“F1, V8 Motorlar Olmadan Da İlgi Çekici Olabilir”

0

Gelecekteki kuralların belirlenmesinde söz sahibi isimlere göre, Formula 1 V8’e geri dönmeden de taraftarların ilgisini çekecek motorlar sunabilir.

F1’in önde gelen isimleri 2021’deki yeni motor düzenlemeleri hakkında açıklamalar yapmaya devam ediyor.

V8 ya da V10 motorların geri gelmesi konusunda bir istek olsa da, yeni düzenlemeler MGU-H olmayan çift turbo V6 hibrit motor yönünde olacağa benziyor.

Mercedes F1 patronu Toto Wolff ve F1 motor sporları direktörü Ross Brawn, mevcut motorlardaki geliştirmelerin üreticileri ve taraftarları heyecan ve ses açısından memnun edebileceği konusunda son derece kararlı.

Wolff yaptığı açıklamada, “F1’in yüksek teknoloji, inovasyon ve performans anlamına geldiğine inanıyorum.” dedi.

“Yalnızca çok seviyorsunuz diye 1980’lere ve 90’lara geri dönerseniz, bu yanlış bir stratejidir.”

“Mevcut düzenlemelerden korumak istediğimiz şeyleri görmemizden dolayı yaptığımız görüşmeler gerçekten iyi.”

“Gelişim maliyeti kontrol altında olmalı, yüksek teknolojiye sahip olmalı, hibrit olmalı, güç/ağırlık oranı şimdi olduğundan daha iyi olmalı. Ses kalitesini gözden geçirmeliyiz.”

“Bunu nasıl başaracağımıza dair değişkenlere bakıyoruz ve şu ana kadar herkes aynı yolda ilerliyor.”

“Yıl sonuna kadar ‘2021’de yapmak istediğimiz şey bu’ diyerek görüşmeleri bitirebileceğimize inanıyorum.”

F1’i taraftarlar için daha cazip hale getirmeye çalışan Brawn, V8’e dönüş çağrılarının farklı bir bağlamda ele alınması gerektiğine inanıyor.

“Normal emişli motorlara geri dönmek istediğini söyleyen birçok tarafımız var. Ancak bu durumda şu soruyu sormanız gerekiyor: Neden?”

“Çünkü ses ve devirlerde daha fazla duygu yaratıyor. O halde, o sese, o devirlere ve o çekiciliğe sahip olan hibrit motorlar yapabilir miyiz? F1’de yer alan üreticiler bunun bir temel unsur olduğunu biliyorlar.”

“Başarılı bir F1’e sahip olmaları gerekiyor. Kimse izlemiyorsa, teknolojinizi gösteren bir mühendislik çalışması yapmanın anlamı yok.”

“Üreticiler, uyumlulukta bir denge olması gerektiğini biliyorlar. Ancak yine de taraftarların tutkularıyla meşgul olabilirler.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz