Vettel, Mercedes’in Sıralama Turlarında Avantajlı Olduğuna İnanıyor

1

Ferrari pilotu Sebastian Vettel, Mercedes’in bu yılki şampiyonluk mücadelesindeki en kuvvetli silahının sıralamalardaki güçlü motor ayarı olduğuna inanıyor.

2016 sezonunu üçüncülükle bitiren Ferrari, bu yıl dikkat çekici bir dönüş yapmıştı. Pilotlar klasmanının son halinde ise lider Sebastian Vettel, rakibi Lewis Hamilton’un bir puan önünde yer  alıyor.

Alman pilotun avantajı, Mercedes’in yüksek hızlı pistlerde tekrar formunu bulması ve dört yarışta dört pol pozisyonu ve üç galibiyet elde etmesiyle birlikte yitip gitti. Son iki ay içinde Lewis Hamilton, rakibinin aleyhinde 24 puan kazandı ve böylece şampiyonluk mücadelesi tekrar alevlenmiş oldu.

Vettel yaptığı açıklamalarda “Muhtemelen son iki yarışta Mercedes’in daha güçlü olduğu doğru” dedi ve ekledi:

“Durumu değiştiren şeyin sıralamalar olduğunu düşünüyorum. Düzlükte bizden 3.6 sn hızlılar – Avusturya’da 3.7’ydi – bu yüzden dürüst olmak zorundayız. Yapamadığımız bir şey, üzerinde çalışıyoruz ancak bir gecede olmuyor.”

“Demem o ki takımın tamamını övmemiz gerek, nereden geldiğimizi unutmamalıyız – tüm takımların içinde en büyük adımı atmış olduk.”

“Red Bull, kışın bu sezon ne kadar iyi olacağı konusunda çok konuşkandı ve şimdiye kadar söyledikleri gibi olmadı. Yani herkes çok zorluyor.”

Vettel, Mercedes’in tek tur avantajına karşı gelmek için çok çalıştıklarını, ancak panik yapmaya gerek olmadığını söylüyor.

“Sıralamalarda sahip oldukları avantaj üstünde çalışıyoruz ve bu kolay bir şey değil. İlk turda en önde aracınız varsa ya da köşedeyseniz, yarış farklı görünüyor. Nerede mücadele edeceğimizi biliyoruz, ancak bu kolay değil.”

“Bu yıl şimdiye kadar çok iyi bir iş çıkardık, araba harika, yarışta [Silverstone’da] harikaydı – tartışmasız yeterince hızlı değil – ama sonuçlar açısından [yedinci sırada] sahip olduklarımızdan daha hızlıydı. Panik yapmak ya da endişelenmek için bir neden yok. Çok hızlılar ve üzerinde çalışmamız gereken birkaç avantajları var. Daha sonra farklı bir tablo ortaya çıkabilir.”

Vettel, kazanma ve kaybetme arasındaki farkın hala çok küçük olduğuna inanıyor.

“Bilmiyorum, bol miktarda pozitif şey var ve elbette, her yarıştan sonra nerede olduğunuza bakıyorsunuz. Silverstone bizim için iyi değildi, istediğimiz, muhtemelen hak ettiğimiz, sonuca ulaşamadık. Ama olan bu. Bunun üstesinden geliyor ve devam ediyoruz.”

“Her zaman güne göre yargılayabilirsiniz. Avusturya’da galibiyetini 0,6 saniye ile kaçırdık, tartışmasız Valtteri [Bottas] başlangıçtaki sıçrayışıyla şanslıydı.”

“İşler böyle gidiyor. İşler farklı giderse, galip olarak dereceye girersiniz ve her şey nefis görünür. Aksi halde, bugün olduğu gibi, herkes büyük bir hayal kırıklığı ve felaketten bahseder. Ancak kaybetmek için burada değiliz. Kaybetmekten nefret ediyorum, bu yüzden bir dahaki sefere kazandığımızdan emin olmak istiyoruz.”

1 Yorum

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz