Red Bull’un Yeni Kanat Tasarımı Dikkatleri Üzerine Çekiyor

0

Red Bull’un İngiltere’ye getirdiği yeni ön kanat, esneklik soruları sayesinde Ferrari ve Mercedes’in ilgisini çekti.

İngiltere GP’sinde çekilen fotoğraflarda, Red Bull’un yeni getirdiği ön kanatta iki farklı durum gözlemlenmişti. Araç yüksek hızda bir viraja yaklaşırken çekilen fotoğraflarda, kanadın yan kısmındaki parça aşağı doğru eğik olarak gözüküyordu. Fakat araç pitlerdeyken veya yavaş virajlardayken, parça yukarı doğru görünüyor.

Söz konusu parçalar FIA’nın esneklik testini geçecek kadar dayanıklı oldukları için tamamen kurallar dahilinde. Fakat bu, takımlar tarafından yapılan ne ilk ne de son esneklik denemesi.

Yılın erken dönemlerinde Ferrari, tabanda esnek bir kısım kullandığı için uyarılmış ve Azerbaycan’dan itibaren esnekliği kısıtlamak için tabanda metal bir kelepçe kullanmaya başlamıştı.

Esner parçalar daha önce, özellikle 2006 yılında şampiyonanın kaderini etkileyecek kadar çok konuşulmuştu. Bu yılın başındaysa aracın tamamını adeta esnek bir kanat olarak düşünen ve çok verimli bir downforce üretilmesine neden olan Red Bull’un süspansiyon sistemi yasaklanmıştı.

Esner parçalar kısmen serbest bırakılmışken, genel anlamda yasak olmaya devam ediyor. Esner parçalar, downforce gereken yerde downforce üretip yol tutuşu yakalarken, yol tutuşun gerekli olmadığı yerlerde tıpkı DRS gibi devreden çıkarak aracın daha hızlı gitmesine olanak sağlıyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz