GPUpdate.net sezon ortası analiz serisini, uzun bir aradan sonra yeniden canlanan Ferrari ve Sebastian Vettel’e karşı her iki şampiyonluğu koruyama çalışan Mercedes’le başlatıyor. Ve biz de sizlerin okuması için uygun hale getiriyoruz…

Mercedes: 9/10

Şampiyona Sırası: 1’ncilik
Markalar Klasmanı Puanı: 357
Galibiyet: 6 (HAM – 4, 2 x BOT – 2)
Pole Pozisyonu: 8 (HAM – 6, BOT – 2)
En Hızlı Tur: 6 (HAM – 6)
Sıralama Turu Düellosu: HAM 6 – 5 BOT

Mercedes 2014-16 arasında Formula 1’i tek başına domine etti fakat Ferrari, taraftarların yıllardır arzu ettiği ağız sulandırıcı savaşı başlatarak bu sezon ön saflara katıldı. Mercedes, Paddy Lowe’un ayrılışı James Allison’ın gelişi ve Nico Rosberg’in ardından Valtteri Bottas’ın takıma katılışıyla sezona değişikliklere adapte olarak başladı.

Rosberg’in kararı, Hamilton ve Bottas’ın iyi bir şekilde anlaşmasıyla takımdaki ihtilaflı atmosferi ortadan kaldırdı ve takım arkadaşları arasında tansiyon olmaması, ekibin tüm kaynaklarını Ferrari’ye karşı yönlendirmesine olanak sağladı. Mercedes ile Ferrari arasındaki gelgit ile birlikte bu iş birliğinin erken yapılması gerekiyordu çünkü Gümüş Okların şampiyona umutları, ideal araç dengesini bulmayı zor hale getiren W08’in dar set-up aralığı nedeniyle sekteye uğradı.

Monaco’da akılları başa getiren bir mağlubiyeti takiben ekip 10 gün boyunca 7/24 çalıştı ve yalnızca Bakü’de yaşanan bir kafalık problemi, Alman ekibi arka arkaya 4 yarış kazanma olasılığından uzakta tuttu. W08, genel anlamda en iyi paket olma özelliğini koruyor fakat Mercedes, harika güç ünitesiyle açığı kapamada başarısız olduğu yüksek-downforce’a sahip pistler ve daha sıcak havalarda, bir adım geride kalıyor.

Mercedes çok az farkla önde ve şampiyonluk için favori gibi duruyor bununla birlikte Ferrari’nin belli pistlerdeki kuvveti yine de bir endişe kaynağı – her iki kupanın da Brackley’de kalacağına dair kesin bir şey yok.

Lewis Hamilton: 9/10

Şampiyona Sırası: 2’ncilik
Sürücüler Klasmanı Puanı: 188
En İyi Yarış Sonucu: 1’incilik (4 kez)
En İyi Sıralama Sonucu: 1’ncilik (6 kez)

Hamilton şu ana adar 2017’nin en hızlı sürücüsüydü fakat İngiliz’in sonuçları istikrarlı olmaktan oldukça uzakta. 11 yarışta 6 pole pozisyonu elde eden Hamilton, şu anda Michael Schumacher’e ait olan pole pozisyonu rekorunun sadece bir adım uzağında ve 4 galibiyeti de bagajına koymayı başardı, ki Bakü’de yaşadığı kafalık sorunu olmasa bu 5 olacaktı.

Silverstone’daki performansı tam anlamıyla sansasyoneldi ve Kanada galibiyeti de harikuladeydi. Ancak Mercedes daha dar bir set-up aralığı ile boğuştuğunda, bu sorun Bottas’a kıyasla Hamilton’ı daha çok etkilemeye meyilliydi. Hamilton’ın agresif olmaya meyilli doğası bu tarz durumlarda gerekli tur zamanını teslim etmek yerine bir hata yapma ihtimalini yükseltti.

Rusya, Monaco ve Macaristan’da özellikle en yumuşak hamur türünde sorun yaşayan Hamilton, takım arkadaşı Bottas’ın hızına ayak uyduramadı ve geride kaldı. Rusya’da soğutma sorunu ve Monaco’da Vandoorne’un sıralama turlarının 2. bölümündeki kazasının zamanlaması gibi Hamilton’ın kendi nezdinde olmayan faktörler de sonucu etkiledi. Ancak Bottas’ın her iki pistteki performansı farklı taktiklerin gerekli olduğunu ortaya koydu.

Yine de Hamilton 4’üncü dünya şampiyonluğu için sıkı bir şekilde mücadele etti ve Hungaroring’de başarıyı sportif bir şekilde elde etmek istediğini gösterdi.

Valtteri Bottas: 9/10

Şampiyona Sırası: 3’üncülük
Sürücüler Klasmanı Puanı: 169
En İyi Yarış Sonucu: 1’incilik (2 kez)
En İyi Sıralama Sonucu: 1’ncilik (2 kez)

Bottas, sezon başlangıcında çetin bir görevle karşı karşıya kaldı; şampiyonluklar kazanan bir ekipte, 3 kez dünya şampiyonu bir takım arkadaşına karşı mücadele etme. Mercedes’e adapte olmadaki zorluk, yeni yüzler, yeni prosedürler ve bunun gibi birçok şey, asla küçümsenmemeli. Bu çerçevede Bottas, başarılıydı. İlk birkaç yarış zordu, Çin’de amatörce bir spin attı ve Bahreyn’de kariyerindeki ilk pole pozisyonunu elde etmesinin ardından yarışta arka lastik aşınmasıyla boğuştu. Ancak, Rusya’da son derece soğukkanlıydı ve Ferrari’nin pole pozisyonunu kazanacak kadar hızlı olduğu bir pistte, yarış boyunca Vettel’in baskısına direnmeyi başararak kariyerindeki ilk galibiyeti kazandı.

Bottas, Avusturya’daki galibiyet de dahil olmak üzere arka arkaya kazandığı 5 podyumla yaz arasına en formda giren pilot olmayı başardı. Finli, daha istikrarlı olan Mercedes pilotuydu fakat söz konusu başarılar olduğunda W08’den en iyisini çıkaramadı; Hamilton sıralamalarda 6-5 fakat pole pozisyonlarında 6-2’lik bir üstünlüğe sahip.

Bununla birlikte, şampiyonluk savaşının Hamilton ve Vettel’e ait bir mesele olduğunu düşünüyorsanız, düşük profilli fakat efektif bir yaklaşımla sinsi bir şekilde bu iki ismi yakından takip eden Bottas’ı asla göz ardı etmeyin.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz