FIA Yağ Yakma Kurallarını İtalya’dan İtibaren Sıkılaştırıyor

0

FIA, tartışmalı yağ yakma konusununun peşini bırakacak gibi değil. İtalya GP’sinden itibaren yeni ve daha kısıtlayıcı bir limit geçerli olacak.

Yağ yakma iddiaları, geçtiğimiz yılın sonundan beri büyük bir tartışma konusu oluyor. Özellikle Mercedes’in geçtiğimiz sezondan itibaren sıralama turlarında gösterdiği baskın performans birçok otoriteye göre bu iddiaya bağlanmıştı.

Daha sonra bu yıl aynı iddialar Ferrari için de ortaya atıldı ve FIA tarafından Azerbaycan GP’sinden itibaren geçerli olacak daha sıkı limitler getirildi.

Macaristan GP’si öncesinde yapılan teknik brifingde konuşan FIA yetkilileri, 2018’den itibaren katı bir şekilde uygulanacak 100 kilometrede maksimum 0.6 litre yakımı kuralına bu yıl da takımlar tarafından riayet edilmesinin doğru olacağını söyledi.

Yine de takımların bu sınıra riyaet etmeleri muhtemel görülmüyor. Hem kurallar bu kadar sıkı değil, hem de bu kısıtın uygulanması için motorda yazılım değişikliği gerekiyor. Durumu değerlendiren FIA, İtalya GP’sinden itibaren yağ yakma sınırını 100 kilometre başına 0.9 olarak yeniden belirledi.

“Bu yıl bazı yarışmacıların 0.6l/100km sınırına riayet etmekte güçlükler yaşayabileceğini kabul ettik ve tolerans şu an kullanımda olan tüm güç ünitelerinde geçerli olacak. Ne var ki, herhangi bir içten yanmalı motor ünitesinin yağ tüketiminin 2017 İtalya GP ve sonrasında 0.9l/100km’den az olmasını bekleyeceğiz; bunun üzerindeki her tüketim şüpheli olarak değerlendirilecek ve bu yüzden teknik düzenlemelerin çiğnenmesi olarak soruşturulacak.”

“Tüm yarışmacıların yağ tüketimini izlemeye ve düzenli olarak fiziksel soruşturmalar ve/veya ölçümler yapmaya devam edeceğiz.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz