Horner: Vettel Şampiyonluk Baskısı Altında Parlıyor

0

Red Bull takım patronu Christian Horner, önceki şampiyonluk için savaştığı yıllardaki performanslarını göstererek, Sebastian Vettel’in kendini en iyi şampiyonluk baskısı altında gösterdiğini söyledi.

Vettel, 2017 sezonun ikinci yarısına şampiyonadaki rakibi Lewis Hamilton’un 14 puan önünde gitmesine karşın kalan 9 yarıştaki pistlerin çoğu Mercedes’in avantajlı olacağı şekilde tasarlanmış durumda.

Buna rağmen Vettel’in 4 şampiyonluğunda da takımın başında olan Horner, Vettel’in henüz en iyisini göstermediğini, sezon sonuna doğru performanslarının artacağını söylüyor.

“Sebastian çok odaklanmış birisi. Baskıya karşı çok iyi dayandı. Ne kadar fazla baskı altında kalırsa, o kadar daha iyi yanıt veriyor gibi. Özellikle sezonun sonunda zihinsel olarak ve olaylara yaklaşım konusunda çok güçlü oluyor. Özellikle Avrupa sezonundan sonra, eğer bir şampiyonluk şansı varsa daha iyi bir performans sergiliyor.”

Vettel, bu yıl 2013’ten beri ilk defa  sezon arasına şampiyona lideri olarak giriyor. Ferrari sürücüsü ayrıca şu ana kadar lider gittiği bir şampiyonayı hiç kaybetmedi.

Horner, Vettel’in özellikle 2010 ve 2012’deki sezon sonu performanslarını örnek göstererek, Alman sürücüyü şampiyonada hafife almanın aptalca olacağı konusunda ısrar ediyor.

Vettel, ilk defa şampiyon olduğu dramatik 2010 sezonunda, son yarışta ilk defa şampiyona liderliğini alıp şampiyon olmuştu. Vettel ayrıca 2012 sezonunun son 7 yarışında 4 kez üst üste kazanarak şampiyonada Fernando Alonso’yla olan puan farkını azaltıp onu geçmeyi başarmıştı.

“Onun yaklaşımı, detaya verdiği önem ve iş ahlakı, onun 4 kez üst üste şampiyonluk kazanmasını sağladı.”

“2010 ve 2012 son yarışa kadar gitti, özellikle 2012. Avrupa’dan gittiğimizde sadece 1 yarış kazanmıştı (Bahreyn), ondan sonra Singapur ve sonrasında geri dönüş yaparak üst üste dört kez yarış kazandı.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz