Aston Martin Formula 1’e Sıcak Bakıyor

0

Aston Martin, 2021 kurallarına bağlı olarak gelecekte Formula 1 ile ilgilenebilir.

Aston CEO’su Andy Palmer, FIA’nın son motor çalışma toplantısına katıldı. Palmer, maliyetler kontrol altında tutulursa firmanın F1’e katılmasının söz konusunu olacağını söylüyor.

Aston Martin şu anda Red Bull Racing’in sponsoru ve Cosworth tarafından geliştirilmiş bir motor kullanan Valkyrie Yol Otomobili projesinde Adrian Newey ile birlikte çalışıyor.

Palmer yaptığı açıklamalarda “Valkyrie ve Red Bull ile birlikte F1’e yakınız.” dedi.

“Bu soru her zaman var, “takım olarak girmek ister misiniz?” En büyük rakibimiz Ferrari, bu anlamda bir şekilde katılmanın bir mantıklı açıklaması var.”

“Fakat sadece kâr elde etmeye çalışan bir şirket için, F1’e harcamak zorunda olduğunuz yılda 350-400 milyona sahip değiliz.”

“Eğer, yeni bir motor geliştirmek için harcayabileceğiniz para miktarına ve insan sayısına bir sınır koyarsanız ve bu makul bir seviyedeyse, çalışmak için iyi bir sebebimiz var.”

“Şu an çok sayıda görüş var ve nihai fikir her ne olacaksa, hala değişiyor.”

Palmer, motor grubunun görüşmelerinin “kesinlikle doğru şekilde ilerlediğini” söylüyor ancak net bir görüş birliği bulunmuyor.

“Açıkçası herkes F1’de daha fazla gösteriye ihtiyacınız olduğunu, daha fazla gürültüye gereksinim duyduğunuzu, performansın çok fazla sınırlandırılmasını istemediğinizi kabul ediyor. Ancak spora giriş maliyetlerini de indirmeniz gerekiyor. Bununla hemfikir olmayan kimse olduğunu sanmıyorum”.

“Fakat tartışma ‘Nasıl?’. FIA ‘Neden bunu kaldırmıyorsunuz?’ diyecek, kalabalığın yarısı ‘Bunu yapamazsınız’ diyecek.”

Aston Martin, Valkyrie projesi sayesinde Cosworth ile güçlü bağlara sahip olsa da, Palmer, Aston ve Cosworth’in herhangi bir F1 projesinde birlikte çalışacağının kesin olmadığını söyledi.

“Açıkçası Cosworth ile iyi bir ilişki içindeyiz. Eğer Aston’unuzu satın aldığınızda Valkyrie ile de bir kan bağı olduğunu söylecek bir ilişki kurmaya çalışıyorsanız, tabii ki bunu yapmak mantıklı. Denemek ve hepsini bir araya getirmek lazım.”

“Bu, örneğin toplantıda olan Ricardo [Valkyrie vites kutusunun tedarikçisi] veya Ilmor’u düşünmüyor olacağımız anlamına gelmiyor.”

“Hepimiz dinledik. Çeşitli taraflar için neler olabileceğini konuştuk, fakat karar vermedik. Umarım Eylül ayında daha net olur ve uygun bir karar vermemize imkan sağlar.”

Palmer, Aston’un bir başkasının motorunda amblem olmaktansa bir F1 projesinin gelişiminde teknik destek sağlamasını ümit ediyor.

“Hiçbir zaman sadece basit bir sponsorluğu desteklemedim. Ben daima bir dereceye kadar özgünlük elde etmeye çalışıyorum. Ne kadar özgünlük o kadar iyi.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz