Sezon ortası inceleme serisi, 5. şampiyonluk tacını takmak için meydan okuyan Sebastian Vettel ve onu destekleyen hürmetkar takım arkadaşı Kimi Raikkonen’le, şampiyonluk mücadelesine geri dönen Ferrari’nin analizi ile devam ediyor

Ferrari: 9/10

Şampiyona Sırası: 2’ncilik
Şampiyona Puan Durumu: 318
Galibiyet: 4 (Vettel 4 kez)
Pole Pozisyonu: 3 (Vettel 2 kez, Raikkonen 1 kez)
En Hızlı Tur: 3 (Raikkonen 2 kez, Vettel 1 kez)
Sıralama Turu Mücadelesi: Vettel 8 – 3 Raikkonen

Ferrari son yıllarda kurak çöllerde su bulmak için debeleniyor ve İtalyan ekibi hoşnut eden tek sezon, Mercedes’ten çok geride olsalar da galibiyetler elde ettikleri 2015’ti. Geçtiğimiz sezon bir dizi sorunun ortasında kasvetliydi fakat Ferrari perde arkasında başını önüne eğip işine baktı ve bu yıl gride hızlı bir araça çıkageldi.

Ferrari, lastik kullanımındaki üstünlüğü sayesinde sezonun ilk 6 yarışında 3 galibiyet elde etti ve yüksek downforce ile yarışılan pistlerde en güçlü paket olma özelliğini korudu, bu sayede de Macaristan’da duble finiş yapmayı başardılar. Bununla birlikte, Silverstone gibi yüksek hızlı pistlerde ve motorun daha önemli bir yol oynadığı pistlerde, Mercedes’le mücadele etmekte zorlandılar. Bundan dolayı Spa ve Monza’da Mercedes’in hızlı olması fakat Ferrari’nin de Singapur’da hüküm sürmesi bekleniyor.

Gelişim yarışının durumu da etkileyici bir dinamik sağlayacaktır. Ferrari’nin 3 pole pozisyonuna karşılık 8 pole pozisyonu elde eden Mercedes, halen sıralamala turlarının son anlarında performansını arttırabiliyor. Fakat yarışlarda Ferrari oyuna ortak olabiliyor ve taktiksel olarak Mercedes’in aksine tek bir atı destekliyor.

Kırmızılar, bazen Raikkonen’i ihmal etmelerinden dolayı bir avuç markalar klasmanı puanı kaybetti fakat Vettel, Maranello’nun 9 yıllık kuraklığını sonlandırırsa bu kimin umrunda olur ki?

Sebastian Vettel: 9/10

Şampiyona Durumu: 1’ncilik
Şampiyona Puanı: 202
En İyi Yarış Sonucu: 1’incilik (4 kez)
En İyi Sıralama Sonucu: 1’incilik (2 kez)

Vettel yaz arasına, mükemmelliğin, istikrarın ve bir parça tartışmanın karışımıyla sürücüler klasmanı lideri olarak giriyor. Vettel sezona, Avustralya, Bahreyn, Monaco galibiyetleri ve geri kalan her yerde 2. olarak mükemmel bir şekilde başladı.

Vettel’in Monaco zaferi onun bir numaralı sürücü olduğunun ve bundan dolayı Mercedes sürücülerinin aksine takım arkadaşına karşı puan kaybetmediğinin bir göstergesiydi. Sizin anlayacağınız: Vettel şu anda 14 puan farkla lider ve Monaco ile Macaristan’da 7’şer puanları kazanmamış olsaydı Hamilton ile aynı puana sahip olacaktı. Bununla birlikte Alman pilot, Silverstone’daki talihsiz yarış ve Kanada’daki ilk tur temasının ardından ön saflara karışmak için uzun bir yolculuk yapması gereken yarış dışında, sezonun tamamından maksimumu çıkardı.

Bununla birlikte, kimsenin bahsetmek istemediği Bakü olayları var. Vettel, kendisine fren testi uyguladığını düşündüğü Hamilton’a kasıtlı olarak çarparak kabul edilemez bir tutum sergiledi ve bu hadise yarış galibiyeti ile fazladan alabileceği 13 puana mal oldu. Yine de daha fazla yaptırımla karşılaşmadığı için şanslıydı.

Vettel, Singapur’da rakiplerini sahadan silmeli ve Mercedes’in güçlü olduğu diğer pistlerde limitleri zorlamalı. Ayrıca, sezonun ilk yarısında ‘Turbo’ ünitelerini kısa sürede tüketen şampiyona liderinin kısa süre içerisinde 10 sıra grid cezasıyla karşılaşması çok olası. Fakat gelişim yarışında geri kalınmadığı taktirde şampiyonluk umutları son yarışa kadar devam edecek gibi görünüyor.

Kimi Räikkönen: 7.5/10

Şampiyona Durumu: 5’ncilik
Şampiyona Puanı: 116
En İyi Yarış Sonucu: 2’incilik (2 kez)
En İyi Sıralama Sonucu: 1’incilik (1 kez)

Hiç kuşkusuz Mercedes ve Ferrari arasındaki mücadelenin bir üyesi de Raikkonen – ancak, Fin pilot bu sezon şimdiye kadar Ricciardo’dan daha az podyum elde etti ve şampiyonluk savaşında bir rakip değil. Bu durum, Raikkonen’in temposunun, şanssızlığının ve Ferrari’nin onu, Vettel’e karşı açık bir şekilde 2. pilot olarak belirlemesi nedeniyle meydana geldi.

Monaco muhtemelen Raikkonen’in sezonunun bir özetiydi. Monte Carlo caddelerinde pole pozisyonu kuraklığına son vermesinin ardından pite takım arkadaşından daha önce çağrıldı ve Vettel bu sayede ilk sıraya yükseldi.

Raikkonen’in tek turda genellikle yavaş kalması, Finlinin yarıştaki umutlarını yarı yolda bırakırken Macaristan GP’si sıralama turlarının son haklarında yaptığı hata Vettel’in arkasında kalmasına ve yarış boyunca takım arkadaşının arka kanatını izlemesine neden oldu.

 

Tabii Kimi Raikkonen’in, rakiplerine kıyasla çok daha talihsiz olduğunu ve hiç hatası olmadan 2 yarıştan eli boş ayrıldığını belirtmekte fayda var. Monaco ve Macaristan’daki hız, Raikkonen’in hala gerekli yeteneğe sahip olduğunu ve bir galibiyeti hak ettiğini gösteriyor. Fakat şampiyona her geçen gün kızışıyor ve Ferrari’nin, çoktan şampiyonanın dışında kalan Raikkonen’e izin verip vermeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Kimi Raikkonen, Sebastian Vettel, Ferrari F1

Bu yazının orijinali GPUpdate.net sitesinde bulabilirsiniz, içerik anlatımlarında birtakım farklılıklar olabileceğini de belirtmemizde fayda olduğunu düşünüyoruz. Bir sonraki sezon ortası inceleme yazısında görüşmek dileğiyle…

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz