Pirelli: Raikkonen’in Britanya GP’deki Lastik Probleminin Sebebi Dış Hasar

0
Kimi Raikkonen, Ferrari F1, Britanya Gp 2017

Pirelli, Kimi Raikkonen’in Britanya Grand Prix’deki lastik sorununun herhangi bir yapısal sorun veya aşınma sorunu olmaktan ziyade dış zarardan kaynaklandığı sonucuna vardı.

Pirelli, Silverstone yarışının bitimine iki tur kala sol ön lastikte yaşanan sorunun detaylı bir incelemesinin ardından, sorunun yorgunluk ve tasarım problemlerinden kaynaklanmadığından emin.

İncelemeler, lastiğin kemer alanındaki iki darbenin Raikkonen’i yarış sonunda pite girmeye zorlayan problemi tetiklediğini ortaya koyuyor.

“Bu hasar lastiğinin diğer bölgelerinde mevcut değil. Ayrıca, lastik kemeri ve yapısı herhangi bir yorgunluk belirtisi göstermiyor.”

“Bu hasarın muhtemel ilk nedeni harici bir temastan meydana geliyor, bu da etkilenen iki alanda kemerin kısmi olarak gövdeden ayrılmasına neden olur.”

“Bu iki yerden birinde, mantıksal olarak, tabanın bir kısmı da koptu.”

Pirelli, diğer sürücülerde benzer sorunlarla karşılaşıldığına dair ipuçları olup olmadığını görmek için, Silverstone yarışında kullanılan diğer lastiklerde de testler yaptığını açıkladı. Fakat analize göre diğer lastikler yapısal açıdan sağlamdı.

“Hiçbir koşulda lastiğin yapısını etkileyen herhangi bir yorgunluk, ayrılma ya da kesilme işareti hatta bu gibi sorunların başlangıcı yoktu.”

“Sonuç olarak, Pirelli, lastiğin kendisiyle bağlantılı herhangi bir sorunu olmadığını doğrulayabilir.”

Raikkonen’in ekip arkadaşı Sebastian Vettel de, sondan bir önceki turda benzer bir lastik hasarı yaşamış ve yapılan analizler sonucunda, bu hasarın yavaş bir lastik patlamasıyla tetiklendiği ortaya çıkmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Pirelli, Vettel’in zorunlu pit stop yapmasına sebep olan bu patlamanın nedenini asla bilemeyeceklerini açıklamıştı.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz