Alonso: Şampiyonluk Yıllarıma Göre Daha İyiyim

0

McLaren-Honda pilotu Fernando Alonso, takımın yaşadığı tüm aksiliklere rağmen 2017 sezonunu “muhteşem” olarak nitelendirdi. İspanyol pilot, şuan şampiyonluk kazandığı yıllara göre çok daha iyi bir pilot olduğunu düşünüyor.

Alonso ve McLaren bu yıl daha iyi bir performans göstermeyi bekliyorlardı. Ancak Honda’nın güç ünitesi performans ve dayanıklılık açısından sorunlara neden oldu. Son güncellemeler gelişim göstermelerini sağladıysa da genel tablo beklentilerin altında kaldı.

Şampiyonanın son halinde McLaren, takımlar klasmanında Sauber’ın üstünde 9. sırada yer alıyor. Alonso ise sürücüler klasmanında Azerbaycan ve Macaristan’da kazandığı puanlar sayesinde 15. sırada.

Tüm olumsuzluklara rağmen İspanyol pilot, yeni düzenlemeler, Indianapolis 500’e katılması ve İspanya’daki go-kart pistinin başarısı sayesinde kendi performansından memnun.

“Takım olarak şu ana kadar sezondan memnun olamıyoruz.”

“Geçen sene normalde Q3’e kalıyorduk, dokuzuncu ya da onuncu sırada oluyorduk. Ortalama pozisyonumuz böyleyken bu yıl biraz daha çaba harcıyoruz.”

“Kişisel olarak benim için çok ama çok iyi bir sezon.”

“2017 araçlarıyla tekrar kendi tarzımda sürdürebiliyorum. Önceki yıllara kıyasla çok daha fazla rekabetçi hissettim. Pistte rekabetçi olduğumu hissediyorum.”

“Çok güzel bir deneyim olan Indy 500’de bulundum. Go-kart pistim harika gidiyor, şahane. Dolayısıyla muhteşem bir ilk yarı.”

Macaristan Grand Prix’sinde 36 yaş gününü kutlayan Alonso, yaşlandıkça antrenman yöntemlerini de uyarlamak zorunda kaldığını dile getiriyor. Ancak eski şampiyona göre her kaybın karşılığı daha büyük bir tecrübe oluyor.

“Bence fiziksel olarak yardımcı olmuyor… yaptığınız şeylerde daha fazla disiplin uygulayacaksınız. Antrenmanlarınızı daha hassas bir şekilde hazırlamalısınız.”

“Alışık olduğunuzdan daha uzun sürede toparlanmalısınız. Bir Grand Prix’den önce Çarşamba veya Perşembe günü futbol ya da tenis oynamak artık çok da mümkün değil. Çünkü pazar günü için sağınızda solunuzda ufak ağrılar olur.”

“Kendinizi yarış için nasıl hazırlayacağınızı vesaire öğrenirsiniz. Zihinsel olarak, bence ne kadar deneyiminiz varsa o kadar hazır olduğunuzu düşünüyorsunuz.”

“Kalkışın üstesinden nasıl geleceğinizi, lastiğin sıralama turları için nasıl hazırlanacağını, formasyon turunda lastikleri nasıl hazırlayacağınızı, pit-stop süreleriyle nasıl başa çıkacağınızı biliyorsanız, daha iyi bir pilotsunuz.”

“Bu yüzden ikisini bir araya getirirsek, sanırım bugün 10 yıl öncesinden çok daha iyiyim.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz