Binotto, Ferrari Grid Cezalarından Kaçındığı İçin Memnun

0

Ferrari Teknik Direktörü Mattia Binotto, Cuma öğleden sonra yapılan FIA basın toplantısında takımının bu sezon herhangi bir grid cezası almamak için oldukça sıkı çalıştığını belirtti. 

2017 sezonunda her pilotun 4 adet güç ünitesi bulunmakta ve her ünite 6 parçadan oluşuyor.

Italyan takım, turboşarjlarının beklenilenden daha çabuk aşınmasından dolayı biraz sorun yaşıyor. İki pilot da şu an içten yanmalı motor, MGU-H, MGU-K, enerji depolama ve kontrol elektronik parçalarının 3. setini kullanıyor. Ancak turboşarjlarının hepsini kullanmış durumdalar. İşin bir kötü yanı da Vettel’in yeni turboşarj parçası kalmamış durumda ve eski, kullanılmış parçalarını kullanıyor.

Ferrari’nin bu konu hakkındaki endişelerini yanıtlayan takım şefi, takımın bu riskten haberdar olduğunu ancak hiçbir şekilde grid cezası almak istemediklerini belirtti.

“Elbette daha sezon başından beri turbolarımızın bu kadar çabuk eskimesi beklenmedik bir durum oldu. 3. ve 4. turbo parçalarına gelene kadar ilk iki parçayı çok erken harcamak zorunda kaldık.”

“Kalan parçalarda dayanıklılık üzerine bazı güncellemeler yapmıştık ve şu an için iyi durumdalar ancak sorun bu parçaların kullanılmış olması. Parça havuzumuzda bulunan materyalleri değiştire değiştire kullanıyoruz ve havuza yeni bir parça eklemek istemiyoruz.”

Ferrari’nin şu an gösterdiği mücadelecilik ve son zamanlarda yaşadığı düşüş hakkında konuşan Binotto, takımının gelişim ruhunu kaybetmediğine ve son yarış yasaklarından (taban ayarlamaları ve yağ yakma) kesinlikle etkilenmediğinin altını çizdi.

“Sezon başından itibaren bazı yarışlarda bizim çok baskın olduğumuz, bazı yarışlarda da Mercedes’in baskın olduğu organizasyonlar oldu. Mesela sezonun çok başında Bahreyn GP’si, onlar sıralama turlarında baskındılar biz de yarışta. Bence iki takım arasında kesin olarak alınabilecek kararlar yok, her şey fazla derecede değişken,” dedi ve ekledi,

“Elbette gelişme prosedürü çok önemli. Her yarış daha da gelişmemiz gerekiyor. Halen önümüzde çok yarış var daha sezonun ortasındayız ve şimdiden performans kaybı yaşadığımız fikrine kapılmanız çok yanlış.”

“Yağ yakma ve taban kısıtlamalarının Ferrari’yi etkileyeceğini sanmıyorum zaten bizim yüzümüzden gelen sınırlamalar değil.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz