Kubica: 10 Ay Önceki ile Aynı Adamım, Kısıtlamalarım Aynı

0

Robert Kubica, Macaristan GP’si sonrasında Renault için gerçekleştirdiği testlerde etkileyici bir performans ortaya koysa da sağ koluna ilişkin kısıtlamaların değişmediğini itiraf etti.

Polonyalı pilot 6 yıl aranın ardından bu sezon F1 araçlarıyla teste çıkmaya başladı ve Macaristan GP’sinden sonra ilk kez 2017 araçlarının tadına baktı.

Hungaroring gibi kıvrımlı ve birçok fiziksel talebi bünyesinde barındıran pistte tamamladığı 142 tur, Kubica’nın yeterince fit olduğunu ve yarışmak için hazır olduğunu gösterdi.

Bir F1 aracını tekrar kullanabilmesi için son birkaç ayda neyin değiştiği sorulduğunda Kubica, “Hiçbir şey değişmedi, 10 ay önceki, 4 ay önceki, bir hafta önceki aynı adamım – kısıtlamalarım aynı” dedi ve devam etti:

“Bu açıdan hiçbir şey değişmedi. Fiziksel açıdan ve hazırlanma açısından birçok şeyin değiştiğini söyleyebilirim çünkü hazırlanmaya başladım.”

“Geri dönmeyi hedeflemiyordum fakat bir şansa sahip olursam hazır olmak zorunda olduğumu biliyordum ve F1 çok şey talep eden bir spor.”

“Mevcut araçlar önceki araçlardan çok daha fazla talepler barındırıyor onlar, son 20 yılın en hızlı araçları. Sonunda araçlar daha ağır ve bu en büyük fark ve muhtemelen kimse bundan bahsetmiyor çünkü onlar buna alıştı çünkü her yıl veya her 2 yılda bir minimum ağırlık sınırı artıyor.”

“Benim açımdan araçları son sürdüğümde minimum ağırlığın 620 kg olması nedeniyle, 100 kg daha ağır bir aracı piste çıkarmak, büyük bir fark yaratıyor.”

“Bu yüzden geçmişte öğrendiğim ve bildiğim şeyler açısından oldukça büyük değişiklikler vardı. Bu nedenle öğrenilecek birçok şey vardı.”

“Fakat, fiziksel açıdan aracın içinde olmak aracı dışarıdan görmekten çok daha iyi. En önemli olan şey de bu.”

GERİ DÖNÜŞTE HER ŞEY OLABİLİR

2008 Kanada GP’sinin galibi 2018’de F1’e dönme ihtimali hakkında da konuştu.

“Hiçbir şey imkansız değil. Elbette son 6 sene boyunca farklı süreçlerde bulundum ve hayatımın evreleri fiziksel sorunlarım ve yaralanmalarım tarafından dikte edildi ve daha sonra elbette kafamın içinde de dolanan şeyler vardı, ki düşünmek normal bu yüzden yaklaşımım çok basit, her şey olabilir.”

“Şu anda bulunduğum yere kıyasla 4 ay önce nerede olduğumu görürseniz, bu büyük bir şans ve çok çabuk bir şekilde gerçekleşti.”

“3 ay boyunca çok gelişip çok ilerlediysem, gelecekte her şey olabilir fakat gerçekçi olmak zorundayız, hiçbir şey kolay olmayacak.”

“Hedefimin F1’de bir tür rol edinmek olduğundan emin olabilirsiniz. Yapıp yapamayacağımı ve bir şansa sahip olup olamayacağımı bilmiyorum. Bir şey kesin, bu gerçekleşmezse, hayal kırıklığına uğramayacağım çünkü bu şansa, bu duruma çok, çok gerçekçi yaklaşıyorum.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz