Sezon ortası inceleme serisi, yeni kurallarla geriye düşmesi beklenen ama herkesi performanslarıyla şaşırtan Force India’nın analizi ile devam ediyor.

Force India: 8/10

Şampiyona Sırası: 4’üncülük
Şampiyona Puan Durumu: 101
En İyi Yarış Sonucu: 4’üncülük (Perez 1 Kez)
En İyi Sıralama Turu Sonucu: 6’ncılık (Perez 1 Kez)    
En Hızlı Tur: 1 (Perez)
Sıralama Turu Mücadelesi: Perez 9 – 2 Ocon

Force India 2016 şampiyonasında 4. olmayı başardı ama gelişen bir Mclaren, yatırımlar yapan bir Renault ve orta sıralarda birbirlerine yaklaşan takımlar varken Force India’nın 4’üncülüğünü koruması pek mümkün gözükmüyordu. Ama Force India’nın 2017 aracı VJM10, dengeli ve sürülebilir bir araçtı. Iki hızlı sürücü ve güçlü Mercedes motoru ile takım beklenenden güçlü çıktı. Takım sezon öncesinde arabanın kurallardan daha ağır olması sebebi ile zorlandı, ama sezonun başında beladan uzak durarak puanlar aldılar. Bu sorunlar çözüldüğünde istikrarlı olarak puan almaya başladılar ve 22 startta 19 kez ilk 10’a girdiler.

Kaçırılan fırsatlar da yok değildi, eğer pit duvarı Kanada’da Perez’e daha sıkı talimatlar verseydi Ocon ile podyum alabilirlerdi. Azerbaycan’da ise ikili arasındaki temas, yarışta daha sonra neler olduğunu da düşünürsek, muhtemel bir 1-2 finişini yok etti. Force India, sezonun ilk yarısı boyunca orta sıralardaki en iyi takım olduğunu kanıtladı. 100 puanı yeniden geçtiler ve şampiyonada 4’üncülük ceplerinde gibi duruyor. Şu anki durumu düşünürsek, daha iyisini yapamazlar.

Sergio Perez: 8/10

Şampiyona Sırası: 7’ncilik
Sürücüler Klasmanı Puanı: 56
En İyi Yarış Sonucu: 4’üncülük (1 kez)
En İyi Sıralama Sonucu: 4’üncülük (1 kez)

Sergio Perez yıllar boyunca gelişerek ideal bir orta sıra sürücüsü oldu, ama 3 yıldır takım arkadaşı olan Nico Hulkenberg’in Renault’ya geçmesi ile takım içindeki hava değişti. Alman sürücünün yerine genç Esteban Ocon geldi. Perez sezonun ilk yarısı boyunca önde olsa da, ikili arasında özellikle Kanada ve Avusturya öncesi olmak üzere sorunlar ortaya çıktı.

Perez, küçük bir fark ile olsa da, sıralama turlarında genellikle öndeydi. Meksikalı, bu yıl kötü başlayan hafta sonlarını kurtarması ile dikkat çekti. Daha önceki sezonlarda Perez, bir hafta sonu kötü başlarsa geriye sürükleniyordu, fakat 2017’de kötü geçen antrenmanlardan sonra iyi sonuçlar elde etmeyi başardı.

İspanya’da 2. antrenmanlarda 14. olduktan sonra sıralama turlarında 8. oldu ve yarışı 4. bitirdi. Buna benzer şekilde Avusturya’da da Cuma günü 18. olduktan sonra Q3’e girdi ve yarışı 7. olarak tamamladı. Monaco’da Daniil Kvyat’ın başarısız geçiş denemesi onun art arda puan kazanma serisini bitirdi, ama Perez bu sezon kendini ideal Force India sürücüsü olarak gösterdi. Başarıya aç, tecrübeli ve finansal desteği var. Ama Ocon’a karşı takım lideri pozisyonunu koruyabilecek mi?

Esteban Ocon: 8/10

Şampiyona Sırası: 8’incilik
Sürücüler Klasmanı Puanı: 45
En İyi Yarış Sonucu: 5’incilik (1 kez)
En İyi Sıralama Sonucu: 7’incilik (1 kez)

Esteban Ocon, sıklıkla yeni jenerasyonun yıldızlarından biri olarak gösterilen bir sürücü, ve gerçekten böyle olduğunu Force India ile birlikte kanıtladı. Hızlı ve istikrarlı, Ocon Formula 1’deki 20 yarışını da bitirdi.

Ocon sezona istikrarlı bir şekilde başladı, 3 kez Q2’de elendikten sonra 3 kez yarışı 10’uncu bitirdi ve yaz gelmeye başlayınca takım arkadaşı Perez’i zorlar hale geldi. Daha iyi takım stratejileri olsaydı Kanada’da bir podyum kazanabilirdi. Ocon haksızlığa uğradığını hissetti ve Kanada’dan sonra daha agresif olmaya başladı. Kızgınlığı, Azerbaycan’da Perez’e karşı denediği iyimser geçiş ile kendisini gösterdi. Ocon, Perez’i İngiltere yarışında geçmeyi başardı ve sezon boyunca nasıl gelişeceği ilginç olacak.

Fransız pilot, Perez’e karşı sıralama turlarında 9-2 kaybediyor ama aralarındaki fark çoğunlukla az oluyor. Ocon Kanada, Azerbaycan, Avusturya ve İngiltere’de takım arkadaşının sırayla 0.117 saniye, 0.085 saniye, 0.069 saniye ve 0.172 saniye gerisindeydi. Mercedes’in genç yıldızı her hafta sonu gelişmeye devam ediyor ve F1’i öğreniyor. Perez şu ana kadar ilgi çekici bir takım içi rekabetinde önde, ama Ocon’un önünde çok parlak bir gelecek var.

Bu yazı GPUpdate’deki makale esas alınarak yazılmış fakat anlatımda farklılıklar kullanılmıştır. Bir sonraki yazıda Williams ile görüşmek dileğiyle…

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz