Üç antrenmanın ikisini ilk sırada tamamlayan Spa’nın usta pilotu Kimi Raikkonen, pol pozisyonu için ciddi bir mücadele vereceğe benziyordu. Fakat sonunda, hataların birleşimi ve “beklenmeyen titreşimler” pol pozisyonuna mal oldu ve dört Belçika GP’si zaferi olan Raikkonen, sıralama turlarını dördüncü sırada tamamladı.

Peki Finlandiyalı pilot yarıştaki şansını nasıl değerlendiriyor? F1 resmi sitesi Raikkonen’in sıralama turları sonrasında sorulara verdiği cevapları yayınladı. Biz de sizler için çevirdik. Keyifli okumalar…

Soru: FP3’te iyi bir sürüşün vardı ancak sıralama turunun başlangıcında arka taraftaki titreşimlerden şikayetçiydin. Bunun ne olduğunu tespit edebildiniz ve düzeltebildiniz mi?

Kimi Raikkonen: Pekala, başlangıçta daha kötüydü, takım bunu bir şekilde düzeltmiş olmalı. Sıralama turları sürecinde daha az şiddetlendi, sona doğru gelirken kayboldu. Evet, biraz kafa karıştırıcıydı, çünkü her zaman [bir seansta] kesinti olmadan dosdoğru olmak istiyorsunuz. Ama sonuçta iyiydi. Son tur ideal değildi, ancak 4. sıranın kabul edilebilir bir sonuç olduğunu söyleyebilirim.

S: Sebastian (Vettel), son turunda kendisine çekme etkisi oluşturduğunuz için teşekkür etti. Bu takımın isteği miydi yoksa kendi kararın mıydı?

KR: Bunu hikayeleştirmeyin! Bir hata yaptım ve geri dönüyordum. Yardımcı olabilirsem bunu yaparım ve bunun bana hiçbir maliyeti olmaz. Arkasında başka hikaye yok.

S: Sıralama turunda değiştirmek istediğin, yanlış olan herhangi bir şey var mıydı?

KR: Hayır, sadece titreşimler. Nereden geldiklerini bilmiyoruz. Bazen lastiklerden kaynaklanan dengenizi bozan titreşimler olur. Ancak hafta sonu boyunca, sıralama turlarına kadar çok iyi bir performans gösterdiğimiz için çok endişe etmedik. Elbette, sıralama turlarında olan bir şey, gerçekten sabırsızlıkla beklediğiniz bir şey değildir. Bu nedenle sıralama daha iyi olabilirdi, ancak aynı zamanda çok daha kötü olabilirdi. Evet, hafta sonları doğru pakete sahip olduğumuzu düşündüğümden daha iyi şeyler bekliyordum ama bazen işler böyle gidiyor. İyi haber şu ki iyi bir tempoya sahibiz.

S: Son turundaki kusurun nerede olduğunu söyleyebilir misiniz?

KR: 9. virajda lastik sıcaklığı ile biraz mücadele ettim. Zorladım ve sonra yana doğru kaydım. Ve hemen hemen hikayenin sonu buydu. Bu benim hatamdı, bu kadar.

“(Vettel ile) Birlikte çalışmaktan hoşlandığımız sır değil.”

S: Sebastian, ona sağladığın çekme etkisiyle – ki 0.2 saniye kazandığını söyledi- yine de Lewis Hamilton’un 0.2 saniye gerisinde kaldı. Lewis mükemmel bir gün geçirdi mi, bugün ulaşması zordu muydu?

KR: Söylemesi zor. Tüm hafta sonlarını sıralama turlarında iyi bir sonuç almak üzerine geliştiriyorsunuz ve bu, duruma çok bağlı. Benim de iyi bir şansım vardı . Evet, birinci ve üçüncü sıradalar, bu yalan değil. Ve muhtemelen istediğimiz kadar yaklaşamadık. Ancak yarın(bugün) başka bir gün. Yarışın herkes için lastikler açısından çok zor olacağını düşünüyorum. O yüzden bekleyelim ve görelim.

S: Silverstone yarışına baktığınızda – Spa’ya benzer bir pist olarak- Ferrari’nin büyük bir adım attığını düşünüyor musun?

KR: Silverstone ile karşılaştırırsanız, evet benzer şekilde yüksek hızda. Ancak ikisi tamamen farklı pistler olduğu için bu benzerliklerle sınırlı. Silverstone oldukça rüzgarlı ve bu bizim en güçlü noktamız değil. Ve bunu Silverstone ile karşılaştırmak isterseniz, aradan geçen zamanda, ileriye yönelik adımlar attık.

S: Strateji ne durumda? Yarışta oldukça basit bir strateji mi olacak?

KR: Cuma günü gördüğümüz koşullar dolayısıyla, daha çok lastik durumuna bağlı olacak. Burada kullandığımız lastikler oldukça yumuşak ve çok iyi tepki verdiği görünüyor. Bu yüzden uzun vadede nasıl davrandığı, gerçekten kaç tur atabileceğimizi göreceğiz. Evet, yağmur yağmaya başladığında çok daha karmaşıklaşıyor. Ancak sanırım her koşulda kendimizi yeterince hazırladık. Her koşulda doğru çağrıları yapmak asıl numara olacak.

S: Seb’in üç yıl daha sizinle olacağı ilan edildi, böylece en az bir yıl daha takım arkadaşın olacak…

KR: Bence birlikte çalışmaktan hoşlandığımız sır değil. O (birlikte çalışması) kolay biri ve bence bu sadece bizim için değil takım için de iyi bir durum. Kararı ben vermiyorum ama kendi açımdan çok mutluyum.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz