Sezon ortası inceleme serisi, teknik düzenlemeler sayesinde sezon öncesinde şampiyonluğa ortak olacağı düşünülen ancak şimdiye kadar Mercedes ve Ferrari’nin ardında kalan Red Bull’un analizi ile devam ediyor.

Red Bull: 9/10

Şampiyona Sırası: 3’üncülük
Şampiyona Puan Durumu: 184
Galibiyet: 1 (Ricciardo 1 Kez)
En İyi Sıralama Turu Sonucu: 4’üncülük (Riccciardo 1 Kez, Verstappen 1 Kez)
En Hızlı Tur: 0
Sıralama Turu Mücadelesi: Verstappen 7 – 4 Ricciardo

Red Bull sezon başlamadan önce şampiyonluk umutları besliyordu fakat, sezon başladıktan sonra şampiyonluk için mücadele eden Mercedes ve Ferrari’nin oldukça gerisinde ve Force India’nın da oldukça önünde 3. sırada yer aldılar. Red Bull saf hız açısından genellikle gridin 3. çizgisini kapatıyor ve Azerbaycan’da yarışı kazanarak gösterdikleri gibi önlerinde meydana gelen herhangi bir olaydan faydalanmayı biliyorlar.

Red Bull sezon öncesi testlerinde rakiplerine oranla daha az çalışarak pek renk vermedi ve ekibin önceki yıllara göre aerodinami eksikliği, dar bir set-up penceresi ve bir güç ünitesi eksikliğiyle karşı karşıya olduğu düşünülüyordu. Bu beklentiler hem Daniel Ricciardo hem de Max Verstappen’in ilk yarışlarda zorluk yaşamasıyla gerçeğe dönüştü.

Milton Keynes merkezli ekip, rüzgar tünelinde yaşanan korelasyon sorunları nedeniyle sezonun ilk yarışlarında hızdan oldukça yoksundu fakat ekip gelişmeye başladı ve henüz pole pozisyonu için savaşacak hıza sahip olamasalar da yarış koşullarında rakiplerine daha yakın olmayı başardılar – özellikle Avusturya ve Macaristan’da.

Bununla birlikte, ilk 11 yarışın sadece 3’ünde her iki aracıyla finişe gelebilen Red Bull için dayanıklılık kanayan bir yara. Morcivert kamp 2016 sezonu boyunca gelişmeyi başarmıştı ve bunu tekrarlayabilirse, 2018’de bize 3 takımın şampiyonluk için mücadele ettiği ağız sulandırıcı bir rekabeti sunabilirler.

Daniel Ricciardo: 8.5/10

Şampiyona Sırası: 4’üncülük
Sürücüler Klasmanı Puanı: 117
En İyi Yarış Sonucu: 1’incilik (1 kez)
En İyi Sıralama Sonucu: 4’üncülük (1 kez)

Red Bull sürücüleri arasında bir değerlendirme yapmak çok zor: Geçtiğimiz sezonlarda sıralama turlarının son dakikalarında şapkadan tavşan çıkarmasıyla nâm salan Ricciardo, bu sezon Cumartesi günleri takım arkadaşının gerisinde kaldı fakat yarış koşullarında sık sık pozisyon kazanmayı başardı. Bununla birlikte bu sezon en az mesafe tamamlayan pilot olan Verstappen, takım arkadaşı ile kendisi arasında bir kıyaslama yapmamızı zor hale getiriyor.

Ricciardo, sezona kendi topraklarında çok kötü bir başlangıç yaptı ve sonraki yarışlar da öyle böyleydi. Ancak İspanya GP’si, Azerbaycan GP’sinde elde ettiği galibiyet de dahil olmak üzere Avustralyalının arka arkaya elde edeceği 5 podyumluk serinin başlangıcıydı. Azerbaycan’da etrafındaki tüm dramaya rağmen burnunu pislikten sakındı ve kariyerindeki 5’nci galibiyeti elde etti.

Bununla birlikte bu, Ricciardo’nun Red Bull’da geçirdiği 4. sezon ve Avustralyalı pilot bir kez daha dünya şampiyonluğu için mücadele etmek yerine Mercedes ile Ferrari’nin artıklarını topluyor. 28 yaşında, kendi açısından hala biraz zamanı var fakat sürekli gelişen Verstappen ile kesinlikle tekneyi kaçırabileceği korkusunu hissediyor.

Max Verstappen: 8.5/10

Şampiyona Sırası: 6’ncılık
Sürücüler Klasmanı Puanı: 67
En İyi Yarış Sonucu: 3’üncülük (1 kez)
En İyi Sıralama Sonucu: 4’üncülük (1 kez)

 

Kendi hatası çok az olsa da Verstappen’in parlak yükselişi 2017’de durağanlaştı. Genç Hollandalı, bu sezon Macaristan GP’si dışında birçok yarışta olgunlaşma emareleri gösterdi ve Red Bull’u dayanıklılık sorunları ile yolda kalmayıp hızdan yoksun olmadığında yeteneğini göstermeyi başardı. Örnek mi istiyorsunuz Çin GP’sindeki yükselişine ve İngiltere GP’sinde Vettel’e yaptığı savunmaya bakabilirsiniz.

Genç Hollandalı, bu sezon 5 kez yarış dışı kaldı ve finişe geldiği yarışlarda ya 3’üncü ya 4’üncü ya da 5’inciydi. Çin’de 3. olduğundan zaten bahsetmiştik ve Azerbaycan’da dayanıklılık sorunları yaşamasa muhtemelen kürsünün ilk basamağında takım arkadaşı değil o yer alacaktı. Sezon boyunca yaşanan talihsizlikler olmasa Verstappen, az farkla Perez’in önünde yer almak yerine takım arkadaşı Ricciardo ile kafa kafaya olurdu.

Hollandalı aynı zamanda sıralama turu performansını da geliştirdi ve Ricciardo’ya 7-4 üstünlük kurmayı başardı. Bu, talihsizlikler ve hayal kırıklıkları ile dolu bir yıl olabilir fakat Verstappen, düzenli olarak gridin tepesinde mücadele edecek bir araca sahip olduğunda, harika bir performans ortaya koyacağını kanıtlamaya devam ediyor.Bu yazı GPUpdate’deki şu makale esas alınarak yazılmış fakat anlatımda farklılıklar kullanılmıştır. Bir sonraki yazıda Force India ile görüşmek dileğiyle…

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz