuz.

S: Ferrari burada son galibiyetini alalı yedi sene oldu. Takımdaki ve Sebastian Vettel’deki açlık ne kadar büyük?

SV: Dürüst olmak gerekirse bunun farkında değildim. Ve takım içinde bu hiç de mevzu bahis değil. Biz geriye değil ileriye bakıyoruz. Ve evet, şansımız olursa tabii ki bunu değerlendireceğiz. Belki geçmiş yedi yılda hiç fırsat olmamıştır. Tabii ki yıldönümünü de hesaba katarsak burada kazanmak çok özel bir şey olur. Ama sadece burada zorlayıp başka bir yerde zorlamamak kötü bir işaret olurdu. Biz her yerde zorluyoruz. Ama muhtemelen burada duygular daha büyük. Monza podyumu basitçe dehşet verici!

Kaynak: F1.com

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz